Cinsel Kimlik Bozuklukları

Karşı (diğer) cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir.Başka bir deyişle kadının kendisini erkek veya erkeğin kendisini kadın gibi görmesidir.

Cinsel kimlik bozukluğu olan erkek çocuklar geleneksel kadın aktiviteleriyle ilgili olup kız giysileri giymek isteyebilirler. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklar kadınsı giyinmeye karsı olumsuz tavır gösterebilirler ve oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih ederler.Erişkinler de ise diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteği vardır.Diğer cinsiyetin toplumdaki rolünü benimseyip böyle yasayabilirler ya da  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.

Cinsel kimlik bozukluğu veya kimlik bunalımı tanısı koyarken belirtilerin normal homoseksüel yönelimin dışavurumu olabileceği unutulmamalıdır.Özellikle çocuklarda, homoseksüel olabilecek bireylerde psikiyatrik bir tanı olan cinsel kimlik bozukluğu tanısı koymak yanlış ve etiğe aykırı olacaktır.

Transseksüalite

Transseksüel yanlış bedende doğduğuna inanan, cinsel kimlik bozukluğu olan kişidir.Böyle kişilerin  cinsel anatomileriyle ilgili olarak derin ve uzun sureli bir uzlaşmazlıkları vardır..

Bazı transseksüeller hiçbir zaman güçlü cinsel duyguları olmadıklarını bildirirler. Bazıları ise kendi anatomik cinsiyetinde olan kişilerden cinsel olarak etkilendiğini söylerken kendilerini homoseksüel olarak adlandırmazlar. Onların bakış acısına göre sevgilileri öbür cinsiyettendir. Diğer bir kısım ise anatomik olarak diğer cinsten olan kişilerden cinsel olarak etkilenirler.Ancak hepsinin ortak özelliği var olan cinsel organlardan kurtulup  diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteğidir.

Transseksüalite eşcinsel yönelimle karıştırılmamalıdır. Eşcinseller (gey ve lezbiyenler) cinsel olarak kendi cinsiyetinde kişilerden etkilenirler.Gey bir erkek sevgili olarak bir erkeği  ve lezbiyen bir kadın sevgili olarak bir  kadını arzular.Gey ve lezbiyenlerin cinsel kimlikleri anatomik cinsiyetleriyle uyumludur ve yanlış bedende doğduklarını düşünmezler. Cinsel organlarından kurtulmak gibi bir düşünceleri yoktur.

Transseksüeller ise erken çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler.Çoğu kendini bildi bileli diğer cinsiyete ait olduğunu hissettiğini söyler.Yalnızca çok azı  ergenlik dönemine kadar transseksüel olduğunu fark etmeden gelir. Erkek transseksüeller çocukken sert erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.Kadın transseksüeller ise genellikle elbise giymekten  hoşlanmadıklarını, erkeksi davranışları olduğunu ve çoğunlukla erkek oyunları oynadıklarını ve oyun arkadaşı olarak erkekleri tercih ettiklerini bildirirler.

Ergenliğe geçiş transseksüeller için özellikle zor bir dönemdir.Yaşadıkları bedensel değişim vücutlarından duydukları rahatsızlığı arttırır.Kadın transseksüeller memelerinin büyümesinden ve adet görmekten nefret ederler.Memelerini bağlayarak veya bol giysiler giyerek saklamaya çalışırlar.Bazıları ise ameliyatla memelerini aldırır.

Transseksüalitenin nedeni bilinmemektedir. Ancak biyolojik etkenlerin önemli olduğuyla ilgili bilimsel veriler giderek ağırlık kazanmaktadır
 

Cinsel Kimlik Bozuklukları ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Cinsel Kimlik Bozuklukları İle İlgili Konular
Afrodizyak Donavonoz Hidrosel
Agenitalizm Erkeklerde Gebelik Belirtileri Hiperandrojenizm
Andropoz Fetişizm Husye Torbası Şişliği
Ani Sertleşme Fistül Kızlık Zarı
Bel Gevşekliği Gebelikte Cinsel Yaşam Lavator Ani
Bel Soğukluğu Geç Boşalma Testis İltihabı
Cinsel Soğukluk Genel Sağlık Teşhircilik
Cinsel Uyuşmazlık Gevşek Penis Uyumlu Cinsellik
Çocuklarda Cinsel Gelişim Hermafrodit Vajina Kaşıntısı
Doğum Kontrol Hapları Hermafroditizm Vajinal Akıntı

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
20 Eylül Pazartesi 2021 korona tablosu… Bugünkü corona vaka sayısı açıklandı mı? 20 Eylül koronavirüsten kaç kişi öldü?
Vatandaşlara bozuk Biontech aşısı yapıldığı iddiasına Valilikten açıklama
Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatında çalışmalar hızla sürüyor
Elazığ'da vatandaşlar koronavirüs tedbirlerini unuttu, maskeler çene altına indi
Prof. Dr. Ayhan: Sigara içmeyin, kanseri engellersiniz
19 yılda aynı bölgeden 53 ameliyat oldu
Kayseri'de vaka yoğunluğunun nedeni gurbetçiler ve vatandaşların kapalı alanlarda bir araya gelmesi
Dünya koronavirüs tablosu! 20 Eylül Pazartesi 2021 tüm dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Müdür Oruç: " Yoğun bakımda yatan hastalarda son 2 ayda yüzde 50 artış mevcut"
Kanserden korunmak için kadınlara jinekolojik tarama çağrısı
TURKOVAC'ta işler yolunda; bin 100 gönüllüye uygulandı, yan etki görülmedi

 

[Hata Bildir]