Hatalı İlaç Kullanımı

Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Meslek Bilimleri Bölümü Farmakoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Tunçtan, doğru olmayan ilaç kullanımının gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde görülen bir sorun olduğunu söyledi.

Doğru veya yanlış ilaç kullanımı konusunda Türkiye'deki hekim ve hastaların tutumunu değerlendiren Tunçtan, doğru ilaç kullanımının Dünya Sağlık Örgütü tarafından "İlaçların, hastaların klinik gereksinimlerine uygun bir şekilde, uygun dozda, yeterli bir zaman süresinde, hem kendileri hem de toplum için düşük maliyet ile kullanılması" olarak tanımlandığını söyledi. Doğru olmayan ilaç kullanımının ise, ilacın fazla, az veya uygunsuz şekilde kullanılması olarak tanımlandığını belirten Tunçtan, doğru olmayan ilaç kullanımına örnek olarak gereksiz yere ilaç yazılması, uygunsuz antibiyotik ve vitamin kullanılması, reçetesiz satılan ilaçlar ile uygunsuz tedavi ve yeni çıkan ilaçları kullanmak konusunda aceleci davranılmasını gösterdi.

Tunçtan, yanlış ilaç kullanımının nedenlerini; düzenleyici sistemlerin ve sağlık politikalarının yetersiz kalması, ilaçla tedavinin gerekmediği durumlarda ilaç kullanılması, yanlış teşhis, dozaj uygulama yolu ve tedavi süresi, reçetede yazılan dışında yanlışlıkla başka bir ilaç yazılması ile hekimler ve ilacı kullananların objektif olarak bilgilendirilmemesi olarak sıraladı.

Doğru ilaç kullanılmasının birey, toplum ve ulusal ilaç politikası bakımından ekonomik ve sağlıkla ilgili önemli sorunlar ortaya çıkarabileceğini kaydeden Doç. Dr. Bahar Tunçtan, ilaçla tedaviye karar verilmeden önce, ilaç dışındaki tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Hastanın ilaç tedavisi ile birlikte diyet ve egzersiz gibi gerekli yaşam tarzı değişiklikleri konusunda uyarılması gerektiğini ifade eden Tunçtan, "Hekim, uygun ilacı seçerken etkinlik, uygunluk, güvenlik ve maliyeti göz önünde bulundurmalıdır. Tedavi izlenirken hasta iyileşmişse, tedavi sonlandırılmalı ancak iyileşmemişse herhangi bir ciddi istenmeyen etki olup olmadığı sorgulanmalı, istenmeyen etki yoksa tedaviye devam edilmeli, varsa doz azaltılmalı veya ilaç değiştirilmelidir" dedi.
 

Hatalı İlaç Kullanımı ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Hatalı İlaç Kullanımı İle İlgili Konular
Aktif Kömür Hapları Farmakobi Lomustin
Aminoasitler Fludara Maphthera
Aşı Tipleri Gemcitabine Melphelan
Botulinum Toksini Genel Sağlık Methotrexate
Busulfan Herceptin Mitoxantrone
Chlorambucil Ifosfamide Procarbazine
Cholrodeoxyadenosine Irinotecan Serum Fizyolojik
Cisplatin İlaç Topotecan
Cyclophosphamide Karnosin Vinblastine
Cytarabine Kortizon Vincristine

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs salgınında can kaybı 44 bin 59'a yükseldi
Samsun Valisi Dağlı: "Hedefimiz ilk maviye geçen il olmak"
Korona virüs savaşçıları aileleri ile böyle bayramlaşıyor
Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor
ABD'den dikkat çeken araştırma sonucu: İkinci doz Kovid-19 aşısının ertelenmesi daha fazla hayat kurtarıyor
ABD'den dikkat çeken araştırma! İkinci doz Kovid-19 aşısının ertelenmesi daha fazla hayat kurtarıyor
Türkiye tam kapanmanın ardından normalleşiyor! Bakan Koca ay sonunu işaret etti
14 Mayıs Eczacılık Günü… pandemide 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı hayatını kaybetti
Aydınlı esnaf, mesaideki sağlık çalışanlarına yiyecek ikram etti
Vaka sayıları düşen kentte çifte bayram yaşanıyor
Bayramda aşı çalışmaları devam ediyor

 

[Hata Bildir]