Bebeğiniz Diş mi Çıkartıyor?

Dr. Mehmet Kantar bebeklerde diş çıkarma sırasında gözlenen belirtileri açıklıyor...

Bebeğiniz Diş mi Çıkartıyor?

Bebeğim çok huzursuz..  Gece yarısı sık sık uyanıyor. Sabah 5'te kalkıp yatağında oturuyor. Annesini eskisi gibi emmiyor. Hiç bir şey yemiyor..  Ateşi var ve kuru kuru öksürüyor..  Elimi ısırıyor.. Yine altı pişmeye başladı...

Evet, galiba çocuğunuz diş çıkarıyor... Bu dönemde çocuğunuzda gözlenebilecek belirtileri aşağıda özetlemeye çalıştım. Bunları bilmek sizi rahatlatacaktır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları pratiğimizde en çok gözlediğimiz diş çıkarma belirtileri, salyanın artışı, huzursuzluk, iştahsızlık ve ağız etrafında döküntüler olmakla beraber, diş çıkartırken çocuklarda çok değişik belirtileri de görebiliriz.

Kimi bebek başını sallarken, kimi kulağıyla oynar. Aileler genelde bu durumun neye işaret ettiğini çok merak ederler. Genelde hafif ishal görülmekle beraber, kabızlık da olabilir. Ancak anne sütü alan çocukta meme başı ısırmalarının artması, uykunun kısalması, uykuya dalamama, nedensiz ve uzun süren ağlamalar, kuru öksürük, ateş yüksekliği, diş gıcırdatma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, pişik, idrarda koku, kusma  gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.

Genel pratiğimizde diş çıkarken ateş 38 oC'yi geçmez diye düşünürüz. Ancak yapılan çalışmalar, ateşin  en fazla 38.88 oC'ye kadar çıkabildiğini göstermektedir. Bu nedenle ateşin bu değerin üzerinde olması genelde diş çıkarmayla ilgili değildir.

Dışkının sulu hale gelmesi ve dışkı sayısının artması çocuğun altının da pişmesine neden olur. Bu bile tek başına ağlama nedenidir.

Uykusuzluk ve gece öksürükleri, anne babaların da uykusuz kalmasına neden olur. Çocuğun uyku düzeni ve bu nedenle beslenme düzeni de bozulur. Zaten hem katı, hem de sıvı gıda alımı da azalmıştır.

Yapılan araştırmalarda, belirtilerin dişin patlamasından 4 gün önce başladığı, genelde dişin patladığı gün en maksimum düzeye ulaştığı ve 3 gün sonrasına kadar sürebildiği gösterilmiştir (toplam 8 gün). En önce başlayan belirtiler genelde ısırmaların artması, salya artışı ve diş gıcırdatma olup bunlar 8 gün sonuna kadar devam etmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler, diş çıkarmakta olan çocukların %65'inde görülür. Geride kalan çocuklarda bu belirtiler görülmez. Diş çıkarma sırasında görülen belirtilerin hiç biri, çocuğun sağlığını tehdit edici düzeyde değildir. Ancak çocuklarda gözlenen bu belirtiler, diğer hastalıkların belirtileriyle karışabilir. Ateş ve öksürük nedeniyle akciğer enfeksiyonu sanılıp antibiyotik tedavisi alan bebekler vardır.

Çocuğun dişlerinin ne zaman çıkacağı konusuna gelince... Ülkemizde bebeklerin ilk süt dişleri ortalama 7.4±2 ayda (3-17 ay) çıkmaktadır. İlk patlayan dişler genelde alt kesiciler olup çok nadiren üst kesiciler de çıkabilir. İlk süt dişinden sonra genelde ayda birer adet diş çıkmaya devam eder. Alt kesicilerden sonra üst kesiciler çıkar. Daha sonra yanlarına birer adet daha kesici dişler eklenir. Sonra köpek (kanin) dişlerini atlayarak 1. ön azı dişleri çıkar. Bundan sonra köpek dişleri ve ardından 2. ön azı dişleri çıkar. Otuz ay bittiğinde genelde çocuğun ağzında 20 süt dişi tamamlanmış olmaktadır.  

Bebeğinizin dişleri çıkarken doktorunuzdan yardım almanız gerekebilir. Genelde jel ve parasetamol gibi ilaçlar kullanılmakla beraber, duruma özgü çözümler de üretmek gerekebilir.

Referanslar:

1- Ramos Jorge J ve ark. Prospective longitudinal study of signs and symptoms associated with primary tooth eruption. Pediatrics 2011; 128: 471-476.

2- Macnin ML ve ark. Symptoms associated with infant teething: a prospective study. Pediatrics 2000; 105: 747-752.

3- Baykan Z ve ark. Experience of Turkish parents about their infants teething. Child: Care, Health and Development 2004; 30(4): 331-336.

8.11.2012 - 11611

Prof.Dr. Mehmet Kantar


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]