122 Bin Hekim, 424 Bin Hemşireye Daha İhtiyaç Var!

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği AB ortalamasını yakalayabilmesi için 122 bin hekim ve 424 bin hemşireye daha ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

122 Bin Hekim, 424 Bin Hemşireye Daha İhtiyaç Var!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ortalamasını yakalayabilmesi için 122 bin hekim ve 424 bin hemşireye daha ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Memiş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de son 8 yılda uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı dolayısıyla sağlık hizmeti talebinin en az 5 kat arttığını vurguladı.


Türkiye'nin, AB ve Avrupa Bölgesi ülkeleri arasında en fazla hekim açığı ve hemşire açığı olan ülke konumunda bulunduğunu öne süren Memiş, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi: "Türkiye'nin AB ülkeleri ortalamasını yakalayabilmesi için 122 bin hekime ve 424 bin hemşireye daha ihtiyacı bulunmaktadır.


Diğer branşlarda da istihdam düzeyleri talebi karşılamaktan uzaktır. Sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan istihdam sıkıntısına rağmen halen KPSS'ye başvurarak mesleğini icra etmek isteyen en az 30 bin hemşire ve 100 binin üzerinde sağlık personeli bulunması da büyük bir çelişkidir. "


Memiş, sağlık hizmetlerinin niteliğinin ve sürdürülebilirliğinin artırılması, bireyin ve toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi mücadelesinde başta devlet olmak üzere, tüm kurumların ve toplum kesimlerinin sağduyulu ve sorumlu bir tavır içinde hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti;


"Devlet, sosyal devlet kimliğini daha etkin şekilde hissettirmek adına sağlık harcamalarına maliyet unsuru olarak bakmamalı ve istihdam stratejilerinde sağlığa öncelik tanımalıdır. Sağlık hizmetlerinin sunumu devletin asli görevi olarak kalmalıdır.


Halkın sağlık bilincinin geliştirilmesi mücadelesinde medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Son yıllarda artan şiddet olayları, sağlık çalışanlarının haklarını göz ardı eden yaklaşımlar, sağlık kurumlarında hizmet üretim sürecini ciddi şekilde etkilemektedir.


Halkımız ile sağlık çalışanlarının aynı amaçla buluştuğu sağlık kurumlarının, bu amaç doğrultusunda hizmet üretebilmesi için, sağduyu ve empati kültürünün geliştirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. "

7.04.2011 - 6284Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Hemoroid Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Hemoroid Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Tedavisi
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]