Bitki değil uyuşturucu

Son zamanlarda yaygınlaşan ve öldürücü maddeler arasında yerini alan bonzai uyuşturucusu ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Bitki değil uyuşturucu
 Bonzai, asla kullanılmaması gereken son derece ölümcül bir maddedir. Bonzai, kalp atım hızını yavaşlatarak kalbi durma noktasına getirir. Ancak şanslı olanlar hayatta kalabilir


Bonzai, son derece zararlı narkotik bir maddedir. Bir kez kullanıldığında bile yaşa, cinsiyete ya da kişisel özelliklere bakmadan insan sağlığına son derece ciddi zararlar verir. İlk aklınıza gelenin aksine, Bonzai bir bitki değildir. Bonzai; Amerika Birleşik Devletleri, Batı Avrupa ve son zamanlarda Türkiye gibi ülkelerde kullanımında artış görülen uyuşturucu bir maddedir. İlk olarak 1974 yılında Rusya'da benzodiyazepin türü narkotik bir ilaç olarak geliştirilmiştir. Etken maddesi ise fenazefandır. Halen Rusya ve çevre ülkelerinde üretimine devam edilmektedir. Bonzainin etken maddesi sayılan fenazefanlar, tıpkı benzodiazepin türü narkotik ilaçlar gibi gerginlik ve heyecanı baskılayan basit trankilizanlar olarak hasta tedavisinde kullanılırlar. Bonzainin hasta tedavilerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar, valium (diazapem) adlı maddeden beş kat daha güçlü olduğunu gösteriyor. Elbette teşhis, tedavi yöntemi ve dozu hayati öneme sahip. 

EN TEHLİKELİSİ HAP ŞEKLİ 

Bonzainin; epilepsi, çeşitli nörolojik bozukluklar, uyku problemleri ve akut alkol yoksunluğu sendromu gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve bazı klinik çalışmalarda kullanıldığı da biliniyor. Hatta benzer sebeplerle bu tehlikeli maddeye piyasada yasal uyuşturucu ve sahte diazem olarak ulaşmak da mümkün. Başlarda hap formunda ulaşılan bu tehlikeli maddeye şimdilerde toz ve sıvı halde de rastlamak mümkün. En tehlikelisi ise doz aşımı riski sebebiyle hap formudur. Tedavi amaçlı kullanılsa bile hastalarda baş dönmesi, uyuşukluk ve koordinasyon kaybına sebep olduğu da bilinen bir gerçek. Hatta yüksek doz kullanımında ileriye dönük hafıza kaybına yol açarak, kullanıcının unutkan hale gelmesine de sebep olabilirken kalıcı hafıza kaybına neden olduğuna da rastlanmıştır. Bu etkiler, günümüzde ameliyatlarda kullanılan anestezik madde ile aynı özellikleri taşır. Bu, şu manaya gelir: Bonzai kullanan kişiler, belirli dozlarda narkoza maruz kalmış gibidirler. Hatta yüksek dozda kullanım, komaya girmelerine ya da ölüm uykusuna geçmelerine sebep olur. Bonzainin bedenimizde kalış süresi 60 saati bulur. Yani etkisi hızlı başlar ve çok yavaş kaybolur. Vücutta uzun zaman kalıyor olması bedenleri bağımlı hale getirirken, bir sonraki dozun da artmasına sebep olur. 

KALP ATIMINI DURDURUR 

Kullanıcılar ilk kullanımdaki etkiyi aradıklarından her defasında daha fazla bonzai alırlar. İşte bu durum bedendeki uyuşturucu madde seviyesinin artmasına sebep olarak üst limitin aşılmasını kolaylaştırır. Aşılan üst limit, geri dönüşü mümkün olmayan ölüm yolculuğunun başladığı anlamına gelir! Üst limitin aşılması ile beraber kalp atışında yavaşlama başlar. Bir süre sonra kalp atımı durur. Bu durumda ise ancak şanslı olanlar hastaneye yetişebilirler. Bonzai, asla kullanılmaması gereken son derece ölümcül bir maddedir. 

ODA PARFÜMLÜSÜ ÖLDÜRDÜ!

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre; bonzai, bir oda parfümünün etken maddesi olarak kullanılmış! Bu özelliği sebebiyle bağımlılar, bahsedilen oda parfümünü ağızlarına sıkarak uyuşturucu etkisinden faydalanıyorlar. Ne yazık ki bu yöntem, etken maddenin çok hızlı emilimine sebep olduğundan bonzainin en hızlı öldürdüğü yol. Bonzaiye rastlanan bu oda parfümünde bahsi geçen maddenin kullanılma oranı neredeyse yüzde 100 olarak açıklanmış! 

HAYATINIZIN KARŞILIĞI YOK

Bonzaiye karşı alınacak önlemlerin ciddi oranda artırılması ve emniyet güçlerinin azami dikkatle davranması gerekiyor. Bonzai, uyuşturucu madde bağımlı ve eğilimlileri tarafından ulaşılabilir olması sebebiyle tercih ediliyor. Unutmayın ki bu maddenin kullanımı sebebiyle ödeyeceğiniz bedelin maddi bir karşılığı yoktur. Çünkü sizin hayatınızın maddi bir karşılığı yok! 

24.10.2014 - 15609İlgili Diğer Yazılar
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Bakan Akdağ, Sağlıkta 2016 Yılını Değerlendirdi
Bakan Akdağ, Sağlıkta 2016 Yılını Değerlendirdi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]