Antibiyotik Kullanmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Ülkemizde ilaç kullanımına ilişkin yanlışlıklar çok fazla. Hatta ilaç tüketimi konusunda Avrupa ülkeleri içinde hatırı sayılır bir yerimiz var!

Antibiyotik Kullanmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Anne Bebek Dergisi
Duygu Özel

Ne yazık ki hastalıklara karşı önleyici tedavi yerine ilaç tedavisini benimseyen bir sağlık algılayışına sahibiz. Umursamazlık mı dersiniz, üşengeçlik mi, yoksa bilgisizlik mi? Saptamayı nasıl yaparsanız yapın ortadaki gerçek değişmiyor.

Bilinçsizce ilaç tüketiyoruz. Teşbihte hata olmaz. Leblebi yer gibi… Özellikle antibiyotik kullanımında yaptığımız hatalar o kadar vahim ki sadece yakalandığımız hastalığa etki etmemekle kalmıyor, başka sağlık sorunlarına da yol açtığı ve bağışıklık sistemimizi zayıflattığı içinde ciddi tehlikeler taşıyor.

Klinik Eczacı Betül Yalçın yanlış antibiyotik kullanımının etkileri konusunda sorularımızı yanıtladı.

Geçirilen hastalığın antibiyotikle daha kısa süreceğine olan inanış ve virüsle bulaşan hastalıklara karşı da etkili olduğunun düşünülmesi gereksiz antibiyotik kullanılmasının başlıca nedenidir. Ancak özellikle nezle gibi virüs enfeksiyonlarında antibiyotiğin hiçbir etkisi yoktur ve hatalı bir uygulama olarak hastada  antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olur.

Antibiyotiklerin İçinde Neler Var? Sadece Bakteri Nedenli Hastalıklarda mı Etkili? 

Antibiyotikler; bakteri, mantar ve aktinomisetler gibi çeşitli mikroorganizma türlerinden elde edilen ve diğer mikroorganizmaların gelişmesini önleyen ya da durduran kimyasal maddelerdir. Bazı antibiyotikler bakteriostatiktir. 

Yani bakteri hücresinin gelişmesini ve üremesini engellerler, bakteriyi doğrudan öldüremezler. Bakterisid antibiyotiklerse bakteri hücresini doğrudan öldürürler. Bunlar bakteri hücre duvarının yapısını bozarlar, bakteri proto plazmasının bozuk olan bu bölgeden kaçıp bakterinin ölümüne neden olurlar. Bakterinin protein sentezini baskı altına alıp, bakteriyi etkisiz duruma getirirler.

Antibiyotik Kullanımına Kim, Nasıl Karar Vermeli?

İlaç  tedavisine doktor karar vermelidir. Doktor ilaç tedavisini antibiyotik duyarlılık testlerine göre seçmelidir. Ancak test yapılamadığı durumlarda tanıya göre antibiyotik seçimi yapmalı, antibiyotiği seçerken hastanın özel durumlarını(yaş, kilo, böbrek fonksiyon bozukluğu, vb.) göz önünde bulundurmalıdır.

Nasıl Saklamalı, Ne Kadar, Hangi Dozda Alınmalı?

Antibiyotikler, prospektüsünde yazan koşullarda ve sürede saklanmalıdır. Genellikle oda sıcaklığında, nemden ve ışıktan uzak, çocukların ulaşamayacağı yerde saklanması önerilir. Anne babalar antibiyotik alırken mutlaka eczacılarına danışmalı, hazırlama ve saklama koşullarını öğrenmeliler. Doktorun yazdığı dozda ve belirttiği süre boyunca ilaçlarını kullanmalı, daha önce veya daha sonra ilacı kesmemeliler.

Doz Aşımında Ne Gibi Belirtiler Verir, Ne Yapmalı?

Genellikle bulantı, kusma, ishal gibi gastrointestinal sistemle ilgili belirtiler , sıvı-elektrolit denge bozuklukları görülebilir, ancak bu belirtiler antibiyotiğe göre değişir. Bu durumlarda mutlaka doktor veya eczacı aranmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

En Çok Yapılan Yanlışlar?

En çok yapılan yanlışlar kendi başına antibiyotik kullanmak, tedaviyi (antibiyotik alımını) iyileşme bulgularını görür görmez kesmek sayılabilir.

Neden Aileler Hemen Antibiyotik Kullanmaya Çalışıyor?

Hastalığın antibiyotikle daha kısa süreceğine olan inanış ve virüsle bulaşan hastalıklara karşı da etkili olduğunun düşünülmesi. Ancak özellikle nezle gibi virüs enfeksiyonlarında antibiyotiğin hiçbir etkisi yoktur ve hatalı bir uygulama olarak hastada  antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olur.

4.2.2011 2 - 4950

İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Enerjinizi Artırma Zamanı
Enerjinizi Artırma Zamanı
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Cep Telefonunuzdaki Korkunç Tehlike!
Cep Telefonunuzdaki Korkunç Tehlike!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]