Çocuklarda Ateş Yükselmesine Dikkat

Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Kutsal, çocuklarda yükselen ateşe dikkat çekerek ailelere uyarılarda bulundu.

Dr. Ali Kutsal, Çocuklarda ateşin 39 derecenin üzerine çıkmasının alarm olduğunu belirterek, ailelerin bu durumda yapması gerekenler hakkında bilgi verdi. Çocuklarda çıkan ateşin farklılık gösterdiğinin altını çizen Dr. Kutsal, bazı çocukların 38 derece ateşi çıktığında gezer oynarken, bazı çocuklarında halsiz duruma düştüğünü söyledi.

Ateşin bir müdafaa mekanizması olduğunun altını çizen Dr. Kutsal, "Ateş, herhangi bir etkene karşı vücudun üstlendiği bir müdafaa mekanizmasıdır. Vücut ateşini yükselterek bir takım organizmaların vücuttan Yok edilmesini sağlar. Ancak Ateş belirli bir seviyenin üstüne çıktığında fayda yerine zarar vermeye başlar. Ateşin seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı çocuklar 38 derecede Gezer oynarken, bazı çocuklar ise 38 derece ateşi çıktığında halsiz kalır. Asıl tehlikeli Ateş ise, 39 derecenin üzerine çıkan ateşlerdir. Ateş birçok enfeksiyon hastalıklarda ilk görülen bulgulardan bir tanesidir. Bunlar da kendi aralarında ikiye ayrılırlar, viral enfeksiyonlar, Bir de bakteriyel enfeksiyonlar. Bunların tedavi şekilleri tamamen farklıdır " dedi.

"Aileler dikkatli olmalı "

Ailelerin çocuklarını iyi takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Mehmet Kutsal, "Ailelere belirtmek istediğimiz kulaktan duyma yöntemlerle ateşi düşürmeye çalışmasınlar. Gereksiz ilaçlar aileler tarafından bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu durumda kullanılan antibiyotikler hastaya fayda verme yerine zarar verir. Bunda anne ve babanın yaklaşımı çok önemlidir. Çocuğun geçmişte herhangi bir havale geçirmemişse yaklaşım daha serinkanlıdır. Ama çocuk geçmişte havale geçirmiş ise, ailelerin daha dikkatli olması gerekiyor.

Ateş 36 buçuk 37 dereceye kadar normaldir. 37 buçuk derecenin üzerine çıktığında biraz daha temkinli yaklaşmak gerekiyor. Çocukların üstünü çıkarmak gibi ancak 37 buçuğun üzerine çıktığında buralarda ateş düşürücü vermek gerekiyor. Çocuğun üzerine yine inceltmek lazımdır. Çocuğu iyi takip etmek gerekiyor. Burada anne ve babanın iyi bir gözlemci olması gerekir. Eğer Ateş 39 derecenin üzerine çıkmışsa, artık alarm veriyordur.

Eğer aileden biri ateşe bağlı havale geçirmiş ise, çocuğunun da geçirme ihtimali yüksektir. Böyle ailelerin çocuklarında ateş 39 derecenin üstüne çıkarsa, çok dikkatli olmaları gerekir. Ateşin bir an önce düşürmeleri, aynı zamanda 2 dereceden fazla ateşin düşürülmemesi gerekiyor. Çünkü çocuk şoka girebilir. Bu durumdan çocuğu ılık suyla yıkamak faydalı olacaktır " ifadelerini kullandı.

1.03.2017 - 26065İlgili Diğer Yazılar
5 yaş altındaki çocukları etkiliyor.
5 yaş altındaki çocukları etkiliyor.
Çocuğun Ateşini Düşürmek İsterken Yükseltmeyin
Çocuğun Ateşini Düşürmek İsterken Yükseltmeyin
Ateşlenen Çocuğa Bilinçsiz Müdahale Tehlikeli Sonuçlara Yol Açabilir!
Ateşlenen Çocuğa Bilinçsiz Müdahale Tehlikeli Sonuçlara Yol Açabilir!
Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Mutlaka Doktora Başvurun!
Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Mutlaka Doktora Başvurun!
Çocuklar Neden Sık Ateşlenir?
Çocuklar Neden Sık Ateşlenir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]