Bitki ve Meyve Çayı Tüketimi Arttı

Tüketicilerin kış mevsiminin olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla kullandığı bitki ve meyve çayları, her geçen yıl pazar payını artırıyor.

Bitki ve Meyve Çayı Tüketimi Arttı

MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, kış döneminde bitki ve meyve çayı pazarını değerlendirdi:

Pazarın önemli temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği'nin (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, soğuk kış günlerinin etkisi ve sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaşmasıyla bitki ve meyve çayı tüketiminin arttığını belirtiyor. Yurdagül, 2010 yılında 560 milyon poşetlik bir büyüklüğe sahip olan pazarın, 2015 yılında 900 milyon poşet büyüklüğüne geldiğini, 2016 yılında hedefin 930 milyon poşet olduğunu söylüyor.

Dünyada sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaşmasıyla yükselişe geçen bitki ve meyve çayı tüketimi, Türkiye'de de son yıllarda ivme kazanan trendlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bitki ve meyve çayları, mutfak ürünlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Doğadan, Lipton ve Martin Bauer gibi bitki ve meyve çayları pazarının önemli temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, sağlıklı yaşam trendi ve gelişen önleyici tıp kavramı ile birlikte bitki ve meyve çayı tüketiminin arttığını belirterek şunları söylüyor: "Özellikle kış döneminde bitki ve meyve çaylarına olan ilgi artıyor. Bununla birlikte bitki ve meyve çayları insanların yaşam kalitesine katkı sağlayan bir sağlık yatırımı haline geldi. Bu nedenle sağlıklı yaşam bilincinin daha yaygın olduğu Amerika ve Avrupa'da hızla yayılırken, bu rüzgâr ülkemizi de etkisi altına aldı. Türkiye'deki bitki çayları pazarının hacmi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında henüz istenilen seviyede olmasa da tüketimin her geçen yıl büyüdüğünü görüyoruz."

Diğer çay kategorilerinden hızlı büyüyor

Poşetli bitki ve meyve çayı pazarının son 5 yılda diğer çay kategorileri ile kıyaslandığında hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirten Metin Yurdagül sözlerini şöyle sürdürdü: "2010 yılında 560 milyon poşetlik bir büyüklüğe sahip olan pazar, geçen dönemde istikrarlı bir şekilde büyüyerek 2015 yılında 900 milyon poşet büyüklüğüne geldi. Başka bir ifadeyle sektörün büyüklüğü 1600 tonun üzerinde bir hacme, yıllık 45 milyon kutuluk tüketime ulaştı. 2016 yılı sonunda poşet bazında pazarın 930 milyon seviyesine gelmesini bekliyoruz."

MÜMSAD olarak temel amaçlarının, poşetli bitki ve meyve çaylarını tanıtmak ve daha fazla tüketiciyle buluşturmak olduğunu vurgulayan Metin Yurdagül, şirketlerin önümüzdeki 5 yıl içinde bugün %35 olan hane penetrasyon seviyesini %40'a getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Açıkta satılan ürünlere dikkat

Metin Yurdagül açıklamasında MÜMSAD olarak tüketiciyi bilinçlendirmek için çalışmalar yaptıklarını da belirtti. Kontrolsüz ve herhangi bir denetimden geçmeden tüketicilere sunulan, açıkta satılan ürünlerin sektördeki en temel problem olduğunu ifade eden Metin Yurdagül, "Halkımızı açıkta satılan bitki ve meyve çaylarının yarattığı sağlık tehlikeleri konusunda uyarıyoruz. Güvenilir firmaların poşetli bitki çayları ise üretimin her aşamasında analiz edilerek hijyeni ve doğallığı bir arada sunmaktadır" dedi.

Bitki ve meyve çayı önerileri

MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül'ün bitki ve meyve çayı önerileri ise şöyle: "Mevsim geçişlerinde ve özellikle kışın olumsuz etkilerinden korunmayı desteklemek için; Ihlamur, Kuşburnu, Ekinezya, Zencefil ve Adaçayı kullanılabilir. Yine yaşam kalitesini artırmak isteyenler için antioksidan içerikli yeşil çay, beyaz çay ve rooibos içeren ürünleri önerebiliriz. Melisa ve papatya çayları da en çok tüketilenler arasında yer alıyor. Meyve çayları ise sezona bağlı kalmadan keyif ve farklı bir lezzet arayanlar tarafından tüketiliyor."

19.1.2016 - 19664Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]