Çocuklar Sigarayla Mücadelede Gönüllü Oldu

Rize'de yürütülen proje kapsamında sigaranın zararları konusunda bilinçlendirilen çocuklar, anne ve babalarının bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlıyor.

Çocuklar Sigarayla Mücadelede Gönüllü Oldu
FİKRET DELAL - Rize'de yürütülen proje kapsamında sigaranın zararları konusunda bilinçlendirilen çocuklar, anne ve babalarının bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlıyor.

Sigara ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği (SUMDER) çocuklarının anne ve babaları üzerindeki etkisinden yola çıkarak 2005'te "Sevgi Yumağı" projesini başlattı.

Proje kapsamında il genelindeki okullarda öğrencilere sigaranın sağlık üzerine etkileri üzerine eğitim veren dernek, daha bilinçli hale gelen çocukların evlerinde sigara içen anne ve babalarına ulaşmayı hedefliyor.

Her sınıfta ailesine sigarayı bıraktıran arkadaşlarını not alan temsilci öğrenci, bu bilgileri okulundaki proje gönüllüsü öğretmene ulaştırıyor.

"55 ilkokuldaki öğrenciler vasıtasıyla 27 bin aileye ulaştık"

SUMDER Başkanı Dr. Ali Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında bu yıl 55 ilkokuldaki öğrenciler vasıtasıyla 27 bin aileye ulaştıklarını söyledi.

Bu ailelerde 15 bin kişinin sigara içtiğini tespit ettiklerini anlatan Öner, bu kişilerden 400'ünün sigarayı bıraktığını belirtti.

Öner, aileler için en değerli varlığın çocukları olduğuna işaret ederek, sigara içen anne ve babaların kalbine çocukların sevgisiyle dokunduklarını ve dokunmaya devam edeceklerini söyledi.

Proje sayesinde çocukların sigaranın zararlarını öğrenerek ilerde sigara içmeyecekleri gibi şimdiden bu zararlı alışkanlıkla savaşmayı öğrendiğine dikkati çeken Öner, "Çocuklarımız ailelerine sigarayı bıraktırarak en akıllıca işi yapıyor. Onlar bu yaşta ailelerinin doktoru oluyor. Sağlığın önünde duran en büyük engeli bu şekilde çözmeye çalışıyoruz. Bu çocuklar ilerde sigarayla savaşma noktasında mihenk taşı olacak." diye konuştu.

Öner, devlet desteği almaları halinde binlerce çocuğun binlerce ebeveyne sigarayı bıraktırabileceğini sözlerine ekledi.

36 yıldır içtiği sigarayı bıraktı

Proje kapsamında sigarayı bırakan Zeki Köse, yaklaşık 36 yıldır sigara içtiğine dikkati çekerek, ilkokul öğrencisi oğlu Yiğithan sayesinde sigarayı bıraktığını anlattı.

Yiğithan Köse ise sürekli babasının sigara paketlerini yırttığını belirterek, daha sonra sigarayı bırakması için duygulu sözler söyleyerek amacına ulaştığını ifade etti.

Oğuzhan Mete de 15 yıl kullandığı sigarayı kızı Işıl sayesinde bıraktığını kaydederek, şunları söyledi:

"Evlat bir anne ve kardeşten daha çok etkili oluyor. Sigara içtiğim için bir gün beni sarılıp öpmedi. Niye öpmediğini sorduğum zaman belli edip üzmek istemedi. Ben de 'Sigara kokusundan mı' diye sordum. Evet yanıtını alınca o an itibarıyla sigarayı bıraktım."

Işıl Mete, sigara kokusundan rahatsız olduğunu ve bunu babasına söyleyemediğini dile getirerek, "Biraz utanıyordum. Babam da sorunca cevap verdim. O sırada babam sigarayı bıraktı ve çok mutluyum." ifadesini kullandı.

İrfan Karaali, yaklaşık 13 yıl sigara içtiğini dile getirerek, "Kızımın baskıları ve desteği sayesinde şu an sigarayı bıraktım. İnsan sigarayı bıraktıktan sonra sağlığın önemini daha iyi anlıyor. Yemeğin tadını, gezmeyi ve her şeyi daha iyi anlıyorsun. Çocuk babaya sarıldığında sigara kokusu alıyor. 'Baba kokuyorsun' dediğinde bu insanı çok etkiliyor." dedi.

2.6.2017 1 - 27454

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]