Burdurlu çiftçinin ağrıları "canından" ediyordu

Burdur'da ilk başta hafife aldığı ağrıları şiddetlenince kaldırıldığı hastanede safra yolu enfeksiyonuna bağlı organ yetmezliği başladığı belirlenen hasta, doktorların acil müdahalesiyle hayata bağlandı.

Burdurlu çiftçinin ağrıları

Kemer ilçesi Belenli köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan üç çocuk babası Ömer Pala, birkaç aydır süren karın ağrısı şikayetini gün içerisinde yorulduğundan kaynaklandığını sanarak bir süre önemsemedi. Ağrıları artınca Burdur Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan 59 yaşındaki Pala'nın safra kanalında taş, buna bağlı olarak safra kanalı, pankreas ve safra kesesi enfeksiyonu olduğu belirlendi. Karaciğer ve böbreklerinde de hasar oluştuğu tespit edilen Pala'nın laboratuvar ve radyolojik tetkikleri yapılarak, acil ameliyata alındı. Gastroenteroloji uzmanı Ferit Çelik ve beraberindeki ekibin müdahalesiyle hastanın safra yolundaki tıkanıklık ERCP (Endoskopik RetrogradKolanjiyo Pankreatografi) işlemiyle açılarak, stent takıldı. Birçok kronik rahatsızlığı bulunan Pala'nın kanaması durduruldu. Hayati tehlikeyi atlatan Pala'nın, işlem sonrası 24 saat içinde kötüye giden klinik tablosu ve laboratuvar değerlerinde düzelme görüldü.

"Hastamızı kaybetme ihtimalimiz çok yüksekti"

Gastroenteroloji uzmanı Çelik, AA muhabirine, hastada diyabet, hipertansiyon, pankreas bezi enfeksiyonu, kalp damar tıkanıklığı olduğu için operasyonu çok dikkatli yaptıklarını söyledi.

Müdahaleden sonra hastanın böbrek yetmezliğinde ve karaciğer değerlerinde ciddi şekilde düzelme olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: "Safra yolunda biriken taş ve çamur enfeksiyona neden olmuş. Bu tip vakalarda müdahalede geç kalınmaması gerekiyor. Zor bir operasyondu ancak başarıyla tamamladık. Operasyonu saatler içinde yapmasaydık bu hastamızı kaybedebilirdik. Hastamızın kanama bozukluğunu giderdik, böbrek fonksiyonları düzeldi. Karaciğerde kaynaklı sarılık değerleri geriledi. Hastamız Kovid-19 geçirmemişti ama acil işlem olduğu için Kovid19 testi pozitifte olsa negatifte olsa biz bu işlemi yapmak zorundaydık. Çünkü hastamızın başka bir alternatifi yoktu zamanla yarışıyordu, hayatını tehdit eden durumu vardı."

"Hayatımı doktoruma borçluyum"

Hastanede tedavisi süren Ömer Pala da operasyondan önce ağrılarından geceleri uyuyamadığını ifade etti. Ağrılarından kurtulmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Pala, "Çiftçilik yaptığım için her gün ağrılarım oluyordu. Ciddi bir hastalığım olduğunu bilmiyordum. Hayatımı doktoruma borçluyum. Hocama çok teşekkür ederim, benimle çok ilgilendi. Sağlığım şu an çok iyi. Allah bin kere razı olsun." dedi. Eşi Ziynet Pala, kocasının son 15 gündür ağrısının arttığını, hastaneye götürdükleri gün acil ameliyata alınarak kurtarıldığını söyledi. Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nedim Ongun ise hastanede bir yandan Kovid-19 salgınıyla mücadele ederken bir yandan da normal hastalara şifa dağıttıklarını bildirdi.

30.5.2021 - 53823İlgili Diğer Yazılar
"Safra kesesi taşı, mide ağrısıyla karıştırılabilir"
"Safra kesesi taşı, mide ağrısıyla karıştırılabilir"
Safra Kesesi Hastalıkları Kadınları Daha Çok Seviyor!
Safra Kesesi Hastalıkları Kadınları Daha Çok Seviyor!
Bağırsak Gazı Neden Olur?
Bağırsak Gazı Neden Olur?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]