Altın Yumurta Tekniği İle Bebek Sahibi Olabilirsiniz!

Yalnızca tek bir yumurtası olan kadınlara tıp dünyası altın yumurta adını veriyor. Tüp bebek yöntemiyle bu kadınlar anne oluyor, hatta ikiz bebek bile dünyaya getirebiliyorlar.

Altın Yumurta Tekniği İle Bebek Sahibi Olabilirsiniz!

Umut Tüp Bebek Merkezi Başhekimi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Enver Kurt, tek bir yumurta ile anne olmanın yollarını anlattı.

Altın Yumurta biz tüp bebekçilerin kullandığı hem bizim için, hem de hastalarımız açısından çok önemli bir deyimdir. Anne-baba adayı için altın yumurta; kıl payı yakalanan şans demektir. Tüp bebek tedavilerinde verilen ilaçlar sayesinde kadınlarda birden fazla yumurta büyütülmekte ve gebelik şansı fazlalaştırılmaktadır.

Ancak bazı durumlarda, yumurtalıkların özelliğinden dolayı ne yaparsak yapalım, hastaya yüksek dozda ilaç bile versek, doğa sadece tek bir yumurtanın büyümesine izin veriyor. Yani altın yumurta; yapılan tedavilere sadece bir tek yumurta büyüterek cevap verebilen ve sonrasında bu tek yumurta ile gebelik elde edilen hastalar için bir bebek demektir.

Gerçekte her kadın her adet döneminde zaten tek bir yumurta geliştirmekte ve yumurtlaması olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ise tek bir yumurta yerine, daha fazla yumurta geliştirilerek gebe kalma şansı fazlalaştırılmaktadır. Bunu piyangodan bilet almaya benzetebiliriz. Tek bir bilet alırsanız; ikramiyenin tutma ihtimali ile, birden fazla bilet alırsanız ikramiyenin tutma ihtimalleri farklıdır.

Normal şartlarda tedaviye iyi yanıt veren hastalarda gebe kalma şansı yaşına göre yüzde 40-60 arasında değişirken, sadece tek bir yumurtası gelişenlerde bu oran yüzde 20lerin altına düşmektedir. Eğer kadın 40 yaşın üzerindeyse, tek bir yumurta ile başarılı olma şansı yüzde 10ların da altına düşmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer konu da; tüp bebek tedavisinde, sadece yumurta elde etmekle sonuca ulaşılmadığıdır.

Yukarıdaki değerler embriyo transferi uygulanmış olan olgulara aittir. Toplanan yumurtanın daha sonra mikroenjeksiyon ile döllenmesi ve embriyo gelişimi olmaktadır. Bu basamaklarda da birtakım problemler yaşanabilir. Yani her tek yumurtası toplanan hasta, embriyo transferine gidemeyebilir. Böylece tedaviye başlamış olan hastalara genel olarak baktığımızda, tek yumurta geliştiğinde gebe kalma şansı oldukça azalmaktadır. Bu durumda gebe kalmış hastalardaki tek yumurta; gerçekten madende bulunmuş altın gibi olmaktadır.

Tek yumurta ile eğer kadının tüpleri açıksa ve yeterli sayıda sperm de varsa, doğal yoldan gebelik mümkün olabilir. Ancak bundan, hastaların ilelebet doğal yoldan gebeliği beklemesi gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. Özellikle kadın 35 yaşın üzerinde ise, mutlaka hızlı olarak sonuca gidecek şekilde yönlendirilmeli ve tedavisi gerekirse tüp bebeğe kadar götürülmelidir. Çünkü eğer yumurtalık rezervleri azalırsa, özellikle de kadının yaşı 38 ve üstüne ulaşmışsa, tüp bebekle bile son derece sınırlı bir gebelik şansı söz konusu olabilir.

Yumurtalıklarda rezerv azalmasının bilinen nedenleri ilerleyen yaş (özellikle 35 yaş üstü), yumurtalıklara yönelik ameliyatlar, bazı kanser tedavileri ve bağışıklık sistemine ait bazı hastalıklardır. Çoğu zaman elle tutulur bir neden yoktur. Yapılan araştırmalar neden bazı kadınların yumurtalık rezervlerinin erken yaşta azaldığını açıklayamamıştır. Yumurtanın kaliteli olması, döllenme ve kaliteli embriyo geliştirme olasılığını arttırır.

Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda elde edilen yumurtalar yapısal ve genetik olarak problem gösterir ve yumurta kalitesini kötü etkiler. En önemli faktör yaştır. Genç bir hasta ile daha yaşlı birinin yumurta kaliteleri arasında ciddi farklar vardır.

19.12.2010 - 3825

Altın Yumurta Tekniği İle Bebek Sahibi Olabilirsiniz! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Çiğd Em Özdemir dedi ki;
23.12.2010

İlgili Diğer Yazılar
Rahminden 12 santimlik miyom çıktı
Rahminden 12 santimlik miyom çıktı
Anne olma şansı azalan kadınlara, kendi kök hücresiyle bebek sahibi olma şansı
Anne olma şansı azalan kadınlara, kendi kök hücresiyle bebek sahibi olma şansı
Göbek bağı geç kesilen bebeklerin bağışıklıkları daha güçlü
Göbek bağı geç kesilen bebeklerin bağışıklıkları daha güçlü
'Sağlıklı yaşam' menopozu yavaşlatıyor
"Çocuk sahibi olmazsın" denilen kadın 14 yıl sonra anne oldu
"Çocuk sahibi olmazsın" denilen kadın 14 yıl sonra anne oldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]