Merhaba size sorum şu; Neden dış görünüşü erkek olduğu halde kadın hisleri taşır ya da neden yaradıl...

Merhaba size sorum şu; Neden dış görünüşü erkek olduğu halde kadın hisleri taşır ya da neden yaradılış itibariyle kadın olduğu halde erkek hisseder kişi kendini. Bunun detaylı açıklaması var mı ve ne yapılmalı?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr Cevabı:

Bu yaşadıklarınız gayet normal bir  durumdur.

Cinselliğimiz bedenimizden çok zihnimizdedir. Cinsel roller, cinsel kişilikler, salt genetik açıdan belirlenmez. Gebelik gibi önemli bir istisna dışında, kimlikleriniz, zihninizle ilgili bir durumdur.

Giysileri ele alalım. Tüm kültürlerde erkeklerde kadınların ne giyeceğine ilişkin beklentiler vardır. Cinsel rolümüz ve kimliğimiz, giysilerimize de fazlasıyla yansımıştır. İster on sekizinci yüzyıl Avrupa’sında olduğu gibi fallus ya da kadın göğüsleri aşırı biçimde serpilsin, ister Arap giysilerinde olduğu kadar gözlerden gizli tutulsun, bütün giyim tarzları kendimizi ve de  karşı cinsi algılama biçiminizi etkiler. Belirli bir kültürün öğütlediği ilkelere uyarak, tüm erkekler  ve kadınlar, cinselliklerine uygun belirli seks standardına özgü bir biçimde giyinirler, yürürler, konuşurlar,  sigaralarını tutarlar, bacak üstüne atarlar. Aynı şey tüm alt kültürler içinde geçerlidir.

Sonuç, tek düze bir toplumdur. Bizler de, kadınlı erkekli cinsel rollerimizi harfi harfine belirlenmiş giysiler gibi kuşanırız. Gerek kendi rolümüzü gerekse başkalarının rollerini ezbere biliyoruz. Ne yapacağımızı ve ne beklediğimizi biliyoruz. 

İlk “rolümüz”, daha doğrusu yaşamımızda giydiğimiz ilk üniforma, cinsel kimliğimizin üniformasıdır. Birçok toplumda bebekler hemen giysilerinin rengiyle  birbirinden ayrılırlar.(kızlar pembe, oğlanlar mavi) Neden? Yetişkinler oğlana erkek, kıza da dişi gibi davranır. Sadece bir bebek gibi davranmaz.    

Davranışçı bakış açısından ele alırsak cinsel rolümüz en çok koşullandırıldığımız roldür. Gerek başkaları, gerek kendimiz tarafından en çok takviye edilen roldür. Psikologlar sağlıklı bir cinsel kimliğin önemini vurguluyorlar. Başka bir deyişle, bir erkek, tüm davranışlar, kişilik özellikleri ve fiziki özellikleri ile ilintili olarak bir erkek gibi düşünmeli, dişi de dişi gibi. Aralarındaki farklılık geceyle gündüz kadar açık seçik olmalı. Cinsel kimliğin totaliter özelliği çoğumuzun psikolojik sorunları olmasına yol açıyor. Sorunun kaynağı, totaliter standartlara uymamız, benimsenmiş kimlik üniforması giymemiz yolunda bizden beklenen sözde uyum çabası oluşturur. Kurulu düzeni memnun etme çabası yani olmak istediğimizle, kendimizi nasıl gösterdiğimiz arasında bir çelişki var. Bu bağlamda, kurulu düzenin  temsilcileri ikili bir rol oynar: sevilirler, istenirler ama aynı zamanda da korku verirler. Cinsel kimliğimize dayanarak biz de insanları yargılar, cezalandırır ve dışlarız.

