Baharda Erkeklerde Meme Estetiğine İlgi Artıyor

Jinekomasti olarak adlandırılan erkeklerde meme büyümesi problemi, özellikle bahar ve yaz aylarında daha rahatsız edici hale gelerek sosyal ve psikolojik problemlere neden olabiliyor.

Baharda Erkeklerde Meme Estetiğine İlgi Artıyor

Beslenme ve yaşam şeklinin genetik yapıyı bozması, kilo alma ya da hormon dengesizliği sebebi ile ortaya çıkabilen jinekomasti, estetik cerrahide modern uygulamalarla sorun olmaktan çıkıyor. Memorial Şişli Hastanesi ile Wellness Estetik ve Plastik Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Bora Özel, erkeklerin korkulu rüyası haline gelen jinekomasti problemi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Her yaş grubunda görülebiliyor

Ergenlik dönemi itibari ile her yaş grubundaki erkeklerde görülebilen jinekomasti, herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamaktadır. Ancak kişinin estetik görünümünü olumsuz etkilemektedir. Jinekomasti, erkeklerde meme bölgesinin büyüyerek kadınsı bir görünüme dönüşmesidir. Hafif, orta, ağır derece diyebileceğimiz çeşitli görünümleri olabilmektedir. Jinekomasti tanısının konulması için memede 2 cm'den fazla olacak şekilde şekilsiz bir büyüme olmalıdır.

Jinekomasti özel ve sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor

Jinekomasti problemi birçok erkeğin özel ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilenmektedir. Jinekomasti problemi olan kişiler özellikle havuz, deniz, spor gibi sosyal aktiviteler sırasında görselliklerinden rahatsız olmaktadırlar. Memelerinin ince kıyafetlerden görünmesi sebebi ile giderek asosyalleşmeye başlayabilmektedirler.

Meme büyümesine birçok neden yol açabiliyor

Erkeklerde, memenin normalden fazla büyümesine birçok neden yol açabilmektedir. Jinekomasti, beslenme ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ile hormonal bozukluklar, yağlanma sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Düzensiz ve sağlıksız diyetler uygulayan kişilerde zayıflama sonrasında da görülebilmektedir. Kimi zaman ise hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir. Spor yaparak ya da zayıflayarak bu problemden kurtulmak pek mümkün olmamaktadır. Kendiliğinden iyileşme söz konusu olmayan jinekomasti probleminin tek tedavisi cerrahi operasyondur.

Erkekler gövde estetiğine önem veriyor

Erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen "jinekomasti" erkek estetiğinin önemli konularından biridir. Öncelikle ayrıntılı bir muayene ile sadece yağ dokusu mu var yoksa bu yağlanmaya meme bezlerinin büyümesi de eşlik ediyor mu belirlenmektedir. Jinekomasti problemi olan erkeklere liposuction olarak bilinen yağ alma ameliyatları uygulanabilmektedir. Erkekte meme bezlerinin fazla olduğu nadir durumda ise; bezin bir kısmı çıkarılmaktadır. Lokal ya da genel anestezi altında kişinin durumuna göre 1-3 saat arası süren bir operasyon ile memede şekillendirme sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrası korse öneriliyor

Jinekomasti operasyonu sonrası bir gün hastanede yatış gereklidir. Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta yer yer morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Ameliyat sonrası kişinin 8 hafta boyunda atlet tarzında bir korse giymesi istenir. Genellikle ikinci haftadan sonra havuz ve denize girilebilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solaryum gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılmalıdır. Operasyon sonrası büyümenin tekrar etme olasılığı yok denecek kadar azdır.

14.3.2017 - 26242

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]