Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır

İnsanlar günümüzde kişisel bakım söz konusu olduğunda doğal ürünleri tercih etmektedir. Doğal ürünlerin yan etkisinin bulunmayışı ve oldukça yararlı ürünler olması bu durumun ortaya çıkmasını etkilemektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda sık bir şekilde tercih edilmeye başlayan bıttım sabunu da bu doğal ürünler arasında yer almaktadır. Bıttım sabunu özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretimi yapılan bir sabun çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Mardin ve Siirt gibi illerimizde çok yaygın olan bıttım sabunu, doğal sabun sınıfında yer almaktadır. Esasında bıttım bir bitkinin adıdır. Fıstığın yabani hali olarak bilinen bir ağaçtan yetişmektedir. Bu ağaç Güneydoğu Anadolu Bölgesi haricinde Ede, Akdeniz hatta Doğu Anadolu'da da yetişmektedir. Bu ağacın diğer bölgelerdeki adı ise çitlenbik- çedene olarak bilinmektedir.

 


 

 
 

 
 
 

Bıtım sabunu oldukça geleneksel bir yöntemle yapılmaktadır. Bıttım sabunu fiyatı ise doğallığını ve faydaları düşünüldüğünde oldukça uygun fiyatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bıttım sabununun hammaddesi menegiç yani yabani fıstığın yağıdır. Cilt bakımı için oldukça faydalı bir doğal sabun olan bıttım sabunu, ciltte antiseptik bir tepkinin oluşmasına neden olmaktadır. Bıttım sabununun içeriğinde uçucu yağlar ve aktif bileşenler mevcuttur. Bu özelliğini menengiç yağından alan bıttım sabunu, mikrop öldürücü bir etkiye de sahiptir. Günümüz itibariyle insan cildi için en uygun temizleyici ürünlerinden bir tanesi olan bıttım sabunu, deri hastalıkları için uygun PH derecesine sahip bir bakım ürünüdür. Bıttım sabununun ünü oldukça yayılmış durumdadır. Bu durumdan kaynaklı olarak son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde talep görmektedir.

 


 

 
 

 

 


 

 
 

Bıttım sabunu geleneksel şifacılıkta kullanılan bir üründür. Bunun yanı sıra pek çok farklı halk hikayelerinde dahi bıttım sabunundan sıkça söz edildiği bilinmektedir. Hakiki bıttım sabunu içeriği oldukça doğal olmaktadır. Menengiç ağacının reçinesinin de oldukça yararlı olduğu söylenilmektedir. Kuşların yararlarının bakımı için menengiç ağacının reçinesinden faydalandığına dair bir inanış yaygındır. Bıttım sabununun da menengiçten yapıldığı düşünüldüğünde bu ürünün şifalı bir ürün olduğu kanısı da yaygınlaşmaktadır. Bıttım sabunu sadece ciltlerde yararlı olan bir ürün değildir. Yüz, el ve cilt bölgesi haricinde saçlarda da oldukça etkili bir ürün olduğu bilinmektedir. Özellikle yağlanma sorununun giderilmesinde oldukça etkili olan bıttım sabunu, kepek sorununun çözümü noktasında da son derece etkili olan bir üründür.

 


 

 
 

 

 


 

 
 

Bıttım sabunu, saç, yüz ve vücut temizliği için son derece etkili bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Bu ürün, saçlar için kullanıldığında beraberinde başkaca bir ürün kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Bıttım sabunu saçlarda kullanılırken şampuan dahi gerektirmemektedir. Zaten bıttım sabunu saçları yumuşacık yapmaktadır. Hatta bıttım sabununun saçlardaki yumuşaklık etkisinin birkaç gün sürdüğü de bilinmektedir. Yüz ve vücut temizliği için ideal bir ürün olan bıttım sabununun hakikisini kullanmak önemlidir. Zira ancak hakiki bıttım sabunu içeriğinde uygun PH değeri taşımaktadır. Ayrıca bıttım sabununun hakikisinin kullanılması sayesinde beyazlaşmış saçların tekrar eski halini aldığı dahi iddia edilmektedir.

 


 

 
 

 

 


 

 
 

Bıttım sabunu cilt bölgesinde oldukça etkili bir ürün olarak tanınmaktadır. Ciltte oluşmuş, egzama, mantar   ve sivilcelerin giderilmesinde etkili bir şekilde kullanılan bıttım sabunu, cilt bakımı ve cilt temizliğinde etkili bir ürün olarak biliniyor. Ciltlerinde sivilce sorunu yaşayan bireyler için doğal bir sivilce sabunu özelliğine sahip olan bu ürün, kaşıntı ve döküntülere karşı da son derece etkili bir ürün olarak tanımlanıyor. Hakiki bıttım sabunu yüzde yüz doğal olan bir üründür. İçeriğindeki bileşenlerin insan cildine oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Bazı deri rahatsızlıkların giderilmesinde de bıttım sabunu etkili olarak kullanılmaktadır. 

 


 

 
 

 

 

 
 

29.11.2017 - 30239İlgili Diğer Yazılar
Alerjisi Olanlara Uyarı
Alerjisi Olanlara Uyarı
Alerjik Rinit 2014
Alerjik Rinit 2014
Çocuklardaki Alerji Riski Neye Bağlı?
Çocuklardaki Alerji Riski Neye Bağlı?
Alerjik Hastalıklara Genel Bakış
Alerjik Hastalıklara Genel Bakış
Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)
Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]