Ağrılı Mesane Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrılı mesane sendromu olarak ta bilinen İnterstisyel Sistit, mesanenin ağrılı ve rahatsızlık verici semptomları ile kendini gösteren, kronik mikrobik yada bakteri nedenli olmayan enflamasyonudur.

Ağrılı Mesane Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Op. Dr. Abdullah Arman Özdemir
 

Başlangıçta mesanenin bakteriyel bir enfeksiyonunu andırır, fakat antibiyotiklerin etkisi yoktur. Karakteristik semptomları: ağrı, acil işeme isteği ve sık işemedir. Mesane doldukça ağrı artar; işeme genellikle ağrıyı azaltır ve rahatlık hissi verir; karnın alt bölümünde (pelviste), bazen sırt bölgesinin alt kısımlarına yayılabilen ağrı; kasıklarda ve uyluk bölgelerinde de ağrı hissedilebilir. Kadınlarda, ağrı vaginal; erkeklerde ise peniste, testislerde, skrotumda ve perinede olabilir.

Her iki cinsiyette de uretral ağrı idrar yolu boyunca olabilir.  Sürekli ve yoğun bir şekilde işeme isteği, geceyi de kapsayan sık işeme hali olabilir. Ağrı mesanede yanma hissi gibi, mesane ya da çevresinde spazm şeklinde veya batar tarz bir vaginal ağrı şeklinde olabilir ya da mesanede bir basınç şeklinde hissedilebilir. Ağrı sürekli ya da aralıklarla gelebilir. Ağrı tüm pelvik tabana, alt karın bölgesine, makata ve sırtın alt bölümlerine yayılabilir.

Semptomlar aniden, görünür hiçbir neden olmaksızın veya bazen bir operasyonu takiben (özellikle kadınlarda), histerektomi ya da başka bir jinekolojik operasyon sonrası, doğumun ardından veya mesanenin ciddi bir bakteriyel enfeksiyonu sonrası ortaya çıkabilir.

Temel olarak kadınlarda (%90) görülen bir mesane durumudur. IC hastalarının yaklaşık %10'u, kendilerine daha önce yanlışlıkla prostatit (prostat bezinde enflamasyon) veya prostatodini (prostat bezinde ağrı) tanısı koyulan erkeklerdir. Semptomlardaki spontan alevlenmeler ve iyilik halleri interstisyel sistitin karakteristik özelliklerindendir.

Birçok kadın semptomlarının âdet öncesi ya da menopozda arttığını saptamışlardır. Cinsel ilişki hem kadın hem de erkek için ağrılı, hatta bazen olanaksızdır. Birçok hasta IC semptomlarının duygusal ya da fiziksel stresle arttığını görmüştür. Fakat stresin IC nedeni olduğunun ispatlanmadığını belirtmek gerekir. Sürekli bir acil işeme isteği çalışma, gezi, arkadaş ziyareti veya basit bir alışverişe dahi engel teşkil edebilir.

Bir IC hastasının ev dışındaki hayatı "Acaba bir sonraki tuvaleti nerede bulurum? " sorusuyla yaşanır. Birçok yönleriyle ciddi şekilde araştırılmasına rağmen, İnterstisyel sistit nedeni henüz bilinmemektedir. Giderek artan bir görüş IC'nin tek bir nedeni olmadığı, alerjik, immünolojik, nörovaskuler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, hatta çevresel faktörler gibi birçok değişik nedenlerden kaynaklanan mesane duvarının enflamatuar cevabıyla oluşan bir multifaktöriyel sendrom olduğudur.

Birçok teori vardır ancak henüz cevaplar bulunamamıştır. Hastalığı şifayla sonlandıracak bir olanak henüz bulunamamıştır, sadece semptomları azaltmak mümkün olmuştur. Tedavi kişisel olabilmekte, hiçbir tedavi yöntemi tüm IC hastalarında eşit etkinlikte olmamaktadır.

Tedavi yöntemleri oral ilaçlar, mesane instilasyonları, mesane distansiyonu, nöroelektrik stimülasyon, laser tedavileri veya değişik cerrahi teknikleri kapsamaktadır. IC ayrıca eklem ve kas ağrıları, yorgunluk, gastrointestinal rahatsızlıklar, fibromyalji, alerji ve ilaç intoleransı ile birlikte olabilmektedir. İnterstisyel sistit artrit, SLE, Sjögren sendromu ve tiroid rahatsızlığı olan kişilerde normal kişilerden daha fazla görülmektedir.

15.03.2011 - 5934İlgili Diğer Yazılar
Prostata Dolmalık Biber!
Prostata Dolmalık Biber!
Böbreklerin Dostu: Bakla
Böbreklerin Dostu: Bakla
İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız
İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız
Prostat kanserinden koruyor
Prostat kanserinden koruyor
Varikosel Nedir?
Varikosel Nedir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]