Ağrınızı Tanıyın! Nöropatik Ağrı Nedir?

Ağrı, vücudumuzdaki işlev bozuklukları ya da olumsuz dışsal faktörlerden bizi haberdar eden, dokudaki bir hasar veya yaralanmada vücudumuzun verdiği doğal bir tepkidir. Akut ağrı (aynı zamanda kısa süreli ağrı olarak da bilinir) genellikle bir uyarı sinyalidir, yaralar ve enfeksiyon durumunda dokuların korunmasında önem taşır.

Ağrınızı Tanıyın! Nöropatik Ağrı Nedir?

Tanımlanamayan Ağrılar İçin 'Ağrını Tanı' Kampanyası BaşlıyorTürkiye'de her 100 diyabetliden 20'si tanı ve tedavisi yapılamayan ağrılar çekiyor. Bu nedenle yaşamı altüst olan, işten ayrılan hatta evden çıkamayanlar var.Türkiye'de en az 5 milyon olan diyabetli hasta popülasyonunun beşte biri tanımlanamayan ağrılar çekiyor. 'Nöropatik Ağrı' olarak adlandırılan bu ağrılar, sinirlerin hasarı ve işlev bozukluğuyla ortaya çıkıyor ve normal ağrı kesicilerle dindirilemiyor.Yaygın olarak diyabet hastalarında görülen, hekim ve hasta tarafından tanı ve tedavisi pek bilinmeyen Nöropatik Ağrı hakkında bilinçlendirme yapmak üzere harekete geçen Nöropatik Ağrı Platformu (SNAPS), 'Ağrını Tanı' kampanyasını başlattı. Nöropatik Ağrıları Tanımlayan 5 Belirti; Yanma, Karıncalanma, Donma ve Elektrik Çarpması Hissi!Yanma, karıncalanma, batma, elektrik çarpar gibi ve donma' olmak üzere 5 farklı şekilde hissedilen bu ağrıların tedavisi için hastalara destek ve danışmanlık vermek üzere kampanya kapsamında;Geçtiğimiz yıl doktorlar için 'Nöropatik Ağrı Tanı ve Tedavi Kılavuzu'nu da hazırlayan ve değişik nöropatik ağrı türlerinin tanı ve tedavisinde doktor ve hastalara destek olmak üzere uzman akademisyenler tarafından oluşturulan multidisipliner, bağımsız, gönüllü bir ulusal sivil toplum kuruluşu olan Nöropatik Ağrı Platformu (SNAPS), bu yıl da hastalara yönelik olarak 'Ağrını Tanı' kampanyası başlattı.

Nöropatik Ağrı En Çok Diyabet Hastalarında GörülüyorUyku bozukluğu, depresyon ve gerginliğe yol açarak kişilerin hayatını fiziksel ve sosyal olarak alt üst eden Nöropatik Ağrı nedeniyle hastaların yarısı işten ayrılıyor, bir kısmı ise evden hiç çıkamaz hale geliyor.Türkiye'de diyabet hastalarının sayısı en az 5 milyon ve bu hastaların yaklaşık % 60-70'inde nöropati (sinir hasarı) bulunuyor. Hastaların %20'sinde ise ciddi nöropatik ağrı şikayeti yaşanıyor. Diyabet Hastası Olan Derya Baykal; Ağrını Tanı Kampanyasına Destek VeriyorKendisi de bir diyabet hastası olan ve kampanyanın tanıtım toplantısına katılarak kampanyaya destek veren ünlü sanatçı Derya Baykal, "Etrafımdaki birçok diyabet hastasının benzer ağrılar çektiğini ve normal ağrı kesiciler kullanarak bir sonuca ulaşamadıklarını gözlemliyorum.Birçoğu bu ağrıların kaderi olduğunu düşünüp eve kapanıyor. Hayattan geri kalıyor. 'Ağrını Tanı' kampanyası sayesinde eminim ki, birçok hasta yeniden doğmuş gibi hissederek hayata bağlanabilecek" dedi. Klasik Ağrı Kesiciler Fayda Etmiyor!Kampanyanın basın toplantısında konuşan ve bu tip şikayetleri olan kişilerin mutlaka nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroşirurji (beyin cerrahisi), onkoloji, romatoloji ve algoloji uzmanlarına başvurmaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Ersin Tan, "Nöropatik ağrısı olan bir hastaya basit bir ağrı kesici verildiğinde hiçbir faydası olmuyor ve boşu boşuna hastaya ilaç yüklemesi yapılmış oluyor. Bu da hastaya hem maddi zarar veriyor, hem de tedavi olmadan ilaca bağlı yan etkilerin görülme riskini doğuruyor" dedi.Nöropatik Ağrı tedavisindeki irrasyonel ilaç kullanımının maliyetine de değinen Prof. Dr. Ersin Tan "Nöropatik Ağrı tedavisindeki irrasyonel ilaç kullanımının (akılcı olmayan yanlış tedaviler) yaklaşık 55 milyon TL'lik bir maliyeti olduğunu" belirtti.

Prof. Dr. Ersin Tan, "Sürekli devam eden  yanma, karıncalanma, batma, elektrik çarpar gibi ve donma şeklinde ağrılarınız varsa doktorunuza başvurun. Hissettiğiniz ağrıyı ve bu ağrının vücudunuzun hangi bölgelerini etkilediğini tarif edin" diyerek, ağrıyı doğru tarif etmenin önemini vurguladı. Nöropatik Ağrısı Olanlar Ayda 5,5 Gün ÇalışamıyorlarProf. Dr. Zeynep Oşar Siva "Normal ağrı türlerinde etkili olan bilinen ağrı kesiciler, kas gevşeticiler nöropatik ağrıda etkin olmamasına ve hatta tedavi rehberlerinde bu grup ilaçların diyabetik nöropatik ağrı tedavisinde kesinlikle kullanılmaması gerektiği bildirilmesine rağmen, ülkemizde nöropatik ağrı tedavisinde kullanımları maalesef çok yaygın" dedi.

Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan ise tanı ve tedaviye geç kalındığında ağrının hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkati çekerek, nöropatik ağrının yarattığı fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler nedeniyle hastaların %40'ının depresyona girebildiğini ve ayrıca birçok hastada önemli derecede iş gücü kaybına neden olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan, "ABD'de yapılan bir araştırmada, nöropatik ağrısı olanların ayda 5,5 gün çalışamadıkları saptanmıştır" dedi.  


3.06.2010 - 1230Ağrınızı Tanıyın! Nöropatik Ağrı Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Niyazi Güher dedi ki;
19.01.2011

Aysen Sahin dedi ki;
22.07.2010

Yadigar Filiz dedi ki;
25.06.2010

Fikret Keklik dedi ki;
17.06.2010

Çiğdem Akdemir dedi ki;
7.06.2010

İlgili Diğer Yazılar
ABD
ABD'li Bilim Adamları, Ispanak Yaprağından Kalp Damarı Yaptı
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Acile Gereksiz Çağrıların Çoğu Çocuklardan
Acile Gereksiz Çağrıların Çoğu Çocuklardan
Niğde
Niğde'de İki Sağlık Kurumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Oldu
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]