Anne Kokusu mu, Parfüm Kokusu mu?

Anne kokusu mu dediniz? Kalmadı ki...

Anne Kokusu mu, Parfüm Kokusu mu?

Şimdilerde anneler, parfüm kokuları ile kendi kokularını bastırdılar ve bebekler anne kokusuna hasret kalıyorlar.

Annelik bebek sahibi olmayı istemekle başlar, hatta kız çocuklarının kodunda vardır, anne olmak.. 

Bebek dünyaya geldiğinde annesi ile iletişimi anne kokusu ile olur. Bebek annesinin kokusunu hissederek rahat uyur. Anne kokusu bebek için bir güvencedir. Kendisini annesinin kokusu ile güvenli ve huzurda hisseder.

Bebeklik dönemi tamamlansa bile anne kokusunun çocuk için büyük önemi vardır.

Kokular insan yaşamında farkında olmasakta önemli yer tutar. Beslenmede yenilecek besinin görüntüsü ve tadı kadar kokusu da ilgi uyandırıcı ve iştah açıcı olmalıdır. Bazen acıkmış olunmasa da kokular cezbeder ve acıkma hissi uyandırır.

Yanık kokuları, hoş olmayan kötü kokular uyarıcı olabilir ve kendimizi korumaya, uzaklaşmaya hazırlarız.

Çocuklar bazen annelerinin kokusu içine işlemiş battaniye, giysi gibi eşyaları, anneleri yanlarında değilken koklamayı, sarılmayı isterler. Bu eşyalar onların kendilerini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar. Özellikle uykuya geçme aşamasında büyük rahatlık sağlar.

Dünyadaki tüm canlılar için koku hissi önemlidir. Hayvanlarda birbirlerini tanıma koklama ile olur. Beslenmelerinde koku önemlidir. Hayvanlar besinlerini koku ile bulurlar ve önlerine koyulan besinleri bile koklayarak tercih ederler.

“İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır” diye bir söz vardır. İletişimde, üremede koku duyusu yer alır. Hayvanların yuvalarını bulmalarında, sürüye dahil olmada yine koku önemlidir. Dünyada var olabilmek, yaşamı sürdürebilmek büyük mücadeledir ve bu savaşta koku neredeyse ilk sıradadır.

Güzel kokulu bitkiler, kokuları ile insanlara hoş duygular verirler. Bazı bitkiler zehirlidirler ve kokuları ile uyarıcı olabilirler. Bitkiler, kendi aralarında birbirlerine mesajlar verirler.

Anne kokusu bebekler için annelerini tanıma , hissetme için önemli bir işlev üstlenir. Annesinin kokusunu duyan, hisseden bebek, eğer başka bir sorun yoksa kendini çok mutlu hisseder ve güven içindedir.

Güven içinde olmak, bebeği duygusal olarak geliştirir. Kendini iyi hisseden bebek, beslenmesi de iyi olacağı için, fiziksel olarak, boy ve kiloca büyür.Güven içinde olan bebek, psikomotor hareketler yönünden kendini geliştirir. Hareketleri gelişen bebek, çevresi ile ilişki ve iletişim kurar, sosyalleşmeye hazır hale gelir. Tüm gelişim alanları birbirleri ile ilişkilidir ve bebek zeka yönünden gelişir ; dilini de geliştirir.

Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde bebeğin anne ile ya da anne gibi yakından ve tekil ilişki kurduğu kişi ile ilişkisi, kurduğu sıkı bağ önemlidir.

Parfüm kokusu sosyal yaşamın vazgeçilmezi sayılsada bebeklerimiz ve küçük yaşlarda çocuklarımız için anneler, anne kokusunu gölgelememelidir. Parfüm kokusu kendimizi iyi hissettirecek, belki kendimizi güvende hissetmemize yardımcı olacaktır. Ancak, zaman zaman kendi öz, temiz kokumuzu da bebeklerimiz, çocuklarımız duymalı.

Parfüm, sosyal yaşamda - “kadın” olmanın belki gereklerindendir- diyebileceğimiz bir üründür. Parfüm kokusu kadının kendini dişi, sağlıklı, saf, masum, dirayetli, güvenli hissetmesini sağlar. Kendini nasıl hissettiği ile ilgili olarak daha pek çok duyguyu sayabiliriz. Parfümler kişi ile özdeşleşir ve duyduğumuz koku bize o kişiyi hatırlatır. O kişi ile ilgili tüm duygularımız gözümüzün önüne seriliverir.

Bazen de değişik parfümler yaşantımızdadır. Değişik ruh, zaman, mekan durumuna göre tercih edilirler. Duyduğumuz koku bize kimi hatırlatır? Bilmece gibi onu düşünmeye başlarız.

Parfümler, çok özel ürünler olup, mutlaka beğenilecek bir parfüm kokusu bulmak mümkündür. Bu nedenle ekonomik sorun yaşamayan herkesin rağbet ettiği kozmetiklerdendir. Bunun dışında, uygun fiyata, piyasada pekçok koku özellikli kozmetik mevcuttur.

Kokulu her ürün sentetiktir ve aslında tercih edilmemelidir. Parfüm kokuları içinde özel kimyasal maddelerin kullanımı nedeniyle alerjik bünyeli bebeklerde, çocuklarda sağlık sorunları yaşanmasına sebep olur. Alerjik yönden sorun olmayan bebeklerde ise akciğerlerin gelişimi ve vücuda zarar veren kimyasallar nedeniyle zararlı olabilir. Amerika da yapılan araştırmalarda anne sütünde parfüm ve diğer kozmetik ürün örneklerine rastlandı.

Bu nedenle anneler bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalı ve bebekleriyle yakın temaslarında kullanmamaya özen göstermelidirler.

Pedagog - Öğrenci Koçu

ÖZNUR SİMAV

23.05.2013 - 12676

Pedagog Öznur Simav


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Türkiye
Türkiye'de nadir hastalıkların 6 milyon kişiyi etkiliyor!
Kardeş Kıskançlığını Önleme Yolları
Kardeş Kıskançlığını Önleme Yolları
Çocuğunuzun Oyuncak Seçimine Saygı Gösterin
Çocuğunuzun Oyuncak Seçimine Saygı Gösterin
Televizyonla Erken Gelen Şöhret
Televizyonla Erken Gelen Şöhret
Hayal Gücü Neden Göz Ardı Ediliyor?
Hayal Gücü Neden Göz Ardı Ediliyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]