Ağrısız Acısız Hayalinizdeki Gülüşe Sahip Olun

Tanfer Klinik'ten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, diş estetiğinde uygulanan yaprak porselen (lamine veneer) ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı…

Ağrısız Acısız Hayalinizdeki Gülüşe Sahip Olun
Kişinin hayalindeki dişler, dijital diş tasarımı ve gelişen teknolojiler sayesinde bir günde rahatlıkla hazırlanıyor. Sabah gelen hasta akşam 18.00'da pırıl pırıl bir ağza, bembeyaz dişlerine acısız, ağrısız şekilde kavuşmuş oluyor

Yaprak porselen (lamine veneer): hem ön dişleri düzeltmek, hem de dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanan ağrısız, acısız bir yöntem.

Diş estetiği nedir?

İnsan vücudunda burun, dudaklar ve diş; en fazla göze çarpan ve herkesin en çok dikkat ettiği bölgelerdir. Sosyal hayatta insanlar özellikle ağızlarında temiz, beyaz ama çok abartılı olmayan bir görüntü hayal ediyorlar. Bazen hayal ile gerçek örtüşmüyor. Bu sebeple diş estetiği diğer estetikler kadar önem kazandı. Tıbbın verdiği imkanlar ile bilimin getirdiği uygulamalar birleştirilerek hastalara en iyi şeyler yapılmaya çalışılıyor.

YANAK ÇUKURLARI DA DÜZELTİLİR

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı sırasında, alt yapıdaki dişlerin olabileceği en iyi noktaya çıkarılmasının hazırlığı yapılır. Burada dudakların çok önemli rolü vardır. Gülüş tasarımı yapılırken alt dudak ve komissür bölgesindeki çöküntüler ve kırışıklıklar birlikte değerlendirilir. Kişilerin dişlerinin renkleri ve hangi açıyla ne kadar güldüğü önemlidir. Bazı kişilerde gülüş açısı daha dar, bazılarında daha geniş; bazı kişilerde diş etleri daha önde, bazılarında ise diş etleri çok daha yukarıda olur. Gülüş tasarımı çalışması yapılırken bütün bunlar göz önüne alınır. Hastanın önce fotoğrafları ve videoları çekilip ölçüleri alınır. Dijital diş tasarımı denilen bu süreçte ağız içi kamerasıyla ölçüleri alınır ve bu 3D kamerayla bilgisayara yüklenir. Alınan ölçüler üzerinde hastaya ne istediği sorulur ve hastaya 20 dakika bir süre içerisinde geçici diş hazırlanır. Eğer hastanın hayal ettiğine uygun olursa, alınan ölçüler doğrultusunda bir günde porselen bazlı 10- 12 dişi rahatlıkla hazırlanır. Sabah gelen hasta akşam 18.00'da bütün işleri bitmiş olarak pırıl pırıl bir ağza kavuşur. Şayet arzu ederse bu arada dudaklarıyla ilgili sıkıntısı veya yanak çukurlarında, elmacık kemiklerinde problemleri varsa onlar da düzeltilir.

AŞINDIRMA YAPILMAZSA ABARTILI BİR GÖRÜNTÜ OLUŞUR

Yaprak porselen (lamine veneer), nasıl bir uygulamadır?

Lamine veneerler, kısa sürede yapılabilen yöntemlerdir. Ön dişlerin üzerinden mutlaka yarım milim, bazen bir milim kalınlığında aşındırma yapılarak lamine veneerler tutturulur. Eğer bu aşındırma işlemi yapılmazsa aşırı derecede abartılı ve dudakların kapanmadığı bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca lamine veneerler, belirli bir zaman süreci içerisinde hastanın çiğneme basıncının ters gelmesi pozisyonunda atabilir, kırılıp kopabilir. Hastalara bunların anlatılması gerekir.

SİMİT VE ELMAYI DİŞİNİZLE KOPARMAYIN!

Dişlerin daha uzun ömürlü olabilmesi için nelere dikkat edilmeli?

Lamine veneerlerde; sert elmayı koparıp çiğnememek, ekmeği veya simidi dişle kesip kopartmamak gerekir. Çünkü bunlar gelen yan basınçlardır ve o yaprak şeklinde yapışmış olan porseleni rahatlıkla oradan oynatıp çıkarabilir.

DAMAK TARAFINDAKİ DİŞLERE MÜDAHALE EDİLMİYOR

Uygulamanın avantajları nelerdir?

Çok kısa sürede yapılması ve hastanın damak tarafında kalan dişlerine herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi, en büyük avantajlarıdır. Kısa sürede yapılıp takıldıkları için hastaları memnun edici bir yönü vardır. Ayrıca estetik olarak istediğiniz gibi oynama şansınız da bulunur. Hasta mutlu olmadığı takdirde o dişleri; porselen, zirkonyum gibi malzemelerle kaplama şansına her zaman sahibizdir.

23.7.2018 - 34223

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]