Antibiyotik direnci nedir? Antibiyotik direnci neden olur, nasıl kırılır?

Antibiyotik direnci, vücuttaki bakterilerin, antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilmeleridir. Bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneği olan söz konusu direnç, ilaç direncinin özel bir çeşididir. Antibiyotik direnci hakkında detaylar haberimizde.

Antibiyotik direnci nedir? Antibiyotik direnci neden olur, nasıl kırılır?

Antibiyotik dirnci nasıl kırılır sorusu araştırılıyor. Vücutta belirli bir antibiyotiğe karşı direnç oluşması, antibiyotiğin tedavi dozunda direnç gösteren bakterileri öldüremediği ve çoğalmasına engel olamadığı için çeşitli hastalıkların oluşumunun gerçekleşmesi anlamına gelir.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?

Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere hızlı uyum sağlayabilen varlıklardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir. Antibiyotik direnci bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneğidir. Belirli bir antibiyotiğe karşı direnç, antibiyotiğin tedavi dozunda dirençli bakterileri öldüremediğini veya çoğalmalarına engel olamadığını ifade eder.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDEN OLUR?

Antibiyotik direncine sahip bakteriler antibiyotik varlığında, dirençli olmayan bakterilere göre avantaj sağlar ve bunun bir sonucu olarak belirli bir süre sonra var olan bakterilerin çoğu o antibiyotiklere karşı direnç sahibi olur. Ayrıca, bakteriler dirence neden olan genetik yapıları farklı bakteri türlerine de aktarabilir, bu da antibiyotik direncinin bakteriler arasında yaygınlaşmasına neden olur.

Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar, öncelikle yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda çeşitli sağlık riskleri oluşturular. Dirençli bakterilerin neden olduğu bu hastalıklar, tedaviye dirençli olup, hastanede yatış sürelerinin uzamasına ve komplikasyonların gelişmesine, ölüm ve hastalığa yakalanma oranlarında artışa neden olur.

Antibiyotik direncinin önüne geçilmemesi durumunda ilerde basit enfeksiyon yaralarında dahi ölümle karşılaşmak mümkün olabilir.

ANTİBİYOTİK DİRNCİ NASIL KIRILIR?

2017 yılında yapılan bir çalışma neticesinde Danimarka'nın Kopenhag ve ABD'nin Ross üniversitelerinden bilim adamları, çoklu ilaç direncine sahip Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) ve Escherichia coli (E. coli) bakterileri üzerine yaptıkları çalışmayla, söz konusu bakterilerin antibiyotiklere karşı varlıklarını sürdürüp gelişmelerine imkan veren kilit genleri tespit edip etkisiz hale getirerek bakterilerin antibiyotik direncini kırmayı başardı.

Her bir bakteriyel genin antibiyotik direncine katkısını inceleyen bilim adamları, K. pneumoniae bakterisini en güçlü antibiyotiklerden biri olan kolistinin varlığına karşı dirençli hale getiren bazı genleri tespit etti. Bilim adamları bunlar içinde "dedA" adlı genin bastırılmasının bakterinin antibiyotik direncini tamamen kırdığını gördü.

Öte yandan araştırmacılar, E. coli'nin beta-laktam antibiyotiklerine direncinin kırılmasında da benzer genlerin bastırılmasının etkili olduğunu tespit etti.

10.9.2020 - 47842

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]