Antidepresan Kullanan Kadına Stevens Johnson Sendromu Konuldu

36 yaşındaki Mpho Boadia arkadaşının ölümüyle depresyona girdikten sonra antidepresan kullanmaya başladı. Stevens-Johnson Sendromu olan kadın adeta işkenceyi yaşadı.

Antidepresan Kullanan Kadına Stevens Johnson Sendromu Konuldu

Mpho Boadia adlı genç kadın arkadaşının ölümüyle depresyona girdikten sonra antidepresan ilaç kullanmaya başladı. Ancak kullandığı ilaçlar kadının hayatını tam bir kabusa çevirdi. Genç anneye Stevens-Johnson Sendromu teşhisi kondu.

CİLDİNDE AĞIR REAKSİYONLAR OLUŞTU

Depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu ile mücadele eden 36 yaşındaki Mpho Boadia Ocak 2013'te arkadaşının ani ölümüyle daha da ağır bir depresyona girdi. Doktorların yönlendirmesiyle genç kadın Antidepresan ilaç kullanmaya başladı. İlaçlardan sadece birkaç hafta sonra kadının cildinde ağır reaksiyonlar oluştu.

SUÇİÇEĞİ TEŞHİSİ KOYULDU

Yüzünde ve ardından cildinde tuhaf dökülmeler meydana gelen Mpho Boadia hastaneye gitti. Doktorlar önce Boadia'ya suçiçeği teşhisi koydu. Ancak döküntüler gittikçe kötüleşti, kadının tüm vücudu sanki su toplayıp ardından baloncuklar patlıyor, kadının derisi sürekli soyuluyordu. Durumu ağırlaşınca Mpho Boadia yoğun bakıma alındı.

GENEL ANESTEZİ İLE UYUTULDU

Nadir olarak rastlanan Stevens-Johnson Sendromu teşhisi konulan Boadia'nın cildinin ilaç ve enfeksiyona karşı aşırı hassas olduğu belirlendi. Çektiği acılar sebebiyle Boadia'nın vücudunda his kaybı meydana gelmişti. 2013 yılında Şubat ayında genç kadın Klerksdorp Hastanesi'ne yatırıldı ve genel anestezi ile uyutulan kadının vücudu temizlendi.

CİLDİNİ PAMUK TOPLARIYLA YIKADILAR

Mpho Boadia yaşadğı kabusu şu sözlerle anlattı: "Vücudumda kabarcıklar çıktı ve yayılmaya başladı. İnanılmaz derecede acı vericiydi. Benim için hem duygusal hem de fiziksel olarak çok zor bir dönemdi. Adeta çürüyordum. İçeriden dışarıya kabarcıklar vardı. Bilincim kapandı ve iki hafta tecrit birimine transfer edildim. Bu mücadelede ölebilirim diye düşündüm. Sonra birkaç hafta içinde durumum düzelmeye başladı. Doktorlar cildimi pamuk toplarıyla yıkadılar, güçlenmeye başladım. Nisan 2013'de hastaneden taburcu oldum."

Mpho Boadia yaşadığı kabustan üç yıl sonra neredeyse tamamen iyileşti. Normal yaşamınadevam eden 36 yaşındaki genç anne ikiz oğullarıyla birlikte yaşamına devam ediyor.
9.6.2016 1 - 21249

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]