CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: Puff Bar kullanımı gençler arasında artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, e-sigara puff bar kullanımının gençler arasında arttığına dikkat çekerek, tütün şirketleri ile ilişkilerini iyi tutan iktidarın, e-sigaraların ve puff barların satışının yasak olmasına rağmen, satışını özel olarak engellemediğini söyledi. İlgezdi, puff barların gençler arasında yaygınlaşmasına karşı denetim yapılmadığını da belirtti ve tütün endüstrisine verilen teşviklerin de eleştirilerine yer verdi.

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: Puff Bar kullanımı gençler arasında artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, e-sigara puff bar kullanımının gençler arasında arttığına dikkat çekerek, "Tütün şirketleri ile ilişkilerini iyi tutan iktidar, e- sigaraların ve puff barların satışının yasak olmasına rağmen, satışını özel olarak engellemiyor. Yani çocuklarımızı, gençlerimizi ve evlatlarımızı zehirlemeye devam ediyor" dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, e-sigara puff barların yasak olmasına karşın her yerde satıldığını belirterek, gençler arasında kullanımı yaygınlaşan puff bar için denetim de yapılmadığını ifade etti. İlgezdi şunları söyledi:

"Gençlerimiz yeni bir tehlike ile karşı karşıya yine. Puff bar denen yeni nesil elektronik sigaralar satış yasağı olmasına rağmen her köşe başında ve internet sitesinde satılıyor bugün. Hatta bazı internet sitelerinde puff barın sağlığa daha yararlı olduğu vurgusu bile yapılmakta. Aromalı olduğu için daha kolay içilen ve gençler arasında çok daha hızla yayılan puff bar için iktidar hiçbir önleyici, denetleyici faaliyette bulunmuyor. Bu da yetmiyor, denetim yapmıyor, aynı zamanda tütün endüstrisinin büyümesi için de devletin imkanlarını seferber ediyor.

2019-2022 yılları arasında tütün şirketlerine 53 teşvik verildi. Bu teşvikler de stopaj, SGK prim muafiyeti, sıfır faizli kredi, gümrük istisnaları gibi çok çeşitli kalemlerde. Buradan sormak istiyorum. Hani tütün ile mücadele iktidarınızın olmazsa olmazlarındandı. Yeni nesil elektronik sigaralar liselere, ortaokullara kadar girmiş durumda bugün. Aynı zamanda yapılan araştırmalar puff bar kullanımının sigara alışkanlığına yol açtığını gösteriyor bizlere. Tütün şirketleri ile ilişkilerini iyi tutan iktidar, e- sigaraların ve puff barların yasak olmasına rağmen, satışını özel olarak engellemiyor. Yani çocuklarımızı, gençlerimizi ve evlatlarımızı zehirlemeye devam ediyor."

14.6.2023 - 67331Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]