Hatalı İlaç Kullanımı

Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Meslek Bilimleri Bölümü Farmakoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Tunçtan, doğru olmayan ilaç kullanımının gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde görülen bir sorun olduğunu söyledi.

Doğru veya yanlış ilaç kullanımı konusunda Türkiye'deki hekim ve hastaların tutumunu değerlendiren Tunçtan, doğru ilaç kullanımının Dünya Sağlık Örgütü tarafından "İlaçların, hastaların klinik gereksinimlerine uygun bir şekilde, uygun dozda, yeterli bir zaman süresinde, hem kendileri hem de toplum için düşük maliyet ile kullanılması" olarak tanımlandığını söyledi. Doğru olmayan ilaç kullanımının ise, ilacın fazla, az veya uygunsuz şekilde kullanılması olarak tanımlandığını belirten Tunçtan, doğru olmayan ilaç kullanımına örnek olarak gereksiz yere ilaç yazılması, uygunsuz antibiyotik ve vitamin kullanılması, reçetesiz satılan ilaçlar ile uygunsuz tedavi ve yeni çıkan ilaçları kullanmak konusunda aceleci davranılmasını gösterdi.

Tunçtan, yanlış ilaç kullanımının nedenlerini; düzenleyici sistemlerin ve sağlık politikalarının yetersiz kalması, ilaçla tedavinin gerekmediği durumlarda ilaç kullanılması, yanlış teşhis, dozaj uygulama yolu ve tedavi süresi, reçetede yazılan dışında yanlışlıkla başka bir ilaç yazılması ile hekimler ve ilacı kullananların objektif olarak bilgilendirilmemesi olarak sıraladı.

Doğru ilaç kullanılmasının birey, toplum ve ulusal ilaç politikası bakımından ekonomik ve sağlıkla ilgili önemli sorunlar ortaya çıkarabileceğini kaydeden Doç. Dr. Bahar Tunçtan, ilaçla tedaviye karar verilmeden önce, ilaç dışındaki tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Hastanın ilaç tedavisi ile birlikte diyet ve egzersiz gibi gerekli yaşam tarzı değişiklikleri konusunda uyarılması gerektiğini ifade eden Tunçtan, "Hekim, uygun ilacı seçerken etkinlik, uygunluk, güvenlik ve maliyeti göz önünde bulundurmalıdır. Tedavi izlenirken hasta iyileşmişse, tedavi sonlandırılmalı ancak iyileşmemişse herhangi bir ciddi istenmeyen etki olup olmadığı sorgulanmalı, istenmeyen etki yoksa tedaviye devam edilmeli, varsa doz azaltılmalı veya ilaç değiştirilmelidir" dedi.
 

Hatalı İlaç Kullanımı ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Hatalı İlaç Kullanımı İle İlgili Konular
Aktif Kömür Hapları Farmakobi Lomustin
Aminoasitler Fludara Maphthera
Aşı Tipleri Gemcitabine Melphelan
Botulinum Toksini Genel Sağlık Methotrexate
Busulfan Herceptin Mitoxantrone
Chlorambucil Ifosfamide Procarbazine
Cholrodeoxyadenosine Irinotecan Serum Fizyolojik
Cisplatin İlaç Topotecan
Cyclophosphamide Karnosin Vinblastine
Cytarabine Kortizon Vincristine
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Oylat, Güvenli Turizm Sertifikasıyla tescillendi
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, korona virüs ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı
Son dakika haberi | Bu robot ateş ölçüyor, dezenfektan sıkıyor, maske veriyor
13 Ağustos Perşembe koronavirüs tablosu açıklandı mı? Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü? Koronavirüs vaka, iyileşen, ağır hasta sayısı kaç?
Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalı?
Koronavirüs: 7 milyar insana nasıl aşı yapılacak?
Psikolojisi sağlam çocuk yetiştirmenin sırrı
Batmanlılar 'evde izlem' ekiplerinden memnun
"Sıkı topuz" kellik sebebi
Uzman Dr. Gönülalan: "Tiroid hormonlarının fazla olması da bir hastalıktır"
Vakalar artıyor, vatandaşlar umursamıyor

 

[Hata Bildir]