Buluşma Planınızı Hep İptal Eden Arkadaşınızın Sosyal Anksiyetesi Olabilir

Hepimizin birlikte yaptığımız planları bir türlü hayata geçiremeyen bir arkadaşı vardır.

Buluşma Planınızı Hep İptal Eden Arkadaşınızın Sosyal Anksiyetesi Olabilir
Hepimizin birlikte yaptığımız planları bir türlü hayata geçiremeyen bir arkadaşı vardır. Her davetiyeyi kabul eder, katılmak konusunda heveslidir ama sonra tam son dakikada bahanesi kapınızda biter. ya çocuklardan biri hastadır ya aileleri ziyarete gelmiştir ya mesaiye kalmaları gerekmiştir ya da eski klasik bahanelerden "ailevi meseleler" söz konusudur.

Ben işte o arkadaşım ve çılgına çevirdiğim tüm insanların pislik olmadığımı ve arkadaşlıklarını cepte görmediğimi bilmelerini istiyorum.Bazen – aslında çoğu zaman – sosyal durumları içine girmek için fazla göz korkutucu buluyorum. Partilere gitmek, meslektaşlarımla bir şeyler içmek, arkadaşlarımla yemeğe çıkmak veya konserlere, tiyatrolara ve diğer eğlenceli şeylere katılmak istemiyor değilim. Kağıt üstünde kulağa çok eğlenceli geliyor, daha önce katıldığım ortamlarda çok eğlenmiş olduğumu da bildiğimden davetleri kabul ediyorum.

Ve herhangi bir daveti kabul ettiğimde, niyetim tamamen davete icabet etmek oluyor. Bir yanım daveti kabul ediyor çünkü hiçbir şeye katılmayan arkadaş ya da meslektaş olarak damgalanmak istemiyorum. Ama diğer yanım kulağa çok güzel geldiği konusunda son derece samimi.

Zaman geçip etkinlik günü yaklaştıkça, hevesimin yerini anksiyete alıyor ve korku ve endişe ile doluyorum.

Anksiyete düşüncelerle oynamayı çok seviyor ve birdenbire, herkesi görmeyi ne çok istediğim ve varlıklarından alacağım keyif düşündüğüm son şey oluyor.

Sonra işi diğer düşünceler devralıyor: "İnsanlar sadece kibar olmak için beni davet ettiler", "Orda olmamı gerçekten isteyen biri var mı ki?" gibi..

Tuhaf sessizlikler ve utandırıcı havadan sudan konuşmalar hakkındaki endişelerim beynimi ele geçiriyor ve görüntüm, ne giyeceğim, fotoğraflarda nasıl çıkacağım, ne yiyip ne içmeyi seçtiğim üzerinden yargılanıp yargılanmayacağım gibi şeyler bile, tüm bunların hepsinin ne kadar kötü bir fikir olduğunu düşündürüyor.Ben rahat olduğum durumlarda, dışarıya özgüvenli ve dışadönük gelebilen biriyim. Anksiyete 7/24 yanı başımda olan bir şey değil, bazen hiçbir uyarı vermeden ortaya çıkabilir bazense sizi gayet rahat bırakabilir.

En büyük korkusu habersiz kapı zilinin çalması olan, bilinmeyen bir numara aradığında telefonunu miksere atmak isteyen, sosyal medyada olumsuz bir yorum sonrası günlerce odasına çekilen biri olarak, sosyal durumlar benim için büyük bir mücadeleye dönüşebiliyor.

Etkinliğe nazaran neredeyse her zaman daha kötü olan, her şeyi kafamda büyütmem oluyor. Hayatımdaki insanları ve onlarla vakit geçirmeyi seviyorum; mesele benim kendimden şüphe etmem ve kötü bir izlenim bırakacağıma dair korkum.

Basitçe söylemek gerekirse, gelemeyeceğimi söylemek en kolay yol ve çoğunlukla inanılmaz bir rahatlama sağlıyor. Her defasında güvenli balonumda kalabileceğimi bilmek, oldukça cezbedici bir düşünce ama arzum böyle bir insan olmak değil o yüzden davetleri kabul etmeye devam edeceğim ve gerçekten gitmeye çabalayacağım.

Parti veya gece etkinliklerine katılma konusunda sosyal anksiyetesi olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınız için, onlara destek olma adına yapabileceğiniz bazı şeyler var.Anahtar, sabırlı olmak. Bir cevap almak için baskı yapmamanın ve bahane olarak gözüken nedenleri eleştirip kuşkuyla bakmamanın da her zaman faydası olur.

Ek olarak, yapılan etkinliklere hiç katılmayan insanları davet etmeyi bırakmak daha kibarca görünebilir çünkü onları gitmek istemedikleri yerlere çağırarak taciz ettiğinizi düşünebilirsiniz ancak birini bir gruptan bu şekilde dışlamak işleri daha kötüye çevirebilir çünkü en başta planlara katılmamalarının sebebi olan kaygılarını sağlamlaştırmış olursunuz.

Bir arkadaşınızın tam son dakikada gelemeyeceğini bildirmesi sinir bozucudur evet, ama size katılamamasının nedeni sosyal anksiyete ise onun kendisini sizden daha kötü hissettiğinden emin olabilirsiniz.

H/Çeviri: ezgiepifani

22.1.2020 - 42324

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]