Azerbaycanlı "Jale"Yi Kuzeninin Karaciğeri Hayata Bağladı

Karaciğer yetmezliği rahatsızlığı son safhaya gelen 17 yaşındaki Azerbaycanlı Jale Hasanlı, Erzurum'da kuzeni Nurane Gulyev'den alınıp kendisine nakledilen karaciğer ile hayata tutundu.

Azerbaycanlı
Nahçıvan'da yaşayan ve siroz sebebiyle karaciğer yetmezliği çeken Azerbaycanlı Jale Hasanlı, yaşadığı yörede nakil olamadığı için ailesinin tavsiyesiyle başvurduğu Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde tedavi altına alındı.

Merkezdeki tetkiklerde hastalığının son aşamasına geldiği belirlenen Hasanlı'ya anne ve babasının karaciğeri tıbbı açıdan uygun olmayınca kuzeni Gulyev Hasanlı, organ bağışında bulundu.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk ve ekibince kuzeni Gulyev'den alınan karaciğerin başarılı şekilde nakledilmesiyle Jale Hasanlı, yeniden hayata tutundu.

Azerbaycanlı Jale'nin annesi Bahtever Hasanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 14 Kasın'da kızının hastalığını öğrendiklerini söyledi.

Doktorların yaptıkları tetkik sonrası kızına karaciğer nakli gerektiğini anlatan Hasanlı, "Doktorlar kızıma karaciğerin son safhada olduğunu ve nakil gerektiğini söyledi. Babası ve ben karaciğerimizi vermek istedik ancak uygun olmadı, amcasının kızı verici oldu. Çok şükür kızım nakil yapılarak sağlığına kavuştu. " dedi.

Anne Hasanlı, başka ülkelerde de kızına karaciğer nakli yaptırabilme imkanının olduğunu belirterek, organ nakli konusunda Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin başarılı olduğunu ve tavsiye üzerine Erzurum'a geldiğini kaydetti.

Türk doktorları tecrübeli ve başarılı


Türk doktorlarının başarılı ve tecrübeli olduğunu ifade eden Hasanlı, "Daha tecrübeli ve nakil anlamında daha iyi doktorlar olduğu için Türkiye'ye geldik, iyi ki Erzurum'a gelmişiz. Bu merkezi herkese tavsiye edeceğiz. Ameliyatımız başarılı ve güzel geçti. Kızım da biz de ailecek çok mutluyuz. Anne olarak en büyük mutluluğum kızımın hayatının kurtulması oldu. Bağışta bulunan kuzenine çok teşekkür ederiz. Ona hayat borçluyuz. " diye konuştu.

Hasanlı, nakli gerçekleştiren Merkez Müdürü Prof. Dr. Öztürk ve ekibine teşekkür ederek, organ bağışında insanların daha duyarlı davranmalarını ve organ bağışçısı olmalarını istedi.

"1 yıldır okula gidemiyordum "

Jale Hasanlı da lise son sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, hastalığı nedeniyle 1 yıldır okula gidemediğini ve bu duruma çok üzüldüğünü söyledi.

Kuzeni Gulyev'in hastalığına derman olduğu için yaptığı iyiliği hiçbir zaman unutmayacağını dile getiren Hasanlı, "Kuzenim karaciğerini bağışladı, doktorlar da başarılı şekilde nakil yaptı, sağlığıma kavuştum. Merkezdeki bütün personel ve bana hayat veren kuzenime çok teşekkür ederim. " dedi.

Hasanlı, organ nakli için anne ve babası ile bazı akrabalarının bağışçı olmak istediğini ancak tıbbi açıdan uygun olmadığını belirterek, karaciğer nakli sonrası yeni bir hayata başlamış gibi olduğunu ifade etti.

Organ naklinin öneminden bahseden Hasanlı, "Çok nakil bekleyen hasta var. Organ bağışlayarak hayat kurtarın. Organlarımızla hayat kurtarmak mümkün. " dedi.

Yurt dışındaki ülkelerden hastalara da hizmet veriyor


Prof. Dr. Gürkan Öztürk ise merkeze yurt içindeki hastaların yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Nahçıvan ve Kırgızistan'dan gelen hastalara da başarılı şekilde nakil yaptıklarını söyledi.

Hasanlı'ya kuzeninden alınan karaciğeri başarılı şekilde naklettiklerini aktaran Öztürk, organ yetmezliğinde en etkin tedavinin nakil ile mümkün olduğuna işaret ederek, "Hastamızda karaciğer yetmezliği mevcuttu ve hastalığı son safhada olduğundan nakil gerekiyordu. Nakil ile hastamız sağlığına kavuştu. " dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya merkezdeki çalışmalara sağladığı katkılardan dolayı teşekkür eden Öztürk, ülke genelinde çok sayıda insanın organ nakli beklediğini ve herkesin organ bağışı konusunda duyarlılık göstermesini istedi.

23.5.2019 - 39587

İlgili Diğer Yazılar
Karaciğer yağlanması kalp krizi tetikçisi
Karaciğer yağlanması kalp krizi tetikçisi
Hayat kurtaran nakiller artıyor
Hayat kurtaran nakiller artıyor
Malatya
Malatya'da, 5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu başladı
İnönü Üniversitesinin "karaciğer nakliyle" Guinness rekor denemesi
İnönü Üniversitesinin "karaciğer nakliyle" Guinness rekor denemesi
Ağabeyime Bir Değil, İki Böbreğim Feda Olsun
Ağabeyime Bir Değil, İki Böbreğim Feda Olsun
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]