Kullandığımız dil de cinsel kimliğin totalitarizmini açığa vurur. Kötüleme anlamında kullanılan efemine, tekerlek, zürafa vb. sözcüklerin varlığı ve standart seks modelinden sapmayı ima eden daha yüzlerce sözcük buna örnek olarak gösterilebilir. Kurulu düzen temsilcileri öğretmenlere verilen tüzükte yazılı olmayan talimatların bir tanesi de, öğrenciler için “sağlıklı bir seks modeli” oluşturmaktır. Düzenin herhangi bir sapması onların düşüşü ile sonuçlanır(Saptadığı modelden). Cinsel kimliğin baskı gücü en çok kasaba ve köy gibi küçük topluluklarda hissedilir.

Bir erkeğin erkek gibi, bir dişinin de dişi gibi davranması her iki cinsi de tek yönlü, tek düze standartlara mahkum eder ki rollerin türlerin devamında özel bir biyolojik fonksiyonu yoktur. Cinsel kimlik modelleri, toplumdaki egemen güçler tarafından imal edilen ve amaçlarına hizmet ettiği sürece korunan yapay şeylerdir. Cinsel standartlar ancak bireysel olarak baskıya tabidir. Yazılı olmayan cinsel standartlara karşı çıkmak bir insanın hainlerle ilişkisi olduğundan kuşkulanmak kadar kritik bir durum yaratır. Cinsellikle bağıntılı roller, giyim-kuşam ve ahlak kuralları, standartlar iktidarın ana kaynaklarından birini, herhangi bir rejimin başlıca   meşrulaştırma araçlarından birini oluşturulur.

Seksten yoksun bir toplum aslında iki karşı cinse dayanan bir toplumdan daha da totaliter ve tek düze. Seksten yoksun bir toplumda ürkünç bir tehdit ortaya çıkınca, özgürlük de cinsel farklılığı korumak anlamına geliyor artık; erkek ya da dişi şovenistleri içerse bile. Cinsel kimliğe ilişkin özgürlük ve kurtuluş  hiçbir kimlik; model ve imaja uymamakla gerçekleştirilebilir; ancak “Model “ içimizdedir ve ne kadar insan varsa, o kadar da model vardır.

İşte, aslında tüm bunlar “ cinsel kimlik“ , “senin cinsiyetin ne? ” , “erkek misin yoksa kız mı?” “aaa... Ne olduğu belli değil!” gibi sorular gelişmiş ya da gelişmemiş tüm toplumlarda  varlığını korur, çünkü bütün bu soruları toplum kendi kendine oluşturur...

Bu durumda bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Bu cevap sizi memnun etti mi?

       

İlgili Diğer Sorular
Soruyla İlgili Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Pandemide yıpranan anneleri sevindirmenin yolları
Pandemide yıpranan anneleri sevindirmenin yolları
Psikiyatristten tam kapanma önerisi: Sevdiklerinizle görüntülü görüşün
Psikiyatristten tam kapanma önerisi: Sevdiklerinizle görüntülü görüşün
Duygusal manipülasyon nedir?
Duygusal manipülasyon nedir?
Psikolojik temalı diziler gerçeği yansıtıyor mu?
Psikolojik temalı diziler gerçeği yansıtıyor mu?
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Parkinson hastalarına Kovid-19 sürecinde tedavilerini aksatmamaları önerisi
Gülüş tasarımı ile hem estetik hem de fonksiyonel sonuçlar mümkün!
26 Ekim 2021 koronavirüs tablosu yayınlandı mı? Son Dakika: Bugünkü vaka sayısı açıklandı mı? Türkiye'de bugün kaç kişi öldü? Bugünkü Covid tablosu!
Son dakika haber! Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 27 bin 663 oldu (2)
Aşı yaptırmayan hasta pişman oldu: "15 20 gündür çok zor nefes alıyorum"
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 27 bin 663 oldu
Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 232 kişi vefat etti, 27 bin 663 yeni vaka tespit edildi
Baba ve oğulun ardından anne de koronaya yenik düştü
Prof.Dr. Çokuğraş: "4. dalga aşısız ve maskesizlerin pandemisi olacak"
Aydın'ın sağlık yapısını güçlendirecek 'Aydın Şehir Hastanesi'nin yapımı tüm hızıyla sürüyor
'Gıda denetim seferberliği' başladı, ekipler harekete geçti

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]