Bugünlerde Depresyona Dikkat!

Uzmanlar, kış mevsiminin insanlarda depresyona neden olduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Bugünlerde Depresyona Dikkat!
 Havaların soğuyarak grileşmeye başladığı ve gün ışığından daha az yararlandığımız kış sezonu geldiğinde çoğumuzun hissettiği depresyon ve mutsuzluk halinin kaynağı hep merak konusudur. Gün ışığının azalması, depresyon riskini artırıyor.


Uzmanlar, bu duruma biyolojik ritmi ayarlayan beyindeki merkezin yetersiz uyarılmasının neden olabileceğini belirtiyor. Psikyatri uzmanı Dr. Sıtkı Karaca, depresyonun birçok nedeni olduğunu belirterek, kış döneminde gün ışığından daha fazla yararlanılması gerektiğini ifade etti.

"İNSANIN YAŞAMA KARŞI İSTEKSİZLİĞİ ARTAR "

Genellikle eylül-ekim aylarında başlayıp ilkbaharda sona erdiği için "kış depresyonu " adını alan bu duygu durumunun farklı sebeplerden oluştuğunu aktaran Karaca, "Depresyonun psikolojik, sosyolojik ve kişinin kendi iç nedenleri gibi sebepleri vardır. Bunların yanı sıra bir de mevsimsel depresyon var. Bu dönemde biyoritim bozuklukları olur ve kişi daha çok uyur. Yaşama karşı isteksizliği artar. Daha çok yeme ihtiyacı, daha çok tatlı yeme ve karbonhidrat alma ihtiyacı doğar. Bu dönemde kişi bununla beraber ağır bir depresyon yaşar. Kilo alır, hantallaşır, kendini enerjik hissetmez. Duygu durumu kaybolur. Depresyon hali, beyinde bulunan yolaklardaki madde eksikliklerinden kaynaklanıyor. Serotonin, melatonin ve prolaktin denilen maddelerin etkin olduğunu biliyoruz. Bunları hep mevsimsel etkiler tetikliyor " diye konuştu.

KIŞIN KADINLAR DAHA ÇOK DEPRESYONA GİRİYOR

Uzm. Psikiyatr Dr. Sıtkı Karaca, mevsimsel kış depresyonunun kadınlarda daha yüksek göründüğüne dikkat çekerek, bu dönemde neler yapılabileceği hakkında bilgi verdi. Karaca, "Yüzde 60'lara varan bir oranla kadınlarda mevsimsel kış depresyonu daha fazla görünüyor. İnsanların şuna dikkat etmeleri gerekir. Sabah kalkıp güneşte yürümek depresyona iyi gelebiliyor. Kış mevsiminin en zor durumlarından birisi sabah kalkmak oluyor. Bir diğer husus, karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmak ve mutlaka spor yapmak gerekiyor. Aşırı tüketimden ve aşırı uykudan kaçınmak lazım.

Gece mutlaka saat 00.00 civarında yatıp, sabah 05.00-06.00 gibi kalkıp güneş doğarken hafif bir yürüyüş yapmaları gerekir. Ev kadınları ya da çalışmayanlar da bu saati biraz daha ileriye çekebilirler. 08.00-09.00 gibi saatlerde yürüyüş yapabilirler. Bu yürüyüşler melatonin hormonunun salgılanmasını değiştirdiği için avantaj sağlıyor " dedi.

İLAÇSIZ TEDAVİ MÜMKÜN

Kişilerin bu dönemden ilaç kullanmadan da kurtulabileceğini anlatan Karaca, şöyle devam etti:

"Bazen kişi ilaçsız da kendisini bu dönemde tedavi edebilir. Ama depresyonda çökkünlük, isteksizlik, keyif almama ve yaşamdan haz duymama belirtileri, kendini değersiz hissetme belirtileri 15 günden fazla sürüyorsa biz buna depresyon diyoruz. Yoksa gün içinde her insan keyifsiz, isteksiz olabilir. Bir olay yaşamıştır, ona bağlı bir durum söz konusudur. Buna bağlı bazı belirtiler var olabilir. Biz bu depresyon durumunu yenmek istiyorsak kendimizi enerjisiz hissetmeye başladığımız zaman hemen harekete geçip, kendimizi canlandırmamız iyi olur.

Takviye ilaçlar artık bir piyasa durumu haline geldi. Ama ben hastalarıma önermiyorum. Çünkü vücut doğal olarak yetiştirilmiş olan ürünlerden hepsini birlikte alıyor. Mesela bir portakal veya bir elma yiyebiliriz. Hem böylece daha sağlıklı beslenilmiş olunur. Ayrıca vücuda zararlı bir madde alınmamış olunur. Biz özellikle gıda takviyesinin doğal yollardan alınmasını öneriyoruz. "

24.1.2015 - 16427İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Tırnak yeme alışkanlığının nedeni: Baskıcı aile yapısı
Tırnak yeme alışkanlığının nedeni: Baskıcı aile yapısı
"Virüs kadar korkusu da tedavi gerektiriyor"
"Virüs kadar korkusu da tedavi gerektiriyor"
Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu belirtileri, tedavi yöntemi
Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu belirtileri, tedavi yöntemi
Kişi neden yalan söyler ?
Kişi neden yalan söyler ?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]