"Safra kesesi taşı, mide ağrısıyla karıştırılabilir"

Genellikle sinsi seyreden safra kesesi taşının mide ağrısıyla karıştırılabildiğini belirten Doç. Dr. Bülent Yaşar "Safra kesesi taşı oluşumunda kadınlar daha fazla risk altındadır'' dedi.

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Doç. Dr. Bülent Yaşar, genellikle sinsi seyreden safra kesesi taşına ilişkin uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Yaşar, "Safra sıvısı, karaciğer hücreleri tarafından üretilir ve safra kesesinde depolanır. Yemek sonrası ana safra kanalı yoluyla ince bağırsaklara dökülür ve besinlerle aldığımız yağların vücuda emilmesini sağlar. Safranın kese içerisindeki bileşiminde ve safra kesesi hareketlerindeki bozukluklar, safra sıvısının bağırsaktan geri emilimini etkileyecek hastalık veya ameliyatlar safra taşlarının oluşmasına neden olur. En sık görülen kolesterol taşlarıdır" diye konuştu.

KADINLAR DAHA ÇOK RİSK ALTINDA

Safra kesesi taşı görülme sıklığının yaşla birlikte arttığına dikkati çeken Doç. Dr. Yaşar, şöyle devam etti: "Östrojen hormonu safraya kolesterol atılımını arttırdığından kadınlarda daha sık görülür. Yüksek kolesterol içerikli beslenme, obezite, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, hızlı kilo verme, özellikle obezite cerrahisinden sonra, bazı bağırsak hastalıkları ile ameliyatları ve metabolik sendrom safra taşı oluşma riskini artıran faktörlerdendir. Aile öyküsünde safra kesesi taşı olanlarda da daha sık görülür. Doymamış yağ asidinden zengin beslenme, kahve ve fiziksel aktivite ise koruyucu faktörlerdir. Safra kesesi taşı genellikle belirti vermez. Safra kesesi taşı olan hastaların yaklaşık yüzde 80'i başka problemler nedeniyle yapılan tetkiklerde tanı alır. Çünkü safra kesesi taşının pek semptomu bulunmuyor. Bu hastaların her yıl sadece yüzde 1 ile 4'ünde şikayet oluşuyor."

İLTİHAP HALİNDE BU BELİRTİLERE DİKKAT

Doç. Dr. Yaşar, en sık karşılaşılan şikayetin ağrı olduğunu belirterek, "Hastalarımız çoğunlukla ağrıyı 'mide ağrısı' olarak ifade ediyor. Karnın üst orta ve sağ tarafında yemek sonrası başlayan, sırta ve sağ omuza vurabilen, şiddetli hatta kıvrandırıcı, birkaç saat süren ağrılardır. Çoğunlukla aralıklıdır yani ağrı atakları arasında şikayet oluşmayan uzun zaman dilimleri olabilir. Safra kesesi iltihabı oluşmuşsa ateş, bulantı, kusma eşlik edebilir. Küçük safra taşlarının safra kanalına düşmesi sonucu sarılık, safra yolu ve pankreas iltihabı oluşabilir. Ultrasonografi ile çoğu hastada tanı konulabilir. Standart tedavisi kapalı dediğimiz laparoskopik cerrahidir. Şikayet oluşturmayan safra kesesi taşlarında, koruyucu olarak cerrahi önerilmez. Hastaların takip edilmesi halen kabul gören yaklaşımdır. Ancak genç ve çok sayıda küçük taşı olan hastalar daha risklidir. Tedavi hasta özelinde değerlendirilmelidir. Taş ile birlikte safra kesesinde polip varlığı, ailede safra kesesi kanseri öyküsü, porselen kese (ultrasonografi bulgusu) ve 3 cm üzeri taş varlığında şikayet olmasa dahi cerrahi önerilir" dedi.

24.4.2021 - 53008İlgili Diğer Yazılar
Burdurlu çiftçinin ağrıları "canından" ediyordu
Burdurlu çiftçinin ağrıları "canından" ediyordu
Ağrı Yapan Safra Kesesi Taşında Çözüm Ameliyat
Ağrı Yapan Safra Kesesi Taşında Çözüm Ameliyat
Bulantınızın Nedeni Hamilelik mi Apandisit mi?
Bulantınızın Nedeni Hamilelik mi Apandisit mi?
Safra Kesesi Hastalıkları Kadınları Daha Çok Seviyor!
Safra Kesesi Hastalıkları Kadınları Daha Çok Seviyor!
Bağırsak Gazı Neden Olur?
Bağırsak Gazı Neden Olur?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]