Çocuklar Yeterli Sıvı Tüketiyor mu?

Yaz aylarının gelmesi ile günler uzuyor ve sıcaklıklarda buna bağlı olarak artıyor.

Çocuklar Yeterli Sıvı Tüketiyor mu?
Çocuklar içinse yaz demek bahçe, deniz ve bol aktivitelerle dolu hareketlilik demek. İşte bu sıcak yaz günlerinde çocuklardaki sıvı dengesinin korunması sağlık açısından çok önemli.

Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan, yaz aylarında artan hava sıcaklığı ile birlikte çocuklarda sıvı tüketiminin daha da önem arz ettiğini söyleyerek "çocuklar terleme yoluyla su ve tuz kaybını sıcak günlerde daha çok yaşarlar. Hareketli çocukların su kaybı diğer çocuklara oranlara daha fazladır. Yaz aylarında, hava sıcaklıkların artışına bağlı olarak çocukların suya olan ihtiyacı daha artmaktadır. Sıvı tüketiminde ailelerin üzerinde hassasiyetle durması noktalardan biri de budur. " dedi

Susuzluk Çocukları Huzursuz ve Bitkin Yapıyor


Nilüfer Hakarayan yetersiz su alımı çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastalıkları gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Üstelik vücut ağırlığının yüzde 5'i kadar su kaybı çocuklarda herhangi bir belirti de vermiyor. Vücut ağırlığının yüzde 10'u kadar su kaybı durumunda ise; huzursuzluk, dudak ve gözlerde kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Vücuttaki su kaybı yüzde 15'e ulaştığında halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma ve gözyaşı azalması şeklinde belirtiler görülüyor.

Zihinsel Performansı Düşürüyor

Doktorlar, yetersiz su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel performansı da düşürdüğü ve konsantrasyon bozukluğuna yol açtığı uyarısında bulunarak, "Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağında ise derslerinde başarılı olamıyor! " diyor.

Hangi Yaşta, Ne Kadar Sıvı Tüketmeli?

Su tüketimi her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Çocuklarda 4-8 yaş arasında: 1-4 litre 9-13 yaş arasında 1-2 litre arasında olması gerekiyor.

Çocuklarınıza Bol Bol Ayran İçirin

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklar nedeniyle terleme yoluyla vücudun kaybettiği sıvının, mutlaka sıvı tüketimiyle vücuda geri kazanılması gerekmektedir. Bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olan ayran ile karşılanması mümkündür Ayran ayrıca, vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli potasyumu sağlar, kasların kasılmasına yardımcı olur.

14.06.2013 - 12808Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]