Alzheimer Hastası Yoğun İlgi İster!

Alzheimer, kişinin günlük yaşamını ve özellikle beslenmesini olumsuz etkiler. Yakınları, onlara sürekli kılavuzluk etmelidir.

Alzheimer Hastası Yoğun İlgi İster!

Bunama ya da demans, günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır.

Alman doktor Alzheimer'ın ilk kez bir kadında teşhis ettiği bu hastalık 1906 yılından beri bilinmesine rağmen, çaresi bulunamadı. Alzheimer, bugün yaşlılarda kalp hastalıkları, kanser ve inmeden sonra en sık karşılaşılan dördüncü hastalık.

Ailesinde Alzheimer'li, bulunanlarda ortaya çıkma riski, diğer kişilere göre biraz daha yüksek olan hastalığın en önemli belirtileri, bellek kaybı, günlük yaşam işlevlerini yerine getirmede, yargıya varma ve karar vermede güçlük çekme, zaman ve mekânları karıştırma, sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma, ruh hali veya davranışlarda değişiklik, kişilik değişiklikleri ve alışılagelmiş işler ve sorumluluklardan kaçma olarak sıralanıyor.

Alzheimer hastalarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri iştahsızlık.

Kişiler genellikle hastalığın erken evrelerinde depresyona girer ve yemeğe ilgilerini kaybeder. Bir doktor kontrolünde depresyon tedavi edildiğinde, kişinin iştahı geri gelecektir. Sorun takma diş kaynaklıysa, bir diş doktoruna danışılmalıdır. Kişiler yeteri kadar hareket etmedikleri için açlık hissetmiyor olabilir. Bu durumda, aktif olmaya ve egzersize yöneltilmelidirler.

Hastalığın ileriki evrelerinde önlerindeki yemeği yemeleri gerektiğini anlamayabilirler. Onlara hatırlatma ihtiyacı duyabilir, yemeği ağızlarına götürmeye kılavuzluk edebilirsiniz.

Alzheimer hastasının diğer karşılaşacağı bir sorun ise aşırı yemek yemektir. Bazen kişi yemek yediğini unutabilir, tekrar yiyecek isteyebilir veya yemeğe devam edebilirler. Kişiler haddinden fazla yiyecek tüketiyorsa, yiyecek miktarını sınırlamanız gerekir.

Alzheimer hastalarının sağlıkları için belli bir diyetle yediklerinden emin olunmalıdır.

Kişi yiyecekleri arama eğilimindeyse tetikte olmanız gerekir. Çok yemenin yanında, uygun olmayan veya tehlikeli maddeleri tüketebilirler. Tüketilmesini istemediğiniz şeyleri görülen, ulaşılan yerlere koymayınız. Dikkatini başka yöne çekmeyi veya yemek yerine onlara tatmin edici bir aktivite bulmayı deneyebilirsiniz. Kişi fazla yemede kararlı ise çiğ havuç, kereviz gibi hafif şeyler hazırlayabilirsiniz.

10.5.2011 - 7098

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]