Çocuğunuza Sütü Sevdirebilirsiniz!

Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yolları hakkında önerilerde bulundu.

Çocuğunuza Sütü Sevdirebilirsiniz!

Çocuğunuza Sütü Sevdirin

Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yolları hakkında önerilerde bulundu.

1.    Hamileyken süt için. Çocuğunuzun tat duyusu ilk aşamada sizin karnınızdayken gelişmeye başlar.  Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer.  Çocuğunuz doğup büyüdükçe bu vereceğiniz gıdalar süt de dahil olmak üzere bu şekilde ona hiç de yabancı gelmeyecektir.

2.    Yaşamın altıncı ayından itibaren süt verebilirsiniz. Yıllardır çocuk hekimleri olarak “ilk bir yıl inek sütü vermeyin” diyoruz ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir.  Bu şekilde çocuğunuz erkenden sütün tadına alışacaktır.  Ancak günlük süt ürün miktarının 500 ml. ‘yi geçmemesi demir eksikliği ve kansızlık riski için önemlidir.

3.    Kendiniz süt için ve ona örnek olun.  Çocuklar sözlerle değil çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir.  Onlar sizleri birer idol gibi görür ve sizin yaptıklarınız “asla yanlış olamaz” onlar için.  Bu nedenle çocuğunuzun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

4.    Kardeşler arası yarış iyi bir yöntemdir.  Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı yapabilirsiniz.  Bilirsiniz aralarında rekabet olunca hemen hemen her şey yaptırabilirsiniz.

5.    Pipet içimi kolaylaştırır.  Çocuklar pipete bayılırlar.  Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetler kullanmasına izin verin.

6.    Renkli ve eğlenceli bardaklar her zaman işe yarar.  Eğlenceli bardak kullanmak da  pipet gibi çocukların süt içmesine yardımcı olacaktır.  Hatta bırakın “özel süt bardağını” alışverişe gittiğinizde o seçsin.

7.    Süt takvimi yapın.  Süt hergün içilmelidir. Çocuğunuz süt içtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz “özel süt içme takvimine” kendisi yapıştırırsa bu durumdan daha çok keyif alacaktır.

8.    Meyveli süt besleyicidir.  Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamazlar.  Bu tür durumlar için çocuğunuzun en sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz.

9.    Dondurmalı ile sütün muhteşem birleşimi.  Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılmaktadır.  Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir.  Unutmayın, dondurmalı karışımı çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi içeceğini kendisi hazırlasın.

10.    Kakaolu süt.  Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir.  Çocuğunuzun hiç süt içmemesindense kakaolu süt tercih etmesi de daha iyidir.

28.7.2011 - 9327

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Obez Bebekler Geç Yürüyor
Obez Bebekler Geç Yürüyor
Yeni doğan bebeği annesinin yanından ayırmayın
Yeni doğan bebeği annesinin yanından ayırmayın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]