Bağımlılıkla Mücadele Gösterenler Ödüllendirildi

Bağımlılıkla mücadele gösterenler ödüllendirildi Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın: "Uyuşturucuyla mücadelede ilk adım ailelerden başlıyor"BURSA - Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede emeği geçen kişi ve kuruluşlar ödüllendirildi.

Bağımlılıkla mücadele gösterenler ödüllendirildi

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın: "Uyuşturucuyla mücadelede ilk adım ailelerden başlıyor"

BURSA - Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede emeği geçen kişi ve kuruluşlar ödüllendirildi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Gününde Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, bağımlılıkla mücadelede emeği geçen kişi ve kuruluşlara plaket takdim etti. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın, bağımlılığın çağın vebası olduğunu söyledi. Gelecekte uyuşturucuyla temas etmeyen çocuk bulmanın neredeyse imkansız hale geleceğini ifade eden Aşkın, "Şükür ki çocuklarımız ve aileler bu konuda oldukça hassas. Biz Hollanda veya Belçika'yı andırmıyoruz. Türkiye'de aileler çok yakından çocuklarına sahip çıkıyorlar, bizlerle iş birliği yapıyorlar. Uyuşturucuyla mücadelede ilk adım ailelerden başlıyor. Ailelerin ardından emniyet birimlerinin mücadelesi geliyor. Biz de AMATEM ve ÇEMATEM'de hem aydınlatma, hem de bağımlı kişilerin tedavisi için uğraşıyoruz. İlçelerde de çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Bursa'daki AMATEM'de görev yapan Uzman Doktor Özyıl Sarıkaya da, dünyada 20 kişiden birinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu veya uyuşturucuya maruz kaldığını söyledi. Sarıkaya, Türkiye'de bağımlılığın dünya ortalamasının altında olduğunu vurgulayarak, "Bursa'da son birkaç yıldır Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu ile birlikte yoğun çalışmalar başlatıldı. Gerek önleme, gerek tedavi basamaklarındaki çalışmalar, gerekse son bir yılda tedavi sonrası rehabilitasyon çalışmaları hızla devam etmekte. Son yıllardaki çalışmalarla hem tedavi oranlarındaki artışlar, hem de önleme çalışmalarının semeresini görüyoruz. Ancak bağımlılık birçok faktöre bağlı. Bu meselenin bir anda çözülmesi mümkün değil. Ancak çalışmalar devam ettiği sürece kullanım oranlarının azaldığını görüyoruz" diye konuştu.

29.6.2017 - 27791Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diyet Sırasında Sofrada Neler Olmalıdır?
Diyet Sırasında Sofrada Neler Olmalıdır?
Sağlık Video Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Sağlık Video Tip 2 Diyabet Nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?
Sağlık Video Bir Kişinin Fazla Kilolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Kişinin Fazla Kilolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

[Hata Bildir]