Aşı Seminerine Muhtarlar Duyarsız Kaldı

Çermik ilçesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen aşı seminerine 4'ü merkez, 77'si köy muhtarı olmak üzere 81 muhtardan sadece 10'u katıldı.

Aşı Seminerine Muhtarlar Duyarsız Kaldı
Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Halk Sağlığı Müdürlüğünce "9. Avrupa Aşı Haftası " dolaysıyla Kale Ortaokulu konferans salonunda muhtarlara seminer verildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından seminerin verileceği önceden bildirilmesine rağmen, muhtarlar duyarsız kaldı. 77 köy ve 4 merkez mahallesi muhtarı olmak üzere 81 muhtardan sadece 10 tanesi katılırken, YBO'dan da iki öğretmen katıldı.

Aşı Uygulaması Sorumlusu Hemşire Gülsün Dedeoğlu, aşının insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını belirterek, şöyle konuştu;

"Aşının, virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik maddelerdir. Aşı uygulamaları sonucunda sağlık alanında büyük kazanımlar sağlandı. Aşı sayesinde çiçek hastalığının dünya üzerinden yok edilmesi ve çocuk felci yapan mikrobun Türkiye'nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nden yok edilmesi sağlandı. Aynı başarının diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesi hedefleniyor "

Her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkının olduğunu, bunun da ancak aşılanma ile mümkün olacağı bildirilen Hemşire Gülsün Dedeoğlu, dünyada her yıl difteri, boğmaca, yeni doğan tetanosu, kızamık, hepatit B, verem gibi hastalıklardan dolayı çocukların ya öldüğü ya da hastalandığı, bunların aşı ile önlenebilir hastalıklar olduğunu vurguladı. Hemşire Dedeoğlu; "Korunabilir hastalıklara karşı etkin, ücretsiz ve uygulaması kolay olan aşılardır. Aile Sağlığı Merkezleri tarafından bebeklere, okul çağı çocuklara ve gebelere aşılama çalışmaları rutin olarak yapılıyor. Değerli muhtarlar, geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım, bu konuda tüm sağlık çalışanlarına yardımcı olalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl yaklaşık 50 bin bebeğin ölümünü birlikte önlüyoruz " dedi.

Bu arada sağlık gibi önemli bir konuda verilen seminere Muhtarların duyarsız kalması tepkiye neden oldu.

 

1.5.2014 1 - 14404

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]