Ani Isı Değişiklikleri Aydın'da Hayvanları Olumsuz Etkiledi

Aydın’da aniden yükselen sıcaklıklar ve hayvanların yeşilden kuruya geçmesi ile birlikte birçok hayvanda ‘asidoz’ adı verilen gıda zehirlenmesi yaşanmaya başladı.

Ani Isı Değişiklikleri Aydın'da Hayvanları Olumsuz Etkiledi

Aydın'da aniden yükselen sıcaklıklar ve hayvanların yeşilden kuruya geçmesi ile birlikte birçok hayvanda 'asidoz' adı verilen gıda zehirlenmesi yaşanmaya başladı. Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, il genelinde ciddi sıkıntıya neden olan ve tahıl zehirlenmesi olarak bilinen rahatsızlığa karşı yetiştiricilerin dikkatli olmasını istedi.

Aydın'da hayvanların otlaklardan alınıp yeşilden kuru yem ile beslenmeye başlanması ile birlikte birçok hayvanda sıkıntı ciddi sıkıntı yaşanmaya başladı. Halk arasında tahıl zehirlenmesi olarak da bilinen laktik asidoz hastalığının bu günlerde çok yoğun görülmeye başlandığını belirten Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu "Bu rahatsızlık genellikle tahıl veya kesif yemlerin aşırı tüketiminden kaynaklanır. Merada beslenen hayvanlar tahılla beslenmeye adapte olmadan orta miktarda bile tahıl tüketse akut hasta olabilir, hatta ölebilir. Bu nedenle otlaktan ahıra alınıp hazır yem ile beslenmeye başlanan hayvanlara birden aşırı yem verilmemelidir. Yavaş yavaş arttırılarak hazır yem ile besleme yapılmalı, aksi durumda hayvanda asit birikmesi yaşanır. Bu da hayvanda topallıktan kilo kaybına, mantar oluşumundan ölüme kadar uzanan bir çok rahatsızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle kuru besiye geçen yetiştiricilerimiz birden değil alıştıra alıştıra geçiş yapsınlar" dedi.

Son günlerde en çok şikayetin asidoz rahatsızlıklarından geldiğini de belirten Veteriner Hekim Muharrem Uçmaklıoğlu, aşırı sıcaklar nedeniyle hayvanların sık sık temiz ve normal soğukluktaki bir su ile sulanmasını istedi. - AYDIN

30.6.2017 - 27799



Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]