Embriyo Aşısı ile 13 Yıl Sonra Gelen 'Umut'

- Embriyo aşısı ile 13 yıl sonra gelen 'Umut'DİYARBAKIR - Diyarbakırlı Fırat ve Melahat Gürbüz çifti, embriyo aşısı ile uygulanan tüp bebek tedavisi yöntemi ile 13 yıl sonra çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor.

- Embriyo aşısı ile 13 yıl sonra gelen 'Umut'

DİYARBAKIR - Diyarbakırlı Fırat ve Melahat Gürbüz çifti, embriyo aşısı ile uygulanan tüp bebek tedavisi yöntemi ile 13 yıl sonra çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Çocuklarına Muhammed Umut adını veren çift, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin umutsuzluğa kapılmamalarını istedi. Diyarbakır'da ikamet eden Gürbüz ailesinin 13 yıldır süren çocuk hasreti Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer'in yürüttüğü tedavi ile sona erdi. Yıllarca şehir dışında birçok yerde tedavi gören çift, embriyo aşısı ve mikroçip yöntemi ile 13 sonra çocuk sahibi oldu. Çocuklarının adını Muhammed Umut bırakan çift, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin umutsuzluğa kapılmamalarını istedi. "13 yıllık hasretimiz sona erdi" Çocuk hasretlerinin 13 yıl sonra sona erdiğini ifade eden Fırat Gürbüz (42), "Önce Allah'ın sonra Hakan hocanın yardımıyla sona erdi. Çok doktora gittik ama hiçbir sonuç alamadık. Bizi Hakan hocaya yönlendirdiler. Umut'umuz geldikten sonra dünya hiç umurumuzda değil artık. Çocuk sahibi olmak isteyenler hiç umutsuzluğa kapılmasın. Tek temennimiz, çocuk sahibi olmak isteyip de olmayanlara Allah çocuk nasip etsin" dedi Çok mutlu olduğunu belirten Melahat Gürbüz (40), "Allah herkese nasip etsin" diye konuştu. "12 gün sonra mutlu haberi aldık" Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Gürbüz ailesinin tedavi için kendilerine gelmeden önce birçok yere başvurduklarını ama başarılı olamadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Bize geldiklerinde ciddi anlamda umutları azalmıştı. Hem Fırat'ın hem de Melahat hanımın detaylı olarak bilgilerini aldık. Problemin nereden kaynaklandığını öğrendik. İlk önce stres faktörünün çok ciddi olduğunu gördük. Bunun için ciddi bir tedavi programı yaptık ama hasta umutsuz olarak bakıyordu. Tüp bebek uygulamasına başladığımızda belli bir aşamadan sonra farklı uygulamalar yaptık. Hem sperm faktörü için mikroçip uygulaması yaptık hem de embriyolar için embriyo aşısı yaptık. Yani iki tane farklı uygulama yaptık. Böylece başarı şansını arttırmak için hem sağlam spermi seçmemiz gerekiyordu hem de iyi kalitede embriyo oluşturmamız gerekiyordu. Mikroçip metoduyla genetik olarak sağlam olan spermleri seçmiş olduk. Mikroçip yöntemi Türkiye'de artık yeni yeni uygulanmaya başladı. Onun için biz de hastalarımıza rutin olarak uyguluyoruz. Gürbüz ailesinde de bunu uyguladık. Sonrasında yumurta ile spermin birleşmesi için embriyo aşısı yaparak embriyo haline getirdik. Böylece daha iyi kalitede embriyoyu sağlamaya çalıştık ve sonra transfer işlemini gerçekleştirdik. Transferden 12 gün sonra mutlu haberi beraber aldık ve bebeğin kalp atışını duyduktan sonra ailenin yüzündeki tebessüm dünyalara değerdi. Allah, onların mutluluklarını daim etsin ve analı babalı büyütmeyi nasip etsin.

11.1.2018 - 31071

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Sevdiklerimizden uzak kalmamak için elimizden gelenin fazlasını yapalım"
Kapı kapı gezerek salgının artışını durdurmaya çalışıyorlar...210 filyasyon ekibinin zorlu görevi
Başkan Böcek, tedavisinden sonra ilk kez görüntülendi
Covid: Japonya'da bir ayda intihar edenlerin sayısı bir yılda koronavirüsten ölenlerden fazla
Türk doktorları dünyada bir ilki gerçekleştirdi... Alıcı ve vericinin koronavirüs geçirdiği ilk böbrek nakli yapıldı
Başhekimden sahildeki görüntülere tepki:  Hakkımızı hiçbirine helal etmiyorum
Çocuklarda Kovid'e bağlı akciğer hasarı ileride demansa hatta IQ düşüklüğüne neden olabilir
Prematüre bebeklere "anne şefkati" ile bakıyorlar
"Plastik, teflon tavalardan daha riskli"
30 Kasım Pazartesi koronavirüs tablosu açıklandı mı? 30 Kasım Pazartesi günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Son dakika haberleri | AÜ'de koronavirüse karşı geliştirilen 5 aşı, insanlar üzerinde denenecek

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]