Bağışıklık Sisteminizi Kışa Hazırlayın!

Soğuk havalar, kalabalık ortamlar derken kış enfeksiyonları kendini göstermeye başlamadan nasıl bir önlem almalı?

Bağışıklık Sisteminizi Kışa Hazırlayın!

Enfeksiyona karşı, mikrop aşısı olmak, D vitamini takviyesi yapmak, omega 3 kullanmak, bol meyve, sebze, tavuk, balık, kırmızı et tüketmek ve bol bol su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak, solunum yolları hastalıklarının kış ayları ile özdeşleştiğini, özellikle okulların açılmasıyla birlikte enfeksiyonun yaygınlaştığını belirtiyor. Soğuk havaların, kapalı ortamların, nezle ve virüsten sorumlu mikroplar için uygun yaşam alanı oluşturduğunu, özellikle alerjik çocukların burun zarında bulunan özel bir molekülün virüsleri tuttuğunu ve barındırdığını, bu durumun alerjik kişilerin hastalanmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Hastalık nasıl oluşuyor?

Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjik nezlenin çocuklarda önce burun tıkanıklığı ile başladığını, hasta olmasa bile burnu tıkalı olan çocuğun ağzı açık uyuduğunu ve zaman zaman horladığını, bu durumun burnun içindeki zarda oluşan alerjik ödemden yani şişmeden kaynaklandığını belirtiyor. Bu tabloya, virüslerle gelişen soğuk algınlığının yarattığı burun tıkanıklığı da eklendiğinde alerjik çocuğun bu hastalığı atlatmasının imkansız hale geldiğini vurguluyor. Nezle, grip ve soğuk algınlığı sırasında burnun iki yanındaki sinüs boşluklarının içinde salgı biriktiğini, burun tıkanıklığının şiddetli yaşandığı alerjik bireylerde bu salgının dışarı atılamadığını söylüyor. İçeri oksijen girmediği için bu ortamın mikropların üremesini sağladığını ve sinüzit oluşturduğunu sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak, sinüzitin alerjik nezlede ki önemine değinerek, çocuklardaki sinüzitün erişkinlerde olduğu gibi baş ağrısı belirtisi göstermediğini, sadece burun tıkanıklığı, burun veya geniz akıntısı şeklinde görüldüğünü söylüyor. Bu tablonun 10 günden uzun sürmesi ile çocuklarda sinüzit tanısının konulduğunu dile getiriyor. Alerjik çocukların kış aylarında çok sık hasta olması, enfeksiyonun göğse inmesi diye tabir edilen astım bronşit ataklarını oluşturduğunu belirtiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bunları yapın!

Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjik çocuklarda kış enfeksiyonunun, 10 günde antibiyotiksiz atlatılması ve göğse inmeden önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor. Kış gelmeden ve okullar başlamadan enfeksiyon direncini artıracak bazı önlemler alınmasını ve bağışıklık sistemini desteklemek gerektiğini vurguluyor.

Mikrop aşısı

Yakın zamanda tıp camiasının fikir birliğine vardığı ve kış enfeksiyonunun sinüzit oluşmadan ilerlemesini azalttığı tespit edilen mikrop aşısından yararlanılıyor. Sinüzit etkeni mikropların özlerinden oluşan "Mikrop Aşısı " sonbaharda uygulanır, alerjik çocukların kışı daha iyi geçirmesini sağlar.

D vitamini

Yeterince güneş görülmeyen kış aylarında ciltte D vitamini sentezi yetersiz kalır, eksikliğinde enfeksiyonlar daha zor atlatılır. D vitamini bağışıklık sistemi için mutlaka gereklidir. Bu nedenle kış aylarında D vitamini takviyesi şarttır.

Omega 3


Enfeksiyona karşı direnci arttıran bir diğer madde de omega 3 yağ asitleridir. Balık ve balık yağında bol bulunan bu maddenin kış aylarında çocuklara destek olarak verilmesi bağışıklık istemini güçlendirir.

Beslenme


Beslenme bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bol meyve sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan zengin beslenme antioksidan düzeyini arttırarak kışın daha iyi geçmesini sağlar.

Su

En iyi balgam söktürücünün su olduğu düşünüldüğünde çocukların meyve suyu yerine su tüketimi konusunda teşvik edilmesi de çok önemlidir.
 

5.9.2012 0 - 11304

İlgili Diğer Yazılar
Bu Önlemleri Alın Kış Hastalıklarından Korunun!
Bu Önlemleri Alın Kış Hastalıklarından Korunun!
Soğuk Havalarda Bağışıklığınızı Koruyun
Soğuk Havalarda Bağışıklığınızı Koruyun
Sarılın Soğuk Algınlığına Yakalanmayın
Sarılın Soğuk Algınlığına Yakalanmayın
Bilinçsiz Vitamin Tüketimi Hasta Ediyor
Bilinçsiz Vitamin Tüketimi Hasta Ediyor
Soğuk Algınlığını D Vitamini ile Yenin
Soğuk Algınlığını D Vitamini ile Yenin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Sağlık Video Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?
Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

 

[Hata Bildir]