Akut Glomerulonefrit

Akut glomerulonefrit

Glomerulinin iltihaplanması ekseriyetle mikroplu bir hastalıktan sonra veya başka bir hastalık nedeniyle olabilir veya bir böbrek bozukluğu olabilir. Eğer akut glomerulonefrit mikroplu bir hastalıktan sonra olursa akut postinfeksiyöz glomerulonefrit denir. Akut glomerulonefrite neden olan en yaygın enfeksiyon streptokokun sebep olduğu enfeksiyondur. Bunlar bakterili sepsis pnömokoka bağlı zatürree tifo hastalığı frengi endokardit (kalp iç zarının iltihaplanması )dır. Ayrıca böbrekiltihabı mononükleoz kabakulak kızamık veya sarılık yapan virüsler tarafından veya echovirus veya coxsachievirus tarafından da oluşturulabilir. Akut glomerulonefrit esasında enfeksiyona ve virüse reaksiyon değildir; O enfeksiyonun vücudun bağışıklık mekanizmasını ortaya çıkarmasının neticesidir. Diğer sebepler IgA (Berger) nefropati lupus vaskilüt Henochschönlein purpurası ve glomerulus hastalığıdır. Bunlar ilerde açıklanacaktır.
Akut glomerulonefrit nadiren streptokoka bağlı enfeksiyondan (boğaz veya cilt enfeksiyonu) sonra olur. Bu durum da 6 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Boğaz ağrısı (streptekokun neden olduğu) iyileştikten 6-10 gün sonra akut glomerulonefrit ortaya çıkar. Ciltteki hastalıkta (streptekokun neden olduğu) ise aradaki dönem 2 haftadır. Bu durumun aksine IgA (Berger) nefropatisinde glomerulonefrit ve idrarda kan üst solunum yolu enfeksiyonunun hemen arkasından ortaya çıkar.
Gene de birçok (streptokok) enfeksiyonları glo-merulonefrite neden olmaz. Ancak birkaç türü glomerulonefrite neden olabilir. Ayrıca her hastada belirtileri ortaya çıkmayabilir. Bir ailede glomerulonefrit yapan streptekok enfeksiyonu salgını görülebilir. Belirtileri gösteren her kişiye karşı belirtisiz 3-4 akut glomerulonefrit vakası vardır.

Belirtileri


. Son zamanlarda görülen streptococcal (streptokoka bağlı) veya virütik hastalıklar
. Kola veya çay rengi idrar
.Yüksek tansiyon
. Sıvı tutulması (birikmesi)
. İdrarda protein ve kırmızı kan hücreleri
. Hafif kansızlık olasıdır
. Baş ağrısı
. Görme bulanıklaşabilir.
. Yaygın ağrılar ve sancılar

Çoğu akut glomerulonefrit vakasında sıvı birikimi (ödem) ve yüksek tansiyon bir hafta içinde geçer. İdrardaki anormal değerlerin normale dönmesi üç beş ay alır.
Çocuklarda hastalığın seyiri üzerinde daha doğru tahminler yapılabilir. Yetişkinlerde tahmin yapmak daha zordur. Çocuklar genellikle tamamen iyileşir ilerde hiçbir kronik böbrek hastalığı belirtisi göstermezler. Ancak çok küçük bir yüzde de glomerulonefrit gelişebilir ve böbrek çalışmazlığı meydana gelebilir. Yetişkinler akut glomerulonefrit geçirince çok düzelemez. Bunun nedeni anlaşılamamıştır. İlk krizi ciddi geçiren yetişkinlerde böbrek yetmezliğine geçiş riski fazladır. Tek bir krizle hastalığı atlatanlar böbrek iyileşince genellikle sağlıklarına kavuşurlar. Krizlerin tekrarlaması çok görülen bir durum olmamakla beraber bu tip vakaların üçte biri veya yarısı artan böbrek çöküntüsüne gider.

Akut Glomerulonefrit ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Akut Glomerulonefrit İle İlgili Konular
Adele Romatizması Biyotipoloji Kabızlık
Aglütinin Diyabet Kırım Kongo
Aglütinojen Donavonoz Kireçlenme
Agoni El Titremesi Kortizon
Agraniilositoz Gemcitabine Lomber Ponksiyon
Amipli Dizanteri Genel Sağlık Lökopeni
Antikor Husye Torbası Şişliği Lökositoz
Bağışıklık Hücresi Ileitis Lumbago
Bel Soğukluğu İdrar Tutamama Reynaud Sendromu
Biyokimya Testi Jet Lag Şirpençe

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika haberi... Koronavirüs salgınında can kaybı 7 bin 506'ya yükseldi
Koronavirüsü yenen doktor: Hastalık ansızın yakalıyor ve hemen de bırakmıyor
Muhtar vaka görülen apartmanları tek tek dezenfekte ediyor
Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür: "Çocuklara okulda temas kurmadan oynayacakları oyunlar oynatılmalı"
Kopan parmakları 6 saatlik operasyonla dikildi
Son Dakika | "Kovid-19 semptomu olan çocukların anında izole edilmesi gerekiyor" uyarısı
"Kovid-19 semptomu olan çocukların anında izole edilmesi gerekiyor" uyarısı
19'LA SAVAŞI ANLATIYOR - "Servisten kaçmaya çalışan Kovid-19 hastası da oldu, eşinin cenazesine...
Son dakika haber... 9 yıl boyunca çocuğu olmadı, mutlu haberi Diyarbakır'da aldı
19'LA SAVAŞI ANLATIYOR - "Servisten kaçmaya çalışan Kovid-19 hastası da oldu, eşinin cenazesine...
Son dakika haber | Bakan Koca, İspanyol gribini örnek göstererek uyardı: "O salgından tedbir dersi alalım"

 

[Hata Bildir]