Adana Kansere Yol Açan Asbestli Borulardan Su İçiyor

Adana'da içme suyu şebekesinin 321 kilometrelik kısmı kanserojen madde ihtiva ettiği söylenen asbestli borulardan oluşuyor.

Adana Kansere Yol Açan Asbestli Borulardan Su İçiyor

Nüfusu 2 milyon 200 bine dayanan Adana'da içme suyu şebekesinin 321 kilometrelik kısmının kanserojen madde ihtiva ettiği ileri sürülen asbestli borulardan oluştuğu bildirildi.

Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın asbest için 'kesin kanserojen madde' tanımlaması yaptığını hatırlatarak, Adana ve ilçelerindeki asbestli içme suyu şebekesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

"ADANA RİSKLİ İLLER ARASINDA"

Sağlık Bakanlığı'nın 58 ilde içme suyu şebekesinin sorunlu olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, "Adana bu riskli 58 il içerisinde." dedi. Adana'nın İncirlik hava üssünde de Amerikalı askerlerin kaldığı lojmanlar daha önce asbestli çatı malzemeleri kullanıldığı gerekçesiyle yenilenmişti.

Çelik, yerel yayın yapan bir televizyondaki programda, ilginç açıklamalarda bulundu. Asbestli içme suyu şebekesini kullanan insanların uzun vadede mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskinin olduğunu kaydeden Çelik, "Asbest kanserojen maddedir. Bu uluslararası kuruluşlarca da belirlenmiş. Değişik alanlarda kullanılan 3 asbest çeşidi de çok zararlı. Asbestli ürünler gelişmiş ülkelerde artık kullanılmıyor" dedi.

"DAYANAKLI OLDUĞU İÇİN KULLANILMIŞ FAKAT..."

Adana'da aktif olarak kullanılan 321 km'lik içme suyu şebekesinde kanserojen madde barındıran asbestli boru kullanıldığını hatırlatan Çelik, asbestli içme suyu şebekesinin yenilenmesini istedi. Sağlık Bakanlığı'nın 58 ilde içme suyu şebekesinin sorunlu olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, "Adana bu riskli 58 il içerisinde. Kimya Mühendisleri Odası olarak ASKi ile yaptığımız resmi yazışmada şehir genelindeki asbestli içme suyu şebekesini sorduk. Aldığımız yanıt kentteki 321 km. içme suyu şebekesinin asbest içerdiği şeklindeydi. Bu borular şimdi yapılmadı. 1975 ve 1980'lerde dayanıklı olduğu için asbestli boru döşenmiş. Boruların bu kadar sağlıksız olduğu bilinseydi sanırım döşenmezdi. Ama geldiğimiz noktada kentte 321 km. asbetli içme suyu şebekesi var." şeklinde konuştu.

"MECLİS ÜYELERİ DESTEK VERSİN"

Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konuyla ilgili Aski Genel Müdürlüğü'nin projeleri var. Bu borular değiştirilecek. Ancak bu konuda Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine görev düşüyor. Bu boruların bir an önce değiştirilmesi için aynı zamanda ASKİ genel Kurul üyesi olan meclis üyelerinin bu projeler için mutlaka bütçe vermesi ve boruların bir an önce değişmesi için destek vermesi gerekiyor. Halk sağlığı her şeyden önce gelir. Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak bu olayın peşinde olacağız. ASKİ ile sık sık görüşerek konuyu takip edeceğiz."

"EĞİTİMLİ İNSANLAR YAPMALI"

Asbestli boruların özel bir teknikle sökülmesi ve yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Asbestli boruların sökülmesi eğitimli kişilerce yapılmalı. Yoksa insan sağlığına daha çok zarar verilebilir. Bunun için söküm elemanlarının mutlaka eğitilmesi lazım." diye konuştu.

24.02.2015 - 16825Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]