Ara Kanamalar Miyom Belirtisi Olabilir!

Kadınlarda adet kanamasının fazla olması, ara kanamalar ve ağrılar, tıp dilinde miyom olarak adlandırılan rahim urunun habercisi olabiliyor.

Ara Kanamalar Miyom Belirtisi Olabilir!

Her dört kadından birinde görülen rahim urlarının, yüzde 1-3 oranında kanserleşebileceğini belirten Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Bazı miyomlar rahmin dışında olabilir ve hiç belirti vermez.

Hastalar da bu yüzden fark edemez. Ancak düzenli kontroller sırasında tesbit edilebilir. Bu nedenle kadınların her yıl kontrole gitmesi gerekiyor” dedi.

Miyomlar rahim içinde ve dışında farklı büyüklüklerde gelişebiliyor. Rahmin dışında yerleştiği zaman hiçbir belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle kadın doğum muayenesi sırasında ultrason ile tesbit edilebiliyor. Karnın içi boş olduğu ve rahim de bu boşluğun alt kısmında bulunduğundan, miyom büyüyüp burada yerleşebiliyor.

Şikayet olmasa da miyom büyüdükçe,  ele sert bir doku gelebilir. Büyüdüğü zaman, karnın alt bölgesinde, ona komşu olan idrar torbası ve bağırsakları sıkıştırıyor. Hastada bu nedenle sık idrara çıkma sorunu ortaya çıkıyor, uzun süre idrarını tutamıyor.

Barsaklara baskı yaptığı için de kabızlık oluşuyor ve şişkinlik görülebiliyor. Miyomun rahmin iç tabakasında büyümesi halinde kanama görülebileceğini belirten Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Hasta adet kanamasındaki artışı ve ara kanamaları önemseyip mutlaka doktora başvurmalıdır. Çok şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir, kanama fazla olduğundan kansızlık oluşur. Bunlar olunca ilk akla miyom gelir” diye konuştu.

Miyomların yüzde 50’sinin ameliyatla alınmasının gerektiğini belirten Dr. Tuncay, bazı miyomların çok küçük olması ve takiplerde de büyümediğinin saptanması nedeniyle alınmasına gerek olmadığını söyledi. Dr. Tuncay, “Eğer altı aylık miyom konrollerde hızla büyüyorsa, miyom içindeki kanama varsa, kanserleşme olup olmadığını tesbit etmeye çalışıyoruz. Kanserleştiği takdirde (sarkom), ameliyat gerekebilir” dedi. 

Hastada kanamaların sürmesi, kansızlığa da yol açıyor. Kansızlık zaman içinde halsizlik ve çarpıntıya yol açacağından, hasta nefes nefese kalabiliyor. Baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü yaşanabiliyor. Küçük miyomların vajinadan girilerek hiç kesi yapmadan histereskopi yöntemiyle alındığını anlatanDr. Tuncay, daha büyük miyomların ise açık cerrahi teknikle çıkarıldığını söyledi.

Miyomun kanserleşmesi halinde rahmin tamamının alınmasının gerekebileceğini belirten Dr. Tuncay, “Burada hastanın yaşına, çocuk isteyip istemediğine bakarız. Genç bir hastaysa, çocuk istiyorsa, sağlık durumu da uygunsa rahmin tamamını almayabiliriz. Hasta 45 yaşlarındaysa, menopoza girdiyse, rahmin tamamı alınabilir” dedi.

15.1.2011 - 4189

İlgili Diğer Yazılar
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri
Renkli Gözlüler Dikkat!
Renkli Gözlüler Dikkat!
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Kaba Doğum Kadın Hastalıklarını Artırdı
Babalar Da Lohusa Oluyor
Babalar Da Lohusa Oluyor
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]