Kız Çocuklarına Uzmanından "Erken Ergenlik" Uyarısı

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, gebelik sürecinde sigara kullanan ve 14 kilodan fazla alan anne adaylarının çocuklarının ileride obezite ve erken ergenlik sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Kız Çocuklarına Uzmanından
Özel bir hastaneden yapılan yazılı açıklamada, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, erken ergenliğin, son yıllarda tüm dünyada büyük oranda artış gösterdiğini aktardı.

Kurtoğlu, kızlarda 8 yaşından önce cinsiyet belirtilerinin ortaya çıkmasının "erken ergenlik " olarak tanımlandığını ve "fast food " tipi beslenmenin ve yetersiz uyku gibi etkenlerin obeziteye yol açabilecek sebepler arasında yer aldığını vurguladı.

Ailelerin çocuklarını yakından takip etmesini, 8 yaşından önce göğüslerde büyüme ve tüylenme belirtileri varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması gerektiğini belirten Kurtoğlu, şunları kaydetti.

"Çocuklarda erken ergenliğe yol açan nedenler, gebelik döneminde başlar. Bu yüzden anne adaylarının bu süreci nasıl geçirdikleri, çocuklarının geleceği açısından oldukça önemlidir. Gebelik sürecinde sigara kullanan ve 14 kilodan fazla alan anne adaylarının çocuklarının ileride obezite ve erken ergenlik sorunu yaşadıkları bilinmektedir. Erken ergenlik kız çocuklarında erkeklere oranla daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda sağlıklı beslenme, doğumdan itibaren önem kazanmaktadır. Bebek doğduktan ilk 6 aya kadar anne sütü ile beslenmedir. Ancak anne sütünün yokluğunda mamaya başvurulmalıdır. 6 ay sonrası da ek gıda destekli beslenme programına geçilmelidir. Bu süreçte çocuklar, yoğurt, meyve püreleri, çorbalar ve 7 aydan sonra köfte şeklinde verilecek kırmızı etle beslenmelidir. Bebeklere inek sütünün erken aylarda verilmesi, şeker hastalığı riski oluşturduğundan beslenme planı içinde yer almamalıdır. "

Kurtoğlu, çocuklara aile sofrasında yemek yeme alışkanlığı kazandırılmasının önemli olduğunu ve çocuğun aşırı kilo almasının erken ergenliğe zemin hazırladığını bildirdi.

Çocukların iki yaşına kadar televizyon izlemesine ve iki saatten fazla bilgisayar ya da benzeri oyunlar oynamasına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Kurtoğlu, çocukların hareket edebilecekleri oyunlara ve günlük egzersizlere teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

6.12.2017 - 30373

İlgili Diğer Yazılar
Çocuğunuz Sürekli Ağlama Nöbeti Yaşıyorsa
Çocuğunuz Sürekli Ağlama Nöbeti Yaşıyorsa
Enfeksiyondan Korunmanın 7 Etkili Yolu!
Enfeksiyondan Korunmanın 7 Etkili Yolu!
Okula Başlayan Çocuk Neden Ağlar?
Okula Başlayan Çocuk Neden Ağlar?
El-Ayak-Ağız Hastalığından Korunmak İçin 7 Altın Kural
El-Ayak-Ağız Hastalığından Korunmak İçin 7 Altın Kural
Bebekle Rahat Seyahatin Püf Noktaları
Bebekle Rahat Seyahatin Püf Noktaları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Tansiyon İlacımı Ne Kadar Süre Kullanmalıyım? Tansiyon İlacımı Ne Kadar Süre Kullanmalıyım? Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]