Alzheimer Farkındalık Konferansı

"Türkiye'de tanı koyulan hastaların sayısına ya da kullandığı ilaçlara baktığımızda yaklaşık 80 bin alzheimer hastası bulunmaktadır"

Alzheimer Farkındalık Konferansı
Ankara Üniversitesi (AÜ) Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, Türkiye'de tanı koyulan hastaların sayısına ya da kullandığı ilaçlara bakıldığında yaklaşık 80 bin alzheimer hastası bulunduğunu bildirdi. Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle Alzheimer Farkındalık Konferansı düzenlendiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, burada yaptığı konuşmada, alzheimer hastalığını içeren "demans "ın bu neslin en önemli sağlık mücadelelerinden biri olacağını, dünyada 44 milyon alzheimer hastası bulunduğunu, bu sayının 2030 yılına kadar ikiye katlanmasının, 2050 yılında ise üçe katlanarak sayının 135 milyona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Alzheimer hastalığında özel bir bakım sürecinin olması gerektiğini, bakım verenlerin, ailelerin psiko-sosyal desteğe çok fazla ihtiyaçları olduğunu ifade eden Özmete, "Türkiye'de tanı koyulan hastaların sayısına ya da kullandığı ilaçlara baktığımızda yaklaşık 80 bin alzheimer hastası bulunmaktadır. Ancak tahminler 200-250 bin alzheimer hastası olduğu yönünde " ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Özmete, Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinde yaşlılığa ilişkin bilimsel bilgi ve hizmet üretilmesi amacıyla  çalışmalar yapıldığını belirterek, sosyal sorumluluk projeleri yürütüldüğünü, bunların sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve özel sektörle işbirliği içinde gerçekleştirildiğini kaydetti. - Ankara

29.03.2014 - 14115Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]