Böbreğinden 3 Kilo 100 Gram Ağırlığında Tümör Çıkarıldı

Karabük'te 39 yaşındaki kişinin böbreğinden 35 santimetre uzunluğunda ve 3 kilo 100 gram büyüklüğündeki tümör, başarılı bir cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

Böbreğinden 3 Kilo 100 Gram Ağırlığında Tümör Çıkarıldı
Karabük'te 39 yaşındaki kişinin böbreğinden 35 santimetre uzunluğunda ve 3 kilo 100 gram büyüklüğündeki tümör, başarılı bir cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

Mevlüt Çavdar, kanama, bilinç kaybı, sol yan ağrısı ve karında şişlik şikayetiyle Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Yapılan tetkiklerde, Çavdar'ın "Tuberoskleroz" adı verilen kalıtsal bir hastalığı olduğu belirlendi.

Bunun üzerine hasta, Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sertçelik, üroloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Melih Sunay, Yrd. Doç. Dr. Özer Baran ve Dr. Nuriye Özder'den oluşan ekip tarafından ameliyata alındı.

Operasyonda hastanın sol böbreğinden 35 santimetre uzunluğunda ve 3 kilo 100 gram ağırlığında bir tümör çıkarıldı.

Ameliyat sonrası gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Melih Sunay, hastanın kendilerine genetik olan "Tuberoskleroz" hastalığı nedeniyle, sol böbreğinde oluşan kanama şikayetiyle başvurduğunu, yapılan teşhis sonrası hemen ameliyata aldıklarını söyledi.

Sunay, " Hastanın ciddi hayati tehlikesi mevcutken, bu boyutta bir kitlenin Karabük şartlarında opere edilebilmesi oldukça önem arzetmektedir. Kanamaya sebep olan anjiomyolipomun, böbrek kaynaklı en büyük bizim vakamız da olduğunu belirledik. Burada böyle bir ameliyat yapabildiğimiz için mutluyum." diye konuştu.

Özder de hastanın yıllardan beri kalıtsal bir rahatsızlığa sahip olduğunu, bu hastalık sonucu hastanın böbreklerinde büyük boyutlar da iyi huylu tümör oluştuğunu belirtti.

Özder, şöyle konuştu:

"Hastamız bize sol tarafındaki tümörün patlaması sonrası ciddi bir kanama ile acil servise başvurdu. Yapılan tetkiklerde böbreğinde yırtılma saptandı. Bunun üzerine acil olarak ameliyata aldık. Hastamızın ameliyat esnasında ciddi hayati tehlikesi mevcuttu. Bilinci kapanmakta olan hastamıza gerekli cerrahi müdahale yapıldı. Böbrekteki dev tümörü çıkardık. Hastamızdan yaklaşık 35 santimetre büyüklüğünde ve 3 kilo 100 gram ağırlığında bir kitle çıkardık. Ameliyat sonrası yoğun bakıma aldık. Bu büyüklükte ülkemizde rapor edilmiş, kanamaya sebep olan şu ana kadar en büyük böbrek kaynaklı tümör kayıtlara geçti. Dış kaynaklı literatürü taradığımızda ise bu boyutta tümörler olmakla birlikte oldukça nadir. Zamanında müdahale olmasaydı hastamızı kaybetme olasılığımız yüksekti. Hastamızı bayram öncesi taburcu edeceğiz."

30.6.2016 - 21529Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]