Bunalım dönemlerinde spor salonlarında stres atıyoruz

Kadınların spor ve yaşam merkezi b-fit'in kurucusu Bedriye Hülya, ekonomik krizlerin veya sosyal çalkantıların ardından özellikle kentli, meslek sahibi kesimlerin spor salonlarına akın ettiğini belirtti.

Bunalım dönemlerinde spor salonlarında stres atıyoruz

Hülya, spor salonlarının bunalımlı zamanların kaçış noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Türkiye genelinde 200 salonda 400 bin kadına aktif olarak spor yapma imkanı sağlayan b-fit spor ve yaşam merkezinin kurucusu Bedriye Hülya, son günlerde b-fit merkezlerinin üye sayısında ciddi bir artış yaşandığını, ekonomik krizler, sosyal çalkantılar gibi bunalımlı zamanlarda insanların stres atmak için spor salonlarına akın ettiğini söyledi. Halen psikoloji alanında doktorasını sürdüren Hülya, sporun yalnızca beden sağlığında değil, ruh sağlığı üstünde de olumlu etkileri olduğunu belirtti.

"Olağan hayata dönme terapisi"

Hülya, insan psikolojisinin de "hayatta kalma" güdüsü çevresinde örgütlenmiş olduğunu ve bilinçaltında zor zamanlarda sığınılacak kaçış noktaları olduğunu vurguladı. Ayrıca insan bedeninin 'hareketli oldukça' hayatta olduğunu bildiğinin de yaygın görüşlerden biri olduğunu ifade etti. Son zamanlarda spor salonlarına akın olmasının sosyal olgulara kayıtsızlıktan değil, durumu normalleştirerek hayata yeniden adapte olma isteğinden kaynaklandığını ifade eden Hülya, stres atmanın çeşitli yolları olduğunu, sporun ise bunun en sağlıklı yollarından biri olduğunu kaydetti.
Bedriye Hülya kimdir? – 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra City University of Newyork'da psikoloji lisansüstü eğitimi gören Bedriye Hülya, 2006 yılında kadınların spor ve yaşam merkezi b-fit'i kurdu. Kurulduğu günden bu yana iş modeli ile girişimcilik başarısını tescilleyen ve kadın girişimciliğine destek sağlayarak kadınların ekonomik ve sosyal hayattaki gücünü artıran b-fit, 2016 yılına gelindiğinde Türkiye genelinde 200 b-fit merkezinde 400 bin aktif kadın üyeye düzenli spor yapma imkanı sağlamayı başardı. 550 kadına istihdam sağlayan b-fit, sadece kadın girişimcilerden oluşarak Türkiye'nin 8'inci büyük franchise markası olarak büyük başarı elde etti. Bedriye Hülya'nın 2009 Endeavor Girişimcisi, 2012 Türkiye'den Seçilen Ashoka Üyesi, 2012 ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu "Yılın Kadın Girişimcisi", 2012 Sabancı Vakfı "Türkiye'nin Fark Yaratanı", 2013 Schwab Vakfı Türkiye Sosyal Girişimcisi, 2014 Ekonomist, Kagider ve Garanti Bankası "2014 Kadın Sosyal Girişimcisi", 2015 Genç Türkiye Zirvesi Genç Türkiye Kategorisi "Girişimci Şirket Ödülü", 2015 Yeşil İş Konferansı "Sosyal Etki Yaratan KOBİ" gibi ulusal ve uluslararası girişimcilik ödülleri bulunuyor.

b-fit - b-fit, 2006 yılında 6 kadının her yaş ve gelir grubundan kadına spor yapma alışkanlığı kazandırarak daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak amacıyla bir araya gelerek kuruldu. Türkiye'nin ilk ve en yaygın kadınlara özel spor ve yaşam merkezi olan b-fit, kadın girişimciliğini destekleyen, kadınlara istihdam sağlayan ve franchising (bayilik) sistemiyle Türkiye genelinde ve yurtdışında büyüyen bir organizasyondur. Türkiye'de kuruluş tarihi olan 2006 yılından bu yana çok hızlı bir büyüme gerçekleştiren, ülke genelinde 200 merkeze ve 400.000 üyeye ulaşan b-fit, 2009 yılında Endeavor Derneği tarafından "Yılın Girişimcisi", 2012 ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu "Yılın Kadın Girişimcisi", 2012 Sabancı Vakfı "Türkiye'nin Fark Yaratanı", 2013 Schwab Vakfı Türkiye Sosyal Girişimcisi, 2014 Ekonomist, Kagider ve Garanti Bankası "Kadın Sosyal Girişimcisi", 2015 Genç Türkiye Zirvesi Genç Türkiye Kategorisi "Girişimci Şirket Ödülü" ile başarısı tescillemiş bulunmaktadır.

12.8.2016 - 22345Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]