Çocuklara Balığı Sevdiren Proje "Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum"

– Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum" projesi Muğla'da başlatıldı.

Çocuklara Balığı Sevdiren Proje
– Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum" projesi Muğla'da başlatıldı.

Muğla Kültür Balıkçıları Derneği ve Muğla Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen ve Muğla'ya bağlı 13 ilçede yapılması planlanan "Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi"nin ilk etkinliği Kılıç Deniz Su Ürünleri sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte öğrencilere balığın fiziksel ve zeka gelişimine yönelik sağladığı yararlar anlatılırken, hazırlanan balık ekmekler ile ziyafet yaşatıldı.

Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi kapsamında Bodrum Gölköy Ahmet Naci Çoşkunoğlu İlk ve Orta Okulu ile Türkbükü Şehit Gaffur Kaynar İlkokulu öğrencilerine balık yemenin faydaları anlatılarak lezzet şöleni yaşatıldı. Yaklaşık 300 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Kılıç Deniz Su Ürünleri'nin sponsorluğunu üstlendiği balık filetoları, pişirilerek balık ekmek olarak çocuklara dağıtıldı. Balık yeme alışkanlığının çocuklara kazandırılması için yapılan etkinlikte, çocuklara ilk balık ekmeklerini Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal takdim etti. Yaklaşık iki saat süren etkinlikte anasınıfı öğrencileri temsili balık pişirdi ve ilkokul öğrencileri dans gösterisi yaptı.

Projenin amacının; balığı sıkça tüketme imkanı bulunmayan çocuklara balık yedirmek ve onların sağlıklı gelişimine katkı sağlamak olduğunu dile getiren Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Bozan, "Gerçekleştirdiğimiz bu projeyle amacımız sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak ve balığı sık tüketme imkanı bulunmayan bölgelerdeki çocuklarımıza balık yedirmek. Çünkü tüm çocukların büyüme süreçlerinde balığın içerdiği Omega 3'ü ve balıkta bulunan diğer vitamin ve mineralleri almaları gerekiyor. Bugün ne kadar doğru ve yeterli beslenirlerse yarın o kadar sağlıklı olurlar. Çünkü onlar bizim yarınlarımız. Bir çocuğun sağlıkla gülmesi, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması demek" dedi. İhsan Bozan; her çocuğun balığa rahatça ulaşabilmesi amacıyla projeyi, Muğla'nın 12 farklı ilçesinde daha düzenleyeceklerinin de altını çizdi.

Çocuklara balığın yararları sunumla anlatıldı

Etkinlik kapsamında ayrıca Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çocuklara, yetiştirme tesislerinde yetiştirilen balık türleri hakkında resimli bir bilgilendirme sunumu yaparak; vücudumuz için gerekli olan omega 3, vitamin, amino asit, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin balık ve diğer su ürünlerinde bol miktarda bulunduğunu, bu nedenle sağlığımız ve gelişimimiz için bol bol balık tüketilmesi gerektiğini anlattı. - İstanbul

27.11.2017 - 30204

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]