Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Dr. Sinan Mahir Kayıran çocuklarda tuvalet eğitiminin önemiyle ilgili bilgi verdi: Küçük çocukların aileleri açısından tuvalet eğitimi önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Bu konuda ebeveynler, sıklıkla kendi aileleri ya da arkadaşlarına danışırlar. Ancak tuvalet eğitiminde zorluklarla karşılaştıklarında (örneğin çocuğun tuvaletini yapmayı reddetmesi, kabızlık, altına yapma), ebeveynler sıklıkla, çocuklarını takip eden çocuk hekiminden yardım isterler.

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

Tuvalet Eğitimi 2-3 Yaşında Biter

Temel ilke, çocuk hazır olmadıkça tuvalet eğitimine başlanmamasıdır. Çocuğun bu eğitime hazır olması, bağırsakların veya mesanenin dolduğunun farkında olabilme, idrar ve dışkıyı tutabilme ve sfinkterleri uygun yer ve zamanda gevşetebilme, ayrıca söylenenleri anlayabilme yeteneklerinin kazanılmış olması anlamına gelir.

Gelişimin bu yönleri kuşkusuz aynı zamanda olgunlaşmaz. Bu nedenle genellikle 18-20 aydan önce tuvalet eğitimine başlanmaması uygun olur. Ortalam olarak, çocuklar 18’inci aylarında gelişimsel olarak tuvalet eğitimine başlamaya hazırdırlar ve 2-3 yaşlarında bu eğitim tamamlanır. Bazı çocuklarda bu olgunlaşma daha erken olur; belirli bir eğitime gerek kalmadan çocuk idrar ve dışkısını haber vermeye başlar. Tüm çocukların yüzde 25’inden azı 24 ayda tuvalet eğitimini kazanır, ama çoğu 48 ayda bunu kazanmış olacaktır.

Asla Kızmayın

Tuvalet eğitiminin verileceği zaman ve ortam önemlidir. Anne ve baba, çocuğun rutin yaşamını izleyerek uygun zamanı hissedebilir. Bezinin değişmesi gerektiğinin farkında olduğunu gösterebilen çocuk öğrenmeye hazır olabilir. Ebeveynlerini hoşnut etmek isteyen ve kişisel bakım becerileri göstermek isteyen çocuk tuvaleti kullanmak için motive edilebilir.

Dışkı için bir köşeye giderek bir miktar utangaç davranan çocuk bu fonksiyon için banyo ya da tuvalete yönlendirilebilir. Tuvalete götürülürken koşullanma meydana gelmesi için ‘çiş’, ‘kaka’ gibi kelimeler tekrarlanabilir. Çocuk tuvalet oturağında çok kısa süre oturtulmalıdır.

Eğer başarılı olunursa bu başarıyı destekleyici bir tutum alınmalıdır. Diğer becerilerde olduğu gibi, tekrarlama yararlı, pekiştirme daima yardımcıdır. Çocuğun çabalarını övme şarttır. Tuvalet alışkanlığı kolayca öğretilemezse, bu başarısızlık olarak değerlendirilmemeli ve çocuğu kabul etmiyormuş, ona küsülmüş, kızılmış gibi davranış göstermekten kaçınılmalıdır.

Çocuğun tuvalet zamanı belli olmuyorsa sabah kalkınca, akşamüstü, yatmadan önce, öğle uykusundan önce ya da ana yemek öğünleri sonrası gibi belirli zamanlar denenebilir. Önceleri çocuk oturağa günde 4-5 kez oturtulabilir. Çocuklar oturağı kullanma veya bu sırasındaki kazalar nedeniyle utandırılmamalıdır. Tuvalet eğitiminde, acele ediyormuş ya da söylenilen yer ve zamanda yapmazsa büyükler kendisine kızıyormuş gibi bir duygu yaratılmamalıdır.
 

7.8.2010 1 - 1785

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Gülden Acabuga dedi ki;
17.8.2010

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Kız Çocuklarına Uzmanından "Erken Ergenlik" Uyarısı
Kız Çocuklarına Uzmanından "Erken Ergenlik" Uyarısı
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Çocuklarla seyahati kolaylaştıracak 6 yöntem
Çocuklarla seyahati kolaylaştıracak 6 yöntem
Erkeklerde Yeni Trend: Renkli Saç
Erkeklerde Yeni Trend: Renkli Saç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]