Defibrilasyon

Kalp kas tellerinin, art arda ve hızlı hızlı kasılmalar biçiminde görülen düzensiz titreşimlerini durdurmak amacıyla yapılan tedavi. Defibrilasyon, kalbe potasyum klorür şırınga edilerek ya da elektrik şoku sağlanarak gerçekleştirilir. Şok yöntemiyle gerçekleştirilen defibrilasyon daha etkili olduğundan, en çok bu yöntem uygulanır. Kapalı ya da açık kalp ameliyatlarını gerektiren hallerde de defibrilasyona başvurulur.

Kalp durduğu ya da kaslarının kasılmalarının yetersizleştiği zaman hasta bayıltılır. Elektrokardiyografi kontrolü yapıldıktan sonra göğsün iki yanına bağlanan elektrotlar arasından, kapalı kalp ameliyatlarında 4-8 amper şiddetinde ve 400-600 volt geriliminde, açık kalp ameliyatlarında 1,5 amper şiddetinde ve 100-150 volt geriliminde elektrik akımı geçirilir. Akımın geçişi saniyenin onda biri kadar bir süre içinde gerçekleşir.

Defibrilasyon ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Covid aşısı: Brezilya'dan Sinovac ve Oxford/AstraZeneca'ya acil kullanım onayı
17 Ocak Koronavirüs tablosu açıklandı! 17 Ocak Pazar Türkiye'de bugün Koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti, gerçek vaka sayısı kaç?
Dünya koronavirüs tablosu! 17 Ocak Pazar dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Son dakika: Koronavirüs salgınında can kaybı 23 bin 997'ye yükseldi
İsrail'de Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci geçirdi
Konya Şehir Hastanesi'nde pankreas kanserinin kapalı ameliyatı ilk kez yapıldı
17 Ocak Pazar koronavirüs tablosu açıklandı mı? 17 Ocak Pazar günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
6 ayaklı dünyaya gelen kuzu görenleri hayretler içinde bıraktı
Bu ilçede tek bir korona virüs vakası kalmadı
Son dakika haber | Bilim Kurulu Üyesi uyardı: "Bu maskelerin uçaklarda veya toplu alanlarda kullanılması uygun değil"
Son dakika haberi! DOKTORLAR KOVİD-19'LA SAVAŞI ANLATIYOR - "Bir haftada yaklaşık 10 kilo kaybım oldu"

 

[Hata Bildir]