Oliguri

 

 

Oliguri   


Bir günde vücuttan atılan sidik miktarının azalması. Organizmanın gerektirdiği kadar sulu besinler alan bir kimse, günde 1,5 litre kadar sidik atar. Fizyolojik ve hastalık kökenli olmak üzere iki tur oliguri vardır.

Fizyolojik kökenli oliguriye yeteri kadar sulu besin alınmaması (örneğin zayıflama kürleri); çok sıcak ortamda veya bu tür hava şartları oları bir bölgede bulunmak; aşırı sıcak su banyosu yapmak; yoğun ya da uzun süreli fiziksel yorgunluklar (terle atılan su sidik miktarını azaltır, çünkü organizmanın belirli bir düzeyden sonra su kaybına tahammülü yoktur) yol açar.

Hastalık kökenli oliguri ise böbreklerdeki (ivegen nefrit, böbrek yetersizliği, böbrek taşları) ya da böbreklerin dışındaki bir hastalık sonucu oluşur. Böbrek dışı hastalıkları çeşitli olup bunlara yol açan başlıca nedenler şunlardır. Kan dolaşımındaki yavaşlama nedeniyle (kalp hastalıkları) temizlenecek kanlı sıvının böbreklere yeteri kadar gelmemesi; dokularda fazla oranda sıvı birikmesi (çeşitli ödemler); organizmanın boşluklarına sıvı birikmesi sonucu kanın temizlenecek bölümünün azalması; başka nedenlerden aşırı sıvı kaybı (kusma, ishal, kanama vb.)

Fizyolojik kökenli oliguri hiç bir tedaviyi gerektirmez. Hastalık kökenli oliguri tedavi gerektirir. Tedavi oliguriye yol açan hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmaya dayanır. Nedeni ne olursa olsun sidik yetersizliği, sidik arttırıcı ilaçlarla giderilebilir.

Oliguri ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
16 Ocak Koronavirüs tablosu açıklandı! 16 Ocak Cumartesi Türkiye'de bugün Koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti, gerçek vaka sayısı kaç?
AÜ Rektörü Prof. Dr. Özkan: "Türkiye'de uygulanan aşının çok güvenli olduğunu düşünüyorum"
Medova Hastanesi aşı uygulamasına başladı
Uzman isimden Kovid-19 aşısıyla ilgili açıklama: Nadir görülen yan etkiler, aşının tipine göre değişebilir
Kovid-19 savaşçıları aşıyla moral buldu
"Sağlıksız hava ortamı, çalışan verimliliğini düşürüyor"
Son Dakika | Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Gündüz'den "CoronaVac" için "Tedirginlik ve tereddüde gerek yok" açıklaması
Sağlık çalışanları Kovid-19 aşısı uygulamasından memnun
SAÜ'lü profesörlerden korona virüse karşı savunma kalkanı
Son dakika haberleri... KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Ölüm korkusu bir taraftan, çocuklara uzak olmanın verdiği endişe bir taraftan bizi yordu"
Eğitimciler ve sağlıkçılar koronaya karşı omuz omuza

 

[Hata Bildir]