20 Milyon İnsan Anılarını Hatırlamıyor!

Çağın hastalığı Alzheimer ile ilgili merak edilenleri açıklayan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, tüm dünyada Alzheimer'a yakalanmış 20 milyon insanın bulunduğunu bunun 300 bininin Türkiye'de yaşadığını belirtiyor.

20 Milyon İnsan Anılarını Hatırlamıyor!

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, özellikle Alzheimer hastalarının yakın çevresinin öğrenmek istediği Alzheimer nedir, nasıl anlaşılır, tedavisi var mıdır gibi soruların yanıtlarını veriyor. 


Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Alzheimer hastalığı için, “Kişilerin düşünce süreçlerini darmadağın edip onları zihinsel karmaşaya sürükleyen, günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır.” tanımını yapıyor.


Dr. Yavuz, tüm dünyada Alzheimer’a yakalanmış 20 milyon kişi olduğunu, bunların 300 bin tanesinin bizim ülkemizde bulunduğunu, sayısız kişinin, anne-babalarını, eşlerini yakın çevresindeki insanları bu hastalığın pençesinde kıvranırken izlemek zorunda kaldığını da sözlerine ekliyor.


Dr. Yavuz, Alzheimer hastalığının belirtilerinin kişisel özelliklere, fiziki koşullara, bireyin yaşam tarzına göre değişebileceğini belirtiyor. Yakın geçmişteki olayların ve insanların hatırlanamaması, randevuların unutulması, telefon numaralarının karıştırılması gibi unutkanlıklar bir süre sonra rahatsızlık verici boyutlara ulaşıyor.


Dr. Yavuz, Alzheimer hastalarının, bu unutkanlık krizlerini başlangıçta saklamaya çalıştıklarını fakat bir noktadan sonra olayların kişinin kontrolünden çıktığını ve yaşamlarının akışını bozduğunu kaydediyor. Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz’a göre yakın çevrenizdeki kişileri ve kendinizi test edebilmeniz için Alzheimer’ın ilk belirtileri şöyle sıralanabilir:  •  Yakın geçmişteki olayların ve kişi isimlerinin unutulmaya başlaması;

  •  Zaman ve mekan karmaşası,

  •  Karar varmada güçlük;

  •  Çalıştığı işe ve hobilerine olan ilgisinin azalması.

  •  Kelimeleri bulmada güçlük çekme

  •  Kişilik değişimleri


Dr. Mehmet Yavuz’un açıklamasına göre, artık hastalığın ileri biçimlerinde gündelik yaşam etkinlikleriyle bağlantılı işlevleri daha iyiye götüren, bakım ve gözetim gereksinimini azaltan yeni tedaviler mevcut. Dr. Yavuz, Alzheimer tedavisinde yeni gelişmeler yaşandığını özellikle manyetik stimülasyon tedavisinin Alzheimer tedavisinde yeni bir ufuk açacağına kesin gözüyle bakıldığını açıklıyor.


Dr. Yavuz, “Manyetik stimülasyonla beynin belirli bölgelerine dışarıdan gönderilen elektromanyetik sinyallerin, gerek korteksteki hareket sistemi ile ilgili hücreler gerekse limbik merkezlerdeki düşünce ve davranışlarla alakalı kognifif hücreler üzerine uyarıcı şok etkisi yaparak hücre dejenerasyonunu düzelttiği, böylece hastalığın belirtilerinde ve bizzat hastalığın kendisinde önemli düzelmeler sağladığı düşünülmektedir” diye konuştu.


Hastalığın başlangıç belirtilerinden olan alışılmadık davranış biçimleri, olaylara aşırı tepki gösterme eğilimi hastalığın bir parçasıdır. Dr. Yavuz, bu tür davranış değişikliklerinin birlikte yaşamayı zorlaştıracağını hatta bazen olanaksız hale getireceğini belirtirken, bu durumun Alzheimer’lı hastanın giderek artan genel kafa karışıklığının bir dışa vurumu olarak görülmesi gerektiğinin altını çiziyor.


Dr. Mehmet Yavuz bu durumda hasta yakınlarına oldukça fazla iş düştüğünü, sakin olunması gerektiğini, kişiyi cezalandırmaktan ve tetikleyici hareketlerden kaçınılması gerektiğini özellikle vurguluyor.

20.12.2010 - 3875İlgili Diğer Yazılar
Gaziantep
Gaziantep'te Alzaymır hastalarına müzikli terapi
"İşlenmiş et Alzheimer riskini yüzde 44 artırıyor"
"İşlenmiş et Alzheimer riskini yüzde 44 artırıyor"
'Alzheimer ve bunama günümüzün en korkulan hastalığı'
Depresyon, alzheimer riskini artırıyor
Depresyon, alzheimer riskini artırıyor
Hidrosefali: Alzheimer
Hidrosefali: Alzheimer'la karıştırılan ve tedavisi olan hastalık
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]