Çocuk, Ergen ve Gençlerin Ruh Sağlığı Merkezi

Çocuk, Ergen ve Gençlerin Ruh Sağlığı Merkezi'nde çeşitli testlerle zihin geliştirme programları uygulanıyor.

Çocuk, Ergen ve Gençlerin Ruh Sağlığı Merkezi

Multidisipliner yaklaşımıyla çocuk, ergen ve gençlere hem psikiyatri hem de klinik psikoloji alanlarında hizmet sunan Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği, Türkiye'de ilk kez uyguladığı duygusal zekâ eğitimleriyle de çocuk, ergen ve gençlerde ruh sağlığı seviyesini yükseltiyor. Davranış sağlığı ve bilimlerinde bilimsel çalışmalar yürüten merkez, öğrenme güçlükleri, davranış bozuklukları, okul başarısızlığı, konuşma bozuklukları, kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite ile ilgili tanı ve tedavi hizmeti de veriyor.

Toplumun, özellikle de çocuk ve ergenlerin ruh sağlığı problemlerine çözüm üretmeyi hedefleyen, bu alanda önemli çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği, koruyucu ruh sağlığı çalışmalarına öncelik vermekle birlikte tedaviye ulaşmayı kolaylaştırmak amacıyla da bilimsel çalışmalar sürdürüyor.

Merkez, çocuk ve ergen psikiyatri birimindeki başarılarının yanında klinik psikoloji uygulamaları kapsamında çocuk, aile, gençlik psikoloji hizmetleriyle birlikte nöroloji birimlerindeki uygulamalarıyla da dikkatleri çekiyor. Multidisipliner tedavi anlayışını benimseyen poliklinik, beyin fonksiyonlarını ölçümüyle tanı ve tedavi sunma ilkesiyle hareket ediyor, bilimsellik, sürekli gelişim, hasta odaklı hizmet, tedavide mahremiyet ve hizmette açıklık gibi ilkelerden de ödün vermiyor.

Okullara özel eğitim ve danışmanlık hizmeti de veren poliklinik, Türkiye'de çocuk ve gençler için ilk kez uyguladığı 'Duygusal Zekâ Eğitimleri' ile de dikkat çekiyor. Çocuk gelişiminde okul eğitimine ayrı önem veren merkezde anaokulu, ana sınıfı ve liselere yönelik yaşa göre 'Okul Olgunluğu' testleri yapıyor.

Merkezin Kadrosunda Otorite İsimler Bulunuyor

Merkezde çocuk ve genç birimleri ve yetişkin biriminin yanı sıra uyku bozuklukları, nöroloji ve iç hastalıkları alanında da hizmet veriliyor. Üsküdar Üniversitesi'nin akademik kadrosunu yanına alan merkezde; Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan, Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, Yrd. Doç. Dr. Sabri Burhanoğlu, Uzm. Dr. Habib Erensoy, Uzm. Psk. Orhan Gümüşel, Uzm. Psk. Aynur Sayım, Uzm. Psk. Bihter İyidir, Uzm. Psk. Orçun Akyol

Çeşitli Testlerle Zihin Geliştirme Programları Uygulanıyor

Öte yandan merkezde nörokognitif testler olarak da bilinen, nöropsikolojide önemli kabul edilen anlama, kavrama, dikkat, zekâ, bellek testlerini bilgisayar ortamında uyguluyor. Önceden 10-15 gün süren bu testler bilgisayar ortamında artık yarım günde sonuç veriyor. Merkezde kognitif rehabilitasyon denilen zihin geliştirme programları da uygulanıyor.

Stres Yönetimi Öğretiliyor

Önce kişinin bozulan zihinsel yetilerini belirlenen merkezde "Viyana Rehacom " sistemi olarak tanımlanan yeni teknolojiyle kişiye bireysel ihtiyacına göre zihin faaliyetini arttırma ile ilgili bilgisayar ortamında beyin işlevlerini geliştirici egzersizler uygulanıyor. Stres yönetimi çalışmaları da merkezin önem verdiği çalışmalar arasında bulunuyor.

Beyni Daha rahat Kullanma Becerisi Kazandırılıyor

Klasik yöntemde gevşeme egzersizleri uygulanırken, Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği'nde uzmanlar, beyin haritalamasında işlevi en çok bozulan bölgeyi belirliyor sonra da o bölgeye elektrot bağlayarak kişinin beyin dalgalarını ekranda görüyor. Ardından kişiye bazı teknikler öğreterek beynini daha rahat kullanması becerisi kazandırılıyor. Öyle ki çocuklar bu teknikle bilgisayarda düşünme gücüyle uçak uçurabiliyor, araba yarışı yapabiliyor.

Merkez Bozulan Uyku Kalitesine Yeniden Kavuşturuyor

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği'nde uyku incelemesi de yapılıyor. Hipnogram programı ile psikiyatrik nedenle uyku bozukluğu çekenlerde uykunun kalitesi değerlendiriliyor tedavi, çıkan sonuca göre planlanıyor.

 

17.10.2012 - 11510

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
'Düzensiz uyku, aşırı kafein tüketimi panik atağa sebep olabilir'
Gelişen Teknoloji Gençlerin Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor
Gelişen Teknoloji Gençlerin Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
obsesif kompülsif bozukluk (OKB)
obsesif kompülsif bozukluk (OKB)
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]