Bulantınızın Nedeni Hamilelik mi Apandisit mi?

Bulantı, kusma, karında meydana gelen kramplar… Hamilelikte sıklıkla yaşanan bu sorunlar, patlamak üzere olan bir apandisitin ya da safra kesesinde bir taşın göstergesi olabilir.

Bulantınızın Nedeni Hamilelik mi Apandisit mi?

Hamilelikte ortaya çıkan şikayetler apandisit patlaması ya da safra kesesi iltihabının belirtileri ile karıştırılabilir. Çünkü apandisit sorunu en çok şişkinlik, bulantı ve kusma gibi hamilelik şikayetleri ile kendini gösterebilir. Hamilelikte acil ameliyat gerektiren bu sorunlar ise, anne ve bebeğe zarar vermeden ameliyatla çözülebilir.

Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Sertaç Demirel, apandisit patlaması ya da safra kesesi iltihabı gibi acil durumlarda, hastalara uygulanan ameliyatlar hakkında bilgi verdi.

Hamilelikte patlayan apandisit ameliyat gerektirir


Her kişide ani ameliyat gerektirecek durumlar, hamilelik döneminde de ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde en çok görülen ve en sık ameliyatların gerçekleştiği durumlar; akut apandisit ve safra kesesi iltihabıdır. Bunun dışında bağırsak düğümlenmesi, mide delinmesi ve fıtıkta boğulma gibi ender ortaya çıkan sorunlar da olabilir.

Hamilelik şikayetleri apandisit krizine benzer


Anne adaylarının hamileliğin her döneminde yaşayabileceği bulantı, kusma, karın bölgesindeki kramp ve gaz sorunları, gerçekte bir apandisit patlaması ya da krizine işaret edebilir. Özellikle ağrı, aksi ispatlanana kadar apandisit gibi düşünülür ve hasta bu yönde takip edilir. Apandisitten sonra hamilelik döneminde en çok ameliyat gerektiren sağlık sorunu safra kesesi taşları ve iltihaplarıdır. Bunda da; batma ve sancı ile birlikte muayenede bazen safra kesesi ele gelmektedir.

Apandisitin tanısı çok zor


Hamilelikte apandisitin tanısını koymak zordur. Çünkü ileri görüntüleme aşamaları olan bir tomografi anne ve bebeğe vereceği zarardan ötürü kullanılamamaktadır. Bu nedenle hamilelikte apandisit tanısı için yalnızca ultrason tercih edilir. Ancak onu kullanırken de rahmin büyümesi ile birlikte apandistin yerinin değişmesi ve bazen de kalınbağırsağın altına girmesi, çoğu zaman tanıyı zorlaştırır. Hastanın ağrısı, bulantı, kusma, kanda iltihabın yükselmesi gibi belirtiler doktor için belirleyicidir. Ancak doğru tanının konulmasında öne çıkan; tecrübe ve hekimin klinik bilgisidir. El muayenesi ile birlikte, geçmiş vakaların üzerinden gidilerek vakayı o yönde değerlendirmekle sonuca ulaşılır. 

Bebeğin büyümesi apandisitin yerini değiştirir


Apandisit tanısı konulurken hamilelik ayına göre değerlendirme yapmak da önemlidir. Özellikle doğuma yakın dönemlerde rahim büyüdüğü için apandisit göbeğe doğru kayar. Ağrının da göbek seviyesine gelmesiyle apandisit sorunu düşünülür. Yani hastanın ağrısı göbek seviyesindeyse, apandisitin yukarı çıktığı ve ağrıya neden olduğu tahmin edilir.  Böyle durumlarda ultrasonla tanı konulduktan sonra tedavi yoluna gidilir.

Apandisit patlaması anne ve bebek için risklidir


Apandisit patlaması fark edildiğinde karın içi enfeksiyon sorunları ortaya çıkabilir. Apandisit patlaması ve karın içi enfeksiyon nedeniyle çocuk ölümleri ve annenin de ciddi oranda yaşamını tehdit edebilen durumlar ortaya çıkabilir. Patlayan apandisit vakalarında o bölgenin iyi bir şekilde temizlenerek çocuk için zararlı olmayacak antibiyotik tedavisi ile müdahalede bulunulması gerekir.Hamileyken ameliyatta sakınca yok!


Hamileliğin başından son aylarına kadar gerekli önemler alınarak operasyon yapılabilir. Ancak hamileliğin ilk aylarında düşük riski artar; ayrıca hamileliğin ileri dönemlerinde bazı noktalara özellikle dikkat edilir. Bunlar; rahme dokunmamak ve ona bir uyaran vermemektir. Çünkü böyle bir durumda erken doğum riski de ortaya çıkabilir.Safra kesesi sorunları ikinci ameliyat nedeni


Hamilelikte ameliyat gerektiren en önemli ikinci sağlık sorunu, safra kesesi iltihabıdır. Akut bir sorun olması nedeniyle bulantı, kusma, şişkinlik ve ağrı gibi şikayetlerle kendini gösterir. Ağrı, sırta ve omuza vuran bir karakterdedir. Muayene bulgularında da o bölgede safra kesesi iltihabını düşündüren bir durum olduğunda, bunun ultrasonografi ile teyit edilerek ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Ameliyat kararı da gerçekten anne için gerekliyse alınır. Bazı durumlarda hasta ameliyat edilmeden ilaç tedavileri ile takip edilir. Böyle durumlarda doğru kararlar verilerek yapılan tedaviler ile anne ve bebeğin sağlığının tehlikeye atılmamasına özen gösterilir.Ameliyat sonrası normal doğum yapılabilir!


Hamilelerin, ameliyat sonrası genel cerrahi ve kadın doğum uzmanları tarafından takibi önemlidir. Bu hastalar normal doğum da yapabilir. Ameliyat olmuş hamilelere mutlaka sezaryen önerilmez. Ancak hastanın yarası ıkınmadan dolayı önemli bir sorun çıkaracaksa sezaryen yaptırmaları uygun olacaktır.

 

 

14.4.2012 - 10754İlgili Diğer Yazılar
"Safra kesesi taşı, mide ağrısıyla karıştırılabilir"
"Safra kesesi taşı, mide ağrısıyla karıştırılabilir"
Hamilelik belirtileri nelerdir?
Hamilelik belirtileri nelerdir?
Genç çift, Rosi yöntemiyle gebelik haberini aldı
Genç çift, Rosi yöntemiyle gebelik haberini aldı
Erzurum Şehir Hastanesi
Erzurum Şehir Hastanesi'nde ilk kez suda doğum gerçekleşti
Elektromanyetik dalgaların anne karnındaki bebeğe etkisi araştırıldı
Elektromanyetik dalgaların anne karnındaki bebeğe etkisi araştırıldı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]