Çocuklar İçin Önce Sağlık Kontrolü Sonra Ders Başı!

Okul başarısının sağlık durumuyla yakından ilişkili olması nedeniyle, okula yeni başlayan çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi büyük önem taşıyor.

Çocuklar İçin Önce Sağlık Kontrolü Sonra Ders Başı!

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ebru Temel; çocukları okula başlayan ailelere, çocukların sağlıklı bir eğitim dönemi geçirebilmeleri için önerilerde bulundu:

Çocukların okuldaki başarılarının sağlık durumlarıyla yakından ilişkili olması sebebiyle, okula yeni başlayan çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi çok önemlidir. Özellikle görme, işitme, kansızlık ve ağız-diş sağlığı konusunda veliler, temkinli olmalı. Yeni ders yılının başladığı şu günlerde yapılacak check up çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Zira check up genel bir sağlık kontrolüdür. Kişilerin hiçbir şikayet ve rahatsızlığı olmasa da, düzenli aralıklarla yaptırılması erken teşhis ve tedavide önemli bir yer almaktadır.

Çocukluk çağında yavaş yavaş başlayan birçok erişkin hastalığının önlenmesi, ancak bu dönemde alınan önlemlerle ve erken tanı ile mümkün olabilir. Çocukluk çağında önlenebilir erişkin hastalıkları arasında saydığımız hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet; uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığı kazandırılması ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir.

Bunun için de büyümenin çok yakından izlenmesi, belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerinde değerlendirilmesi ve normalden sapmaların erken tanı ile çocukta kalıcı etkiler yapmadan önlenmesi gerekmektedir.

Kronik böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezlikleri, çocukluk çağı üriner enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi ile büyük ölçüde azaltılabilmektedir.

Yine göz tembelliği önlenebilir bir rahatsızlıktır. Sıklıkla rastlanan bir göz rahatsızlığı olan şaşılık ya da görme kaybı ancak doktor tarafından fark edilebilecek hastalıklardır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda, okumaya başlamakta isteksizlik, öğrenme güçlüğü, derse ilgisizlik ve konsantrasyon bozukluğu şeklinde kendini belli edebilir.

Okula başlayacak çocukların diş doktoruna da başvurmaları gerekmektedir. 5-6 yaş arası dönemde süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin aldığı düşünülür ise bu açıdan çürüklerin olmaması ve güzel dişlere sahip olmak adına diş hekimi kontrolü altında olmalarında fayda vardır.

Amaç hastalığı saptamak değil erken belirtileri yakalayıp daha hastalık gelişmeden tedbirlerini almaktır. Yapılan testlerle henüz belirti vermemiş hastalıkların erken tanısı konmakta ve daha başarılı şekilde tedavileri yapılmaktadır.

17.02.2011 - 5253İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Yanlış sırt çantası seçimi, çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratıyor!
Yanlış sırt çantası seçimi, çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratıyor!
Ebeveyn Okulu Açıldı
Ebeveyn Okulu Açıldı
Okullardaki Ölümcül Tehlike
Okullardaki Ölümcül Tehlike
Okula Başlayan Çocuk Neden Ağlar?
Okula Başlayan Çocuk Neden Ağlar?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]