Cildinizin Tek Sorunu Stres Olabilir

Özellikle iş hayatındaki stres, cilt sorunlarını tetikliyor. En çok rastlanan cilt sorunlarını sivilcelenme ve ciltte kuruluk gibi rahatsızlıklar oluşturuyor. Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanımının da cilt sorunlarını artırdığına dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi'nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, "Ancak bugün uyguladığımız kimyasal peeling ve kriyoterapi yöntemleriyle bu sorunlardan kurtulmak mümkün" dedi.

Cildinizin Tek Sorunu Stres Olabilir

Günümüzde en sık rastlanan cilt sorunları neler?


Günümüzde en sık rastlanan cilt problemleri arasında yüzde sivilcelenme, saçlarda dökülme, ciltte kuruluk ve güneş lekelerini sayabiliriz.


Cilt sorunlarının en önemli nedenleri nedir?


Cilt problemlerinin çoğunun nedenini stres oluşturmaktadır. Stres, vücutta başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Diğer nedenler de cildin yeteri derecede nemlendirilmemesi, güneşten korunmaması, doğal beslenilmemesi, hava kirliliği, bilinçsiz makyaj malzemeleri ile bakım ürünlerinin kullanılmasıdır.


Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanımı cilt sorunlarını arttırmakta mıdır?


Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanımı, en başta ciltteki gözenekleri kapatarak siyah noktaların oluşumuna ve bunun sonucunda akneye neden olmaktadır. Ayrıca ciltte erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Ayrıca bazı kozmetik ve makyaj malzemelerindeki katkı maddeleri; kontakt reaksiyonlara, alerjiye (ürtiker) ve güneş duyarlılığı yaparak lekelenmelere de yol açabilmektedir.


Ciltteki lekelenmeleri gidermek için uyguladığınız kimyasal peeling yönteminden bahseder misiniz ?


Kimyasal peeling işlemi, seyve asitleri kullanılarak uygulanmaktadır. Bu işlem ile derinin esnekliğini sağlayan kollajen yapımı uyarılarak ince çizgilenmeler yok edilebilmektedir. Ayrıca cildin esnekliği arttırılmakta, yağ dengesi sağlanarak, gözenekler sıkılaştırılmakta, ciltteki yüzeyel lekelenmeler ve akne izleri (yüzeyel olanlar) giderilerek cilt daha parlak ve sağlıklı görünüm kazanabilmektedir. Kimyasal peeling işlemi dermatologlar tarafından uygulanan gayet basit, öncesinde ve sonrasında hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeyen güvenli bir işlemdir. Peeling seans aralıkları, kollajen yapım süresi olan 21 gün yani 3 haftadır. Seanslar 3 haftada bir tekrarlanır.


Kimyasal peeling yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?


Kimyasal peeling işlemi sonrası hastaların cildini güneşten koruması gerekmektedir. Bu nedenle, işlemin yaz aylarında uygulanmasını önermiyoruz. İşlem sonrası ciltte birkaç gün devam eden kızarıklık ve hassasiyet olabilmektedir. Bu nedenle hastalarımıza peeling sonrası güneş koruyucu ve epitalizan etkili kremler önerilmektedir.


Kriyoterapi (dondurma) yönteminden bahseder misiniz?


Kriyoterapi işlemi, uygulanan bölgede doku haraplaması yaparak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soğuk etkisiyle hücre içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücrenin ölümü meydana gelir. Bu yöntem için florokarbon, katı karbondioksid, nitröz oksid ve sıvı azot gazı gibi kriyojen maddeler kullanılmaktadır.


Bu yöntem hangi sorunların giderilmesinde kullanılıyor?


Bu yöntem genellikle; siğil, molloskum kontagiozum hastalğı, güneş lekeleri ve çeşitli benign ve malign deri kanserlerinin tedavisinde uygulanmakdır.


Bu yöntemin avantajları nelerdir?


Bazı deri tümörlerinde cerrahi uygulamaya gerek kalmadan (özellikle yaşlı hastalarda) tedaviye olanak sağlar. Kriyoterapi sonrası siğillerde tekrar etme diğer yöntemlere göre daha az olmaktadır. Güneş lekelerinin tedavisinde iyi yanıtlar alınmaktadır. Özetle kriyoterapi anestezi gerektirmeyen, kolay ve ucuz bir yöntem olduğu için avantajlıdır.


Herhangi bir yan etkisi var mı?


Kriyoterapi sonrası en önemli yan etki, uygulama bölgesinde ağrı, şişlik ve sıvı toplanmasıdır. Bu nedenle hastalara uygulamadan hemen sonra ağrı kesici önerilmektedir. Uygulama bölgesinde iyileşme tamamlandıktan sonra deride renk açılması veya koyulaşma meydana gelebilmektedir.


Ne kadar zamanda sonuç alınmaktadır?


Sonuç alınma süresi lezyonun yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Mesela ayak altındaki siğillerde tedavi için 5-6 seans gerekirken, el, yüz ve genital bölge gibi alanlarda 1-2 seansta lezyon iyileşebilmektedir.


Uzm.Dr. Figen Akın


 

7.8.2010 1 - 1796İlgili Diğer Yazılar
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]