Ensefalit

Ensefalit sıklıkla viral enfeksiyonların sebep olduğu beyin iltihabıdır. En sık sebep herpes virüsüdür.

Belirtiler

Hafif vakalarda hiç belirti görülmeyebileceği gibi ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi genel belirtiler de görülebilir. Daha ciddi hastalarda beyin dokusunun şişmesine bağlı olarak bilinç kaybı, felç, kişilik bozuklukları, konuşma güçlüğü, çift görme gibi şikâyetler de gelişebilir. Ciddi olgular ölümle sonuçlanabilmektedir.


Tanı

Hastalıkla ilgili en ufak şüphede mutlaka hekiminize danışınız. Muayene sonrasında hekiminiz bazı kan testleri ile Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiklerini ve elektroensefalografi (EEG) çekilmesini isteyebilir. Enfeksiyonun sebebini belirlemek için hastanın belinden su alınması hatta nadir olgularda beyin dokusundan biyopsi yapılması gerekebilir.


Tedavi

Salgınlar yaratarak ölümcül olabilen bu hastalık genellikle 2-3 hafta içinde komplikasyon görülmeden iyileşir. Herpes virüsüne bağlı ise özel bir antiviral ilacın damar yolundan verilmesi gerekecektir.

Ensefalit ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika haberi | Hadımköy'deki ambalaj fabrikasında çıkan yangın paniğe sebep oldu
Aktif ve mutlu yaşlanma modeli yaşlıları hayata bağlıyor
Beyin kanaması geçiren yaşlı adam ambulans helikopterle hastaneye yetiştirildi
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 26 bin 822 oldu
Bakan Koca: Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı
4 Ağustos Çarşamba Koronavirüs tablosu açıklandı! 4 Ağustos Çarşamba günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Son dakika: Bakan Koca: Antalya ve Muğla'da 1154 hastamızı taburcu ettik
Sağlık hizmeti yangından etkilenen vatandaşların ayaklarına götürülüyor
Dünya koronavirüs tablosu! 4 Ağustos Çarşamba dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Çorum'da korona virüs vakalarında 3 kat artış
TÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekuklu, aşırı sıcaklardan korunma uyarısında bulundu

 

[Hata Bildir